Ako sa po výpadku dostať do formy

Posted by:

Je to príbeh, ktorý si v istom bode nášho života prežil každý jeden z nás. Začneme s veľkým nadšením cvičiť a všetko ide skvele. No po týždni, po dvoch alebo po mesiaci alebo dokonca roku nás to prestane baviť.

Potom sa môžeme cítiť trošku depresívne a kvôli tejto malej prekážke, ktorá vkĺzne do nášho tréningového plánu, je ťažké vrátiť sa späť.

Ja som prednedávnom vypadol z môjho triatlonového tréningového plánu kvôli chorobe a úmrtiu príslušníka mojej rodiny a bolo pre mňa veľmi ťažké vrátiť sa ku môjmu plánu.

Zamyslel som sa však nad tým, vyvinul som extra úsilie, vzdal som sa všetkých ostatných cieľov, ktoré som mal a sústredil som iba na úspešný návrat do môjho programu a na trénovanie.

Takže pre tých, ktorým sa stalo niečo podobné, že vypadli z tréningového plánu a chcú sa doňho vrátiť, tu mám pár tipov.

Dokážte sa znova sústrediť a nájdite v sebe to odhodlanie

Často si myslíme, že keď už sme postupovali podľa nejakého plánu, tak bude veľmi ľahké sa doňho vrátiť. A bez problémov.

Ale v skutočnosti si na to musíme znova zvyknúť (ale tentoraz by to malo byť ľahšie, pretože už sme na to boli zvyknutí), takže je dobré začať tak isto, ako to bolo na začiatku.

To znamená, že sa treba do toho vrhnúť a napísať si jasný cieľ. Znamená to, že o tom treba ľudom povedať, zavesiť to niekde, kde to budete mať na očiach ( aj doma aj v práci) a napísať o tom na svoj blogu alebo na sociálnu sieť.

Ak to nespravíte, je dosť pravdepodobné, že zlyháte.

Sústreďte sa iba na jeden cieľ.

Ak sa musíte zaoberať viacerými vecami, je ťažké sa sústrediť na vec, ktorú chcete. Môže to byť náročné, ale je oplatí sa mať trpezlivosť a pracovať iba na jednom cieli.

Príliš veľa cieľov naraz znamená, že sa vaše sústredenie rozdelí do viacerých smerov, čo nie je veľmi efektívne.

Podstatou je, že sa musíte sústrediť na iba jeden cieľ a vydržať sa naň sústrediť tak dlho, ako si to bude ten cieľ vyžadovať.

Robte to jeden mesiac.

Nepotrebujete čakať na začiatok ďalšieho mesiaca – môžete začať ešte dnes. Ale vydržte a robte to 30 dní. Vydržte to a uvidíte, že keď sa cez to dostanete, bude to oveľa ľahšie.

Robte to každý deň v rovnaký čas.

Ak si poviete, že budete cvičiť, keď vám na to ostane čas, veľa krát sa vám stane, že si ten čas nenájdete.

Stanovte si presný čas, kedy budete každý deň poctivo cvičiť – či už je to ráno, okolo obeda alebo po práci. Robte to v tento určený čas každý jeden deň a vybudujete si tak veľmi silný zvyk.

Začnite v malom.

Máme tendenciu na začiatku urobiť príliš veľa. Hlavne ak sme boli zvyknutí na vyšší level z nášho predchádzajúceho tréningového plánu.

Ale na začiatku je oveľa lepšie držať sa pri zemi a robiť iba málo a pomaly postupovať smerom k náročnejším tréningom.

Ak ste teda boli zvyknutí behávať 5 kilometrov, zabehnite iba 3. Ak ste boli zvyknutí plávať celú jednu hodinu, začnite iba s pol hodinou.

Ak ste boli zvyknutí dvíhať 100 kilov a 10 opakovaní, začnite s 60 kilami a robte iba 6 opakovaní…chápete, čo tým myslím.

Začnite v malom, pretože inak sa vám bude znova zvykať oveľa ťažšie. A keď sa vrátite na váš pôvodný level, na ktorom ste skončili, tak prejdite k náročnejším tréningom.

Poučte sa zo svojich chýb.

Určite existuje dôvod, prečo ste zastavili váš tréningový plán. Zistite, čo sa stalo a nabudúce to prekonajte. Ak to nespravíte, tak sa vám to stane znova.

Oslavujte každý malý úspech, hlavne na začiatku.

Prvých pár dní je kľúčových. Počas týchto dní sa odmieňajte a oslavujte všetko, čo sa vám podarí.

Prvý týždeň je druhá najdôležitejšia časť. Potom je to už ľahšie. Ale potom znova po 2-3 týždňoch budete musieť čeliť kríze. Neprestaňte však, nájdite v sebe silu a prekonajte to. A po jednom mesiaci ste už vyhrali.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

Pridajte komentár