Ako prestať priveľa myslieť

Posted by:

Existuje pravidlo, že myslieť je dobrá vec a zatiaľ čo niektorí ľudia premýšľajú málo, iní premýšľajú nad všetkým priveľa. Každý z nás často spadne do jednej z týchto kategórií – dnes budeme hovoriť o tých ktorí to s premýšľaním preháňajú.

Niektorí ľudia sa „premyslia“ až do stagnácie, sklamania, vyčerpania, starostí a dokonca do stavu choroby. Majú schopnosť urobiť z jednoduchého zložité, z ľahkého ťažké a z malého problému veľkú drámu. Sú odborníkmi v nájdení porážky v ústach plných víťazstva a v mrhaní ich času a talentu prostredníctvom starobylého umenia opakovaného analyzovania všetkého a všetkých – analýzy paralýzy.

Sú majstrami v nesprávnom chápaní toho, čo druhí ľudia hovoria a ak existuje spôsob, ako by to mohlo zraniť ich city, zaručene ho nájdu. Oni ho dokonca hľadajú. Nielenže majú príbehy o tom, ako niečo takmer urobili, ale dosť často sú sužovaní fanatickým nutkaním k perfekcionizmu. Príliš veľa sa trápia. Takmer pri všetkom.  Sú to ľudia, ktorí sa chcú zmeniť, ale zmena ich desí. Nepotrebujú druhých, aby sabotovali ich sny, alebo ciele, dokážu to bez problémov sami. Sú vysoko kvalifikovaní v umení seba- deštrukcie a ak mi niekto stojí v ceste, sú to len oni sami. To sú oni – tí, čo príliš premýšľajú.

Takže ak ste sa v čomkoľvek spomenutom vyššie našli, potom pravdepodobne obývate mozgovú krajinu niekde medzi príležitostným a chronickým „pre-mysliteľom“. Tu je pár tipov, ktoré vám ihneď pomôžu vysporiadať sa s vaším prílišným premýšľaním. (dôležité slovo je – ihneď)

1.       Prestaňte čakať na dokonalosť (perfektné načasovanie, perfektné okolnosti) predtým než urobíte to, čo viete, že ste mohli mať hotové už dávno. Byť ambiciózny je skvelé, ale zamerať sa na dokonalosť je nereálne, nepraktické a vyčerpávajúce. Zamerajte sa na neustále zlepšovanie a na vedomé a metodické úsilie smerom k pozitívnym zmenám tam, kde to najviac potrebujete.

2.       Nepredpokladajte. Nejednajte podľa predpokladov, jednajte podľa faktov.

3.       Buďte aktívnejší – konajte! Prejdite od teórie k praxi. Hneď! Urobte každý deň minimálne jednu vec, ktorá vás posunie smerom k miestu, kam sa chcete dostať.  Dokonca aj keď z nej máte strach. Práve hlavne vtedy, ak z nej máte strach. Slovami názvu istého knižného titulu: „Cíťte strach a aj tak to urobte.“ Nedovoľte strachu uniesť váš potenciál, alebo riadiť váš život (smerom ku dnu).

4.       Klaďte sami sebe tie správne otázky.  Tie, ktoré vás nasmerujú (mentálne) k pozitívnemu, praktickému, produktívnemu a na riešenia zameranému zmýšľaniu.  Priznajte si problém, ale zamerajte sa na jeho riešenie. Vedome nájdite to dobré.

5.       Majte spojenca (trénera, priateľa, mentora, príbuzného) – niekoho, kto vás bude zásobovať relevantnou, zmysluplnou a špecifickou spätnou väzbou bez emócií – nemôžete byť objektívni, pokiaľ sa jedná o vás samých. Ubezpečte sa, že je to niekto, kto vám povie to, čo potrebujete počuť, nie to, čo chcete počuť.

6.       Za účelom dôsledného a vedomého postupu od obyčajného k úžasnému, si vytvorte plán a úplne sa do neho zasväťte.  Nenechávajte si zadné vrátka pre únik. Identifikujte a zaviažte sa k nemennému správaniu.

7.       Prestaňte racionalizovať, ospravedlňovať a vysvetľovať to, čo nerobíte.  Vyskúšajte úprimnosť –  je celkom efektívna. A oslobodzujúca.

8.       Založte si svoj Denník úspechov (divné meno, ale skvelá pomôcka). Zaznamenanie si svojich myšlienok, rozhodnutí, chovania a výsledkov, je skvelý spôsob ako si udržať prehľad, zostať sústredený a motivovaný, a spraviť proces zmeny menej citlivým.  Taktiež je to dobrý spôsob, ako sa naučiť, čo vo vašom prípade funguje.

9.       Vystúpte z vašich myšlienok. Eckhart Tolle hovorí o nájdení veľmi tichého, uvoľňujúceho a krásneho miesta, ktoré sa nachádza za našimi myšlienkami.  Miesto, kde sa nachádzajú: mier, ticho, radosť a sloboda. Je to niečo, na čom treba pracovať, ale cvičením budete schopní urobiť to takmer kdekoľvek a kedykoľvek.

Nevieme, aké ťažké je prestať myslieť, pokiaľ to neskúsime.Iróniou je, že dostať sa za naše myšlienky nie je v skutočnosti o skúšaní zastaviť myšlienky, ale o tom nechať ich odísť. Dostať sa z chaosu. Myseľ môže byť vyčerpávajúcim miestom a niečím, od čoho potrebujete dovolenku.

Ak zápasíte s niečím podobným, začnite s tým, že sa započúvate do niektorej z vašich obľúbených skladieb. Vystúpte z vašej mysle a vstúpte do hudby, preč od náročných myšlienok smerom ku kreativite.  K duchovnu. K nemysleniu. Ak sa zaujímate o prieskum a detailnejšie porozumenie tomuto spôsobu, vyskúšajte knihu Eckharta Tolleho – Sila prítomnosti.  Je to trochu ťažký terén (pravdepodobne až čudný v závislosti od toho, ako na tom práve ste) ,ale cenný, ak dokážete vytrvať a vyťažiť význam jeho slov.

10.   So všetkými tými myšlienkami, ktoré sa vám preháňajú hlavou, niektoré by mali byť súdne vysťahované, iné sú zaseknuté vo vnútri a príliš vystrašené, aby vyšli von. Pozrite sa na vašu myseľ, ako na jeden veľký bytový dom. Pozrime sa na druhé poschodie tohto domu…ako idete po chodbe, začujete starú bláznivú ženu za dverami číslo 22 „mal si to urobiť takto ty hlupák!“

Ďalej je klebetnica na čísle 28, ktorá má svoje dvere vždy otvorené, vyskakuje z nich a vždy vás zmätie práve vtedy, keď sa pokúšate niekam dostať. A na konci chodby je pán „Nemám nič lepšie na práci.“, ktorý vás určite odradí od sledovania vášho cieľa vetou: „Keby si len videl, ako hlúpo pri tom vyzeráš, už nikdy to nerob!“

Títo problémoví nájomníci sú v skutočnosti myšlienky, ktoré prerušia vaše odhodlanie a zmrazia vás vinou, starosťami a dôvodmi, ktoré vás spravia nečinnými. Týchto nájomníkov si všimnete celkom ľahko, roky neplatia nájomné, stále niečo zamýšľajú a spôsobujú problémy všetkým ostatným (dobrým) nájomníkom. Títo nájomníci musia byť vysťahovaní – najlepšie okamžite!

Začnite ihneď, vyberte najrušivejších nájomníkov, o ktorých viete, že robia zle a doručte im svoje upozornenie HNEĎ TERAZ! Nastúpte do výťahu, stačte tlačítko na to poschodie, o ktorom viete, že by ste sa mu mali vyhnúť a sebaisto napochodujte do ich dverí a doručte im vaše rozhodnutie. Ak nebudú spolupracovať, chyťte ich pod krk a vyhoďte ich odtiaľ.

Títo nájomníci tu boli usadení dlhý čas a vedia, ako vás presvedčiť – takže im nesmiete ustúpiť. Pamätajte nato, že máte iných fantastických nájomníkov, ktorí budú na vašej strane počas tohto hromadného vysťahovania. Urobíte tak miesto pre nových, inšpiratívnych nájomníkov.

Privlastnite si tento bytový dom – priveďte ho späť k životu, vytvorte aktivity pre komunitu, kúpte nový luxusný koberec, prineste listnaté rastliny, umiestnite na poschodie bar s dobrou hudbou (hneď vedľa mozgových kúpeľov a vnútorného bazéna) – zrenovujte dokonca celé poschodie a zmeňte ho na myšlienkový prístav, kde sa vaši nájomníci môžu zotaviť a postaviť na nohy. Je to len VÁŠ – možnosti sú nekonečné!

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Discussion

  1. Martin  november 8, 2013

    Berco je to naozaj náklad!:D páči sa mi to, to čo robíš je skvelé 10 minút dneska po jedenástej ako som dočítal som hned vedel čo mám urobyť a moje obyčajné dopoludnie sa stalo motivovanýn. dakujem za skvelý text!

    (reply)

Pridajte komentár