Ako pretvoriť zvyky na ciele

Posted by:

Náš fanúšik Anna M. nám napísala email s otázkou:

„Momentálne mám ciele rozdelené do dvoch kategórií. “Prebiehajúce”, čiže také, ktoré nemajú pevne stanovený koniec a „Konečné“, čo sú vlastne ciele, ktoré budú hotové, keď ich dosiahnem.

Príklad prebiehajúceho cieľa by bol podržať si pozitívne myslenie alebo chodiť do múzea alebo robiť každé deň nejakú fyzickú aktivitu.

Konečný cieľ by bol napríklad precestovať 10 nových krajín alebo dokončiť môj vedecký výskum.

Každú kategóriu som teda rozdelila ďalej na ciele v rôznych oblastiach môjho života, ktoré som spomenula vyššie.

Uvedomila si však, že niektoré prebiehajúce ciele by mali byť prerobené na konečné ciele tým, že si pre ne určím presný dátum, kedy to dosiahnem. Ale mala by som si znova stanoviť nové dátumy potom čo sa to, čo robím, stalo pre mňa zvykom?

Môj 30-dňový cieľ, že budem cvičiť každý deň sa pre mňa stal zvykom. Z času na čas síce vynechám, ale skoro vôbec nevynechávam viac ako jeden deň. No stále je to môj cieľ, aby som cvičila každý deň.

Alebo by to už nemal byť cieľ, keďže som si na to v podstate zvykla?

Moja otázka znie: kedy sa niečo, čo považujem za cieľ zmení na zvyk?“

Dovoľte mi začať tým, že musím povedať, že Anna je pre nás všetkých skvelým príkladom. Môžeme vidieť, že očividne si dáva záležať na svojich cieľoch a má ich poriadne premyslené a môžeme tiež vidieť, že má niekoľko skvelých cieľov.

Jej 30-dňový cieľ cvičiť každý jeden deň je dôkazom, že sústredením sa na jeden cieľ počas 30-dní si dokáže vytvoriť nový, pozitívny zvyk.

Ale aby som odpovedal na jej otázku: Ja to vidím tak, že zvyk vlastne vedie smerom ku cieľu.

Napríklad, keď chcete byť zdraví a cítiť sa skvelo, mali by ste začať tak, že si vytvoríte zvyk každý deň cvičiť. Ak chcete zhodiť prebytočné kilá, mali by ste si vytvoriť zvyk, že budete behávať.

To je filozofiu nášho blogu, že sa sústredíte každý deň na to, čo robíte a vytvárate si nové zvyky, ktoré potom vedú ku dlhodobým cieľom.

Keď sa sústredíte na nejaký cieľ počas 30 dní, stane sa to pre vás zvykom a potom to už pôjde automaticky ako s auto – pilotom

Ale Anna má pravdu. Na začiatku je cieľom vytvoriť si zvyk.

Váš cieľ je sústrediť sa tých prvých 30 dní na to, aby ste tento zvyk vytvorili(jasne, že záleží od človeka a od iných faktorov, ale 30 dní je niečo, čo funguje u väčšiny ľudí).

To sú kritické dni, keď si chcete vyformovať nejaký zvyk a v týchto dňoch musíte sústrediť všetku svoju energiu.

Potom by to malo byť oveľa ľahšie, ale stále budete musieť investovať energiu hlavne na to, aby ste si tento zvyk udržali, keď sú iné veci vo vašom živote proti nemu( ak prestanete fajčiť, ale všetci okolo vás sú fajčiari a ponúkajú vás).

Annin zvyk cvičiť každý deň bude ľahké udržovať a Anna v tom pravdepodobne bude pokračovať aj potom, čo uplynie 30 dní. Ale stále môže do jej života prísť niečo, čo jej v tom zabraní ako napríklad povýšenie v práci, čo bude znamenať dlhšiu pracovnú dobu.

Anna sa bude musieť nejakým spôsobom prispôsobiť. Alebo ak si vytvoríte zvyk behať a na pár týždňov ochoriete, budete potrebovať veľa novej energie a motivácie, aby ste si na to znova zvykli.

No nemalo by to tak ťažké ako na začiatku, pretože ste tam už raz boli.

Keď sa snažíte vytvoriť si nejaký zvyk, tú sú veci, ktoré odporúčam.

1. Urobte si z toho na prvých 30 dní cieľ. Sústreďte sa na to, aby sa vám to, čo robíte ,dostalo to žíl, aby sa to vo vás usadilo, aby vám to bolo úplne prirodzené robiť. Denne si to pripomínajte a uistite sa, že vaša sústredenosť a motivácia sú na tej najvyššej úrovni.

2. Po úvodných 30 dňoch, si kontrolujte cieľ každý týždeň, počas toho, keď robíte vaše týždenné hodnotenie. Ak sa vo vašom živote udiala nejaká zmena, ktorá bráni vášmu zvyku, vráťte sa späť na prvý krok a znova sa plne sústreďte na to, aby ste to robili každý deň a aby ste váš cieľ mali stále na očiach. Ak ide všetko v poriadku, oslavujte, odmeňte sa a kontrolujte svoj cieľ každý týždeň.

3. Potom si to kontrolujte každý mesiac, aby ste sa uistili, že idete správnym smerom. A tak to pôjde, až kým nie ste presvedčený, že je zvyk vo vás tak zakorenený, že to už nemusíte ani kontrolovať.

Navrhujem, aby ste ho z času na čas prehodnotili, len aby ste si boli istý. Ak však máte so zvykom stále problém, vráťte sa ku prvým dvom krokom.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

Pridajte komentár