9 vecí, ktoré skutoční priatelia nerobia

Posted by:

Priateľstvo. Všetci po ňom túžime. Mať vo svojom živote niekoho, komu dôverujeme, niekoho, na koho sa môžeme spoľahnúť, s kým sa môžeme spoločne smiať i plakať. Priateľstvo je veľmi vzácny vzťah, o ktorý sa treba starať a v ktorom by tiež malo platiť „v dobrom aj v zlom“

Avšak nie všetci, ktorí sa tvária ako naši priatelia, nimi aj skutočne sú. Robia veci, ktoré by sme im v žiadnom prípade nemali tolerovať a mali by sme sa s nimi pre naše vlastné dobro radšej rozlúčiť. Skutočnému priateľovi leží na srdci vaše dobro a NIKDY..

Nebude vás kritizovať za vaše nedostatky

Pred priateľom nemusíte skrývať žiadny z nedokonalých kúskov vášho vlastného ja. Vie, aký ste a má vás rád presne takého. Bez pretvárky. Kvalita šťastného vzťahu medzi dvoma ľuďmi vo veľkej miere závisí od vzájomnej tolerancie a pochopenia. Váš skutočný priateľ si bude všímať vaše dobré stránky a tie zlé s radosťou prelistuje.

Neopustí vás v ťažkých časoch

Je jednoduché byť priateľom, keď je všetko okolo krásne a v poriadku. Keď sme bezstarostní a chceme sa spolu smiať. Oveľa ťažšie je zostať aj vtedy, keď sa časy zmenia a ten druhý nás skutočne potrebuje. Našu podporu, radu či pomoc. V čase, keď nemôžete veľa ponúknuť naspäť, s vami zostanú len skutoční priatelia.

Nebude vás zastrašovať

Nanešťastie, niektorí vaši blízki ľudia vás držia ďalej od vášho skutočného potenciálu. Môžu vás rýchlo odradiť od vašich snov a zmenšiť vaše (podľa nich) priveľké ambície. Viete, najväčší problém je totiž v tom, že vo vašom prípadnom úspechu, by o to viac videli vlastný neúspech. V tom, ako sa vy nebojíte riskovať, by zrazu uvideli vlastný strach , pre ktorý nenaplnili svoje vlastné sny. A toho sa desia. Samozrejme vždy je na mieste vypočuť si názor druhej strany, pokiaľ je objektívny a konštruktívny. Ale nechajte si radiť o šťastí len od šťastných ľudí a o úspechu len od tých, ktorí ho dosiahli.

Nebude vyčítať, že sa meníte

Niektorí ľudia odmietajú akceptovať, že viac nie ste tým, kým ste bývali. Ale je úplne prirodzené, že každý z nás sa vyvíja, rastie a učí na vlastných omyloch. Že za sebou nechávame názory a presvedčenia, ktoré nám viac neslúžia a hľadáme nové cesty , po ktorých chceme kráčať. U ľudí, ktorí idú vpred spolu so svojím životom, to ani inak nemôže byť. Osloboďte sa od ľudí, ktorí vo vás vidia stále len vašu minulosť a netešia sa zo zmeny, ktorou ste si prešli, hoci pre vás bola prospešná.

Nebude vás klamať

Vaši skutoční priatelia vám nikdy nebudú hovoriť len veci, ktoré vedia, že chcete počuť. Je to manipulatívny spôsob správania ľudí, ktorí si vás chcú získať na svoju stranu a dosiahnuť to, čo sami chcú. Priatelia k vám budú úprimní spôsobom, ktorý je úctivý, citlivý a nesledujú ním svoje vedľajšie úmysly.

Nebude predstierať, že má odpoveď na všetko

Keď si spomeniete na ľudí, ktorí mali na vás skutočne pozitívny vplyv, neboli to tí, ktorí mali hneď riešenia na všetky vaše problémy. Boli to tí, ktorí pri vás ticho sedeli, keď ste potrebovali premýšľať, tí, ktorí vám nastavili rameno, keď ste sa potrebovali vyplakať a tí, ktorí tolerovali, že nie na všetko je možné hneď nájsť odpoveď. Nehľadajte si priateľov, ktorí vyriešia vaše problémy za vás, ale tých, ktorí im budú s vami spoločne čeliť.

Nebude od vás brať bez toho, aby dával späť

Určite poznáte ľudí, ktorí vás poznajú len vtedy, keď niečo potrebujú a keď niečo potrebujete vy, tak ich číslo je momentálne nedostupné. Nie je vašou povinnosťou byť tu pre takých ľudí. Rešpektovať samého seba znamená definovať si hranice, ktoré nie ste ochotní prekračovať. A presne takíto ľudia už stoja za vašimi hranicami.

Nebude nad vami držať kontrolu

Chce to poriadny kus odvahy postaviť sa svojim nepriateľom, avšak ešte väčší postaviť sa svojim priateľom. Život je príliš krátky na to, aby ste boli obeťou manipulatívnych ľudí, ktorí vám svojimi názormi, či predsudkami nasadili putá a vymedzili priestor, v ktorom sa môžete cítiť slobodne. Nehrajte hry iných ľudí podľa ich pravidiel. Máte vlastnú nezávislosť a len v nej môžete dorásť do toho, kým skutočne ste. S vlastnou hlavou a vlastnými rozhodnutiami.

Nedá vám pocítiť, že ho obťažujete

Nemusíte bojovať o miesto v živote svojich skutočných priateľov, ani o ich priazeň. Nemusíte mať väčšiu hodnotu a ten, kto to od vás očakáva, si nezaslúži, aby ste ho nazývali priateľom. Ľudia, ktorí chcú, aby ste boli súčasťou ich života, budú mať miesto pre vás vždy voľné.

 

Nezabúdajte na to, že každý človek má také priateľstvá, aký je on sám. Dostanete späť toľko, koľko ste ochotní dať. Do akej miery sa otvoríte svetu, do takej sa otvorí aj svet vám. Buďte teda aj vy dobrým priateľom pre ľudí, ktorí si to zaslúžia, vážte si ich a nikdy nepodceňujte silu vášho spoločného priateľstva.

 

 

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Pridajte komentár