Ako pretvoriť vaše ciele na mocné návyky a dosiahnuť ich tak rýchlejšie

Posted by:

„Najprv my vytvoríme naše návyky, potom naše návyky vytvoria nás“ – Charles C. Noble

Je to tak jednoduchý koncept, no aj tak je to niečo, čo nie vždy robíme. Nie je to veľmi ťažké robiť a aj tak som presvedčený, že to dokáže kompletne zmeniť život každého človeka.

Rozdeľte si vaše ciele do návykov a sústreďte sa na nastavenie týchto návykov na autopilota.

Minulý týždeň, keď som písal jeden z mojich článkov, mi vzniklo v hlave veľa otázok týkajúcich sa môjho presvedčenia, že mať iba jeden cieľ je oveľa mocnejšie a lepšie ako ich mať viac.

Aj čitatelia sa pýtali na moje osobné ciele (ako napríklad pravidelné cvičenie, meditácia a podnikanie) a ako som bol schopný dosiahnuť všetky tieto veci, zatiaľ čo som pracoval na rôznych iných projektoch.

Ako môžem mať jeden cieľ počas tak dlhej doby a popri tom stále pracovať na množstve menších projektov?

Toto je veľmi dobrá otázka a moja odpoveď je takáto: Snažím sa premeniť moje ciele na návyky a tým, že to spravím, nastavím moje ciele na autopilota.

Premeniť cieľ na návyk, znamená skutočne sa naň sústrediť, aspoň jeden mesiac. Čim viac sa naň dokážete sústrediť, tým lepšie bude nastavený na autopilota.

Ale keď je raz cieľ na autopilota nastavený, potom čo je návyk pevne vyformovaný , nemusí sa naň tak sústredene zameriavať.

Stále to budete robiť, ale pretože je to teraz už návyk, postačí iba minimálna pozornosť na udržanie tohto návyku.

Cieľ bude nastavený na autopilota a my sa môžete začať sústreďovať na ďalšie vaše ciele, projekty alebo návyky.

Môj príklad s cvičením

Poďme sa pozrieť na môj cieľ pravidelne cvičiť ako príklad. Keď som s týmto cieľom začínal, nebol som veľmi skúsený v cvičení.

Ale čítal som v jednej knihe, že ľudia, ktorí pravidelne cvičia sú zdravší, múdrejší a žijú dlhšie a tak som si povedal, že by to bol skvelý cieľ.

Ale na to, aby som tento cieľ dosiahol, rozložil som si ho na tri hlavné návyky.

  • Musel som začať behávať každý druhý deň. (Vytvoril som si tréningový plán)
  • Musel som začať chodievať do posilňovne každý druhý deň (Tiež súčasť tréningového plánu)
  • Musel som hlásiť ľudom moje zlepšenia, aby som vytvoril pozitívny tlak okolia, ktorý ma posúval ďalej. – to som spravil tak, že som začal do posilňovne chodievať s dvomi mojimi kamarátmi, s ktorými sme sa navzájom kontrolovali a podporovali sa.

Týmto spôsobom som sa nemohol flákať, ak som nechcel vyzerať ako slaboch.

Navyknúť si na behanie každý druhý deň mi zabralo jeden mesiac, kedy som sa sústredil výlučne na túto jednu vec.

Nechodil som do posilňovne, neurčil som žiadne iné ciele, proste som celú svoju pozornosť zameral na behanie. Samozrejme, že som popri tom pracoval na iných veciach, ale toto bol môj hlavný záujem.

Potom ,čo som navykol na behanie ,som začal ten istý proces s posilňovňou. Tiež mi to zabralo asi jeden mesiac, možno viac a k behaniu som teda pridal návštevy posilňovne a spolu s nimi aj hlásenie ľuďom, ako som sa zlepšil.

Chodenie do posilňovne a hlásenie zlepšení iným, aby som vytvoril pozitívny tlak sa mi zliali do jedného, takže to bolo o to ľahšie.

Keď už všetky tri návyky boli pevne vyformované, môj cieľ pravidelne cvičiť bol prakticky nastavený na autopilota.

Mohol som sa sústrediť na iné ciele( napríklad na podnikanie), bez toho, aby som sa musel báť, že svoj cieľ pravidelne cvičiť nedosiahnem.

Samozrejme, že som stále musel behávať a chodievať do posilňovne, ale už si to nevyžadovalo maximálne sústredenú pozornosť.

A nakoniec sa mi to podarilo. Môj cieľ pravidelne cvičiť vyšiel, pretože som si ho rozdelil na niekoľko návykov, ktoré sa pre mňa stali samozrejmosťou.

Nemusel som nad tým už viac rozmýšľať a išlo to samo. Celkovo mi práca na tomto cieli zabrala dva mesiace a keď už to raz bolo nastavené, mohol som začať pracovať na ďalších cieľoch a plánoch.

„Motivácia je to, čo ťa prinúti začať. Návyk je to, čo ťa núti pokračovať.“ – Jim Ryun

Iné použitia

Rovnaký prístup sa dá samozrejme uplatniť aj pri iných tipoch cieľov. Napríklad:

  • Zmazanie dlhu: Tento cieľ sa dá rozložiť na niekoľko návykov, ako vytvorenie plánu pre to, čo budete míňať, navyknúť si pravidelne odkladať istú sumu peňazí, použiť rôzne techniky na vyplatenie dlhov atď. keď sa vám podarí vyformovať tieto jednotlivé návyky, dlh bude čoskoro preč.
  • Chudnutie: Každodenné cvičenie je návyk, ktorý si musíte vyformovať ako prvý. Potom sa zamerajte na menenie stravovacích návykov, jeden do druhom (nie všetky naraz).

Môžete si tiež vybudovať návyk sledovať príjem kalórií alebo nutričnú hodnotu toho, čo jete.

  • Písanie blogu: Toto bolo pre mňa hlavne o tom, aby som si našiel čas písať a prekladať každý jeden deň. Potom čo sa mi to podarilo, sa stalo písanie mojim koníčkom.
  • Byť zorganizovaný: Zahŕňa to tri hlavné ciele – nájdenie miesta pre všetko, čo vlastním, dať tie veci vždy tam, kde patria, keď ich práve nepotrebujem a každý deň si upratať svoje inboxy.

Ako môžete vidieť, takmer každý cieľ je možné pretvoriť na návyk, ak sa nad tým dobre zamyslíte a naplánujete si šikovnú stratégiu. Poďme sa pozrieť detailne na to, ako to spraviť.

Ako pretvoriť cieľ na návyky

Je to veľmi jednoduchý postup, ale povieme si ho krok po kroku.

1. Váš cieľ by mal byť napísaný veľmi jasne. Čim lepšie si ho dokážete predstaviť, tým lepšie.

2. Porozmýšľajte o krokoch, ktoré musíte spraviť, aby ste dosiahli váš cieľ. Môže ich byť veľa.

3. Dá sa váš cieľ dosiahnuť pomocou série (2-4) denných alebo týždenných aktivít?

Napríklad, ak chcete ušetriť peniaze, budete musieť pri každej výplate previesť na váš sporiaci účet sumu, ktorú ste si určili. A to ešte predtým, ako začnete platiť ostatné účty.

Cez túto pravidelnú aktivitu budete schopní dosiahnuť váš cieľ. Zistite, ako to je s vaším cieľom a to bude váš návyk alebo séria návykov.

4. Zistite, aké množstvo návyku budete musieť robiť, aby ste dosiahli váš cieľ v čase, ktorý ste si určili.

„Množstvom“ mám na mysli časovú frekvenciu, ale ako často budete musieť návyk robiť, aby ste videli želané výsledky. Napríklad, môžem si ísť raz za čas zabehať a zacvičiť, ale to neznamená pravidelné cvičenie.

Takže ak si chcem splniť cieľ pravidelne cvičiť, musím mať jasne určené, ako často chcem cvičiť, aby to bolo pravidelne (Pre mňa je to každý deň).

Ak je váš cieľ ušetriť istú sumu za mesiac , potom si musíte nastaviť tak, že keď dostávate za mesiac dve výplaty, jedna polovica cieľovej sumy pôjde z prvej výplaty a druhá polovica zase z druhej.

Zistite si „množstvo“ pre váš návyk a naplánujte si to.

5. Sústreďte sa na prvý návyk aspoň jeden mesiac. Nerozmýšľajte nad ďalšími návykmi, pretože by vás to zbytočne rozptyľovalo.

6. Ak potrebujete na dosiahnutie cieľa viac ako jeden návyk, začnite ten druhý návyk po mesiaci, potom tretí návyk tretí mesiac atď. a sústreďte sa vždy iba na jeden návyk, dokým nie je pevne vyformovaný.

7. Potom, čo ste dokázali vyformovať všetky potrebné návyky, je váš cieľ na autopilotovi. Stále budete musieť dávať pozor, aby všetko išlo podľa plánu, ale už tomu nemusíte venovať tak veľa pozornosti.

8. Keď je váš cieľ nastavený na autopilota, môžete sa začať sústrediť a pracovať na ďalších cieľoch a ďalších návykoch.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

Pridajte komentár