9 vecí, ktoré od vás vyžadujú vaše vzťahy

Posted by:

Ak robíte niečo, čo vám nevyhovuje, ale robíte to pre niekoho, na kom vám záleží, pocítite vznešenosť a krásu.

Všetky vzťahy si vyžadujú prácu. Samy sa nenaplnia ani neudržia a nemôžu byť postavené len na základe dohody a výhod. Potrebujú čas a trpezlivosť a dvoch ľudí ochotných investovať ich úsilie.

Tu je návod, ako uspieť:

 9 vecí, ktoré od vás vyžadujú vaše vzťahy

 

1.   Pozornosť

Zanedbávanie založené na nedostatku pozornosti poškodzuje vaše vzťahy oveľa častejšie, ako zlomyseľné konanie. Nič nie je dôležitejšie, ako byť tu pre tých, na ktorých vám záleží.

Keď si navzájom venujeme pozornosť, zároveň si vzájomne vdychujeme nový život. Častá pozornosť a náklonnosť pomáhajú našim vzťahom rozkvitať a my sa stávame silnejšími. To je vedľajší účinok dobrého vzťahu- navzájom si pomáhať liečiť rany a podporovať svoje silné stránky.

Takže, buďte nablízku tým, na ktorých vám záleží- otvorene a pravidelne sa rozprávajte. Nie preto, že je to výhodné, ale preto, že tí ľudia za to stoja.

2.   Dôvera

Celá štruktúra spoločnosti- ľudia spoločne pracujúci, žijúci a dýchajúci, je založená na pozitívnych presvedčeniach, ktoré máme o každom z nás, čiže na nepatrnej prirodzenej dôvere. Táto dôvera je ako lepidlo, ktoré drží každú mierumilovnú civilizáciu pokope. Preto je dôvera najväčší kompliment, aký môžete niekomu darovať, dokonca väčší ako láska.

Jediný spôsob, ako si vybudovať dôveru alebo zistiť, či je niekto dôveryhodný, je dôverovať mu. Keď tak urobíte bez akýchkoľvek pochybností, automaticky sa dostaví jeden z nasledujúcich výsledkov: priateľ na celý život alebo lekcia do života. V každom prípade bude výsledok pozitívny- zistíte, ktoré vzťahy sú hodné dlhodobej pozornosti.

3.   Úprimnosť

Ak máte dobré úmysly a správny dôvod, úprimnosť vám vždy pomôže. Ak máte srdce otvorené láske a pravde, vyhnete sa lžiam, ktoré by vás len prenasledovali. Keď sú ľudia k sebe od začiatku úprimní, pravda môže zabolieť skôr, ale utrpenie vždy pominie rýchlejšie a nahradí ho rast.

Buďte úprimní o tom, čo je správne, rovnako ako o tom, čo je potrebné zmeniť. Buďte úprimní o tom, čo vo vzťahu chcete a o tom, ako chcete, aby sa s vami zaobchádzalo. Buďte úprimní vo všetkom, čo váš vzťah prináša.

Dôležité je si zapamätať, že vzťahy nebolia. To, čo zraňuje, sú klamstvá, podvody a prekrúcanie reality do takej miery, že to niekoho zlomí. Nikdy sa nezahrávajte s niečími pocitmi len preto, že si nie ste istí tými svojimi. Ak si niečím nie ste istí, dajte to najavo. Vždy buďte otvorení a úprimní.

4.   Vernosť

Stojte pri tých, na ktorých vám záleží i v tých najťažších chvíľach a vzdorujte tieňom, ktoré ich obkľučujú, až kým v nich neuvidia svetlo. Na druhej strane, buďte pri týchto ľuďoch v ich najslnečnejších  dňoch, nie preto, že vám to prospeje, ale preto, že sa nebojíte nechať ich zažiariť.

Inými slovami, buďte oddaní. Nemôžete tu byť pre druhých po celý ich život, ale môžete tu byť pre nich počas toho vášho. Keď sa jedná o vzťahy, vernosť prestáva byť voľbou a stáva sa prioritou, pretože je nadovšetko.

5.   Tímová práca

Najdôležitejší výlet v živote je stretávať druhých na pol cesty. Spoluprácou s ľuďmi dosiahnete oveľa viac ako samostatnou prácou alebo pracovaním proti nim.

To znamená, že zdravé vzťahy sú všetky o spolupráci. Sila každého vzťahu záleží od sily jeho účastníkov, ktorých sila záleží od kvality vzťahu.

Každý, kto vám nadšene a s láskou pomáha uskutočniť to, o čo sa usilujete, je vzácny priateľ a učiteľ. Títo ľudia sú súčasťou vášho vysneného tímu. Všetci sú tam vonku, tak sa s nimi spojte a môžete spoločne dobyť svet.

6.   Akceptovanie

Neexistuje nič také ako perfektný vzťah. Aj keď sa to v jednom momente zdá dokonalé, vždy to tak nebude. Avšak nedokonalosť je skutočná a krásna. Je to o tom, ako dvaja ľudia akceptujú a vysporadúvajú sa s nedostatkami, ktoré robia vzťah krásnym.

Kvalita šťastia medzi dvoma ľuďmi rastie v priamej úmere k ich schopnosti akceptovať a v nepriamej úmere k ich netolerancii. Je dôležité vážiť si podobnosti a rešpektovať rozdiely.

7.   Odpustenie

Schopnosť odpustiť je jednou z najväčších cností, o ktoré by sme sa vždy mali usilovať. Predstavte si, že každý, koho poznáte, by bol ochotný sa ospravedlniť a prijať ospravedlnenie. Existovali by potom nevyriešiteľné problémy?

Ochota pripustiť, že sme všetci len ľudia a ochota úprimne odpúšťať, sú znakom emocionálnej sily a vyspelosti. Nakoniec toto odpustenie je tu pre vás. Vyslobodí vás z pút minulosti, vďaka čomu budete môcť vykročiť do budúcnosti, bez ohľadu na to, koho si so sebou vezmete na cestu.

Odpustenie neznamená: “Je v poriadku, čo si urobil.“ Znamená to: “Nenechám tvoje činy navždy zničiť moje šťastie.

Odpustenie je VÁŠ liek.

8.   Empatia

Niekedy máme pocit, že svet okolo nás sa rúca a že sme v tom sami. To je ale ďaleko od pravdy. V skutočnosti veľa ľudí na svete trápi to isté. Práve naše problémy a bolesti nás spájajú na najhlbšej úrovni. Sme v tom všetci spoločne a tak by sme sa k sebe mali aj správať.

Zamyslite sa nad ľuďmi, ktorí mali najväčší pozitívny vplyv na váš život – tí, ktorí vám skutočne pomohli. Uvedomíte si, že to nie sú tí, ktorí sa snažili odpovedať na všetky vaše otázky a vyriešiť vaše problémy. Sú to tí, ktorí s vami ticho sedeli, keď ste potrebovali popremýšľať, tí pri ktorých ste sa mohli vyplakať, a tí, ktorí nemali odpovede na všetky otázky, ale aj tak pri vás stáli. Buďte tákýto k tým, na ktorých vám záleží.

9.   Láska k samému sebe

Vzťahy netvoria radosť, odrážajú ju. Radosť prichádza zvnútra. Vzťahy sú jednoducho zrkadlá spojenej radosti dvoch ľudí. To, čo vidíte v zrkadle, je to, čo vidíte vo vašich vzťahoch. Vaše sklamanie v iných dokonale odráža vaše sklamanie vo vás. Ak akceptujete ostatných, znamená to, že ste perfektne akceptovali samého seba. To znamená, že prvý krok k zdravému vzťahu s niekým iným, je mať zdravý vzťah so sebou samým.

Ste silní a krásni, ak milujete samých seba. Tak vstaňte, pozrite sa do zrkadla a povedzte: “Milujem ťa a myslím to vážne!”

Tiež sa rešpektujte natoľko, že sa nikdy nebudete cítiť previnilo za odstránenie veľmi nepriaznivých ľudí zo svojho života. Nezáleží na tom, či sú títo ľudia príbuzní, spolupracovníci, starí alebo noví priatelia- vo svojom živote nemusíte robiť miesto pre ľudí, ktorí vám budú dávať najavo, že ste menej než v skutočnosti ste.

A teraz vy:

Akými ľuďmi sa najradšej obklopujete? Aké vlastnosti si na vašich priateľoch najviac vážite?

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Pridajte komentár