9 krokov k zaujímavejšiemu životu

Posted by:

„Najlepší spôsob ako získať lepšie odpovede je začať klásť správne otázky.“ – Tony Robbins

Jednou z najväčších výziev , akej kedy budete čeliť vo vašom živote , je  pozrieť sa ponad drobné problémy , ktoré máte dnes a predstaviť obraz vášho života vo väčšom merítku. Nanešťastie väčšina ľudí je tak zapletených v maličkostiach každodenného života, že si zabúdajú klásť tie správne otázky. Počúvam veľa otázok od ľudí , ktorí očakávajú, že ich život bude jednoduchší alebo zmysluplnejší.

Podľa môjho názoru očakávať od života jednoduchosť alebo úspech znamená klásť si nesprávne otázky. Myslím si, že tieto otázky sú založené na myšlienke,  že viac uspokojivý život je taký , v ktorom máte menej problémov a viac výsledkov. Nesúhlasím.

Povedal by som, že najlepší život je taký , ktorý je čo možno najzaujímavejší. Keď dosiahnete konečnú mieru spokojnosti s vaším životom alebo úspechmi, nebude až tak veľmi záležať na samotnom výsledku ale na tom, ako ste tento proces prežívali. Tu je 9 krokov , ktoré zmenia obyčajnú a nudnú existenciu na život , ktorý sa oplatí žiť  a  ktorý je zaujímavý.

Krok 1: Spoznávajte viac ľudí.

Jednou z najlepších možností ako urobiť svoj život zaujímavejším je  jednoducho stať sa súčasťou väčšej sociálnej skupiny. Každé spojenie,  ktoré si vytvoríte s iným človekom , je ako otvorenie malých dverí do sveta. Ak je toto spojenie skutočne cenné , môžu títo ľudia s vami zdieľať množstvo zaujímavých udalostí, nápadov a skúseností, ktoré zažili.

Niektorí ľudia, ktorí stretávajú nových ľudí len zriedka, odôvodňujú tento nedostatok elitárskym postojom. Ostaní ľudia sú určitým spôsobom nedôveryhodní (ignorantskí, neprívetiví, povrchní, domýšľaví ..) , a preto sa ich neoplatí spoznávať bližšie. Bohužiaľ , tento postoj skazí každý vzťah , ktorý si vytvoríte a uviaznete na „sociálnom ostrove“.

Nesúhlasím s psychologickými  hypotézami , ktoré hovoria, že naša náklonnosť k spoznávaniu nových ľudí je fixná a nemenná. Dnes som neuveriteľne prístupný a spoločenský človek, ale nebolo tomu vždy tak. Pamätám sa na časy, len niekoľko rokov dozadu, keď som mal problém udržať si viac než niekoľko priateľov.

Dnes poznám stovky ľudí a s niekoľkými desiatkami z nich mám pevné a priateľské vzťahy. Byť spoločenský je schopnosť , s ktorou sa môžete narodiť, ale určite sa jej môžete naučiť aj pomocou precvičovania.

Krok 2: Venujte sa novým záľubám.

Spomeňte si na nejakú aktivitu , ktorú ste vždy chceli vyskúšať, ale nikdy ste nato nemali čas. Urobte to teraz. Život nepočká , kým budete mať vo svojom časovom rozvrhu dosť miesta,  takže potrebujete prebrať iniciatívu. Nehovorím, že sa máte vykašľať na všetky vaše povinnosti, ale potrebujete aktívne investovať  časť vášho času do skúšania nových vecí. Nezostaňte prilepený k jednej jedinej záľube príliš dlho.

Väčšina koníčkov sú nepodstatné zručnosti , takže dosiahnuť  v nich majstrovskú úroveň vám obyčajne neprinesie žiadny väčší prínos než to, že ich budete skvele ovládať. Ak milujete svoju záľubu, zostaňte pri nej, ale je dôležité pokračovať v skúšaní nových vecí , aby ste svoj život urobili zaujímavejším.

Nie ste si istý , kde začať? Moja osobná rada pre záľubu , z ktorej môže mať prospech každý , je zastaviť sa vo vašom miestnom spoločenskom klube. Komunikácia je kľúčom k životu(a stretávať nových ľudí je vždy zábava.)

Krok 3: Buďte spontánni.

Musím povedať, že moja schopnosť byť spontánnym bola donedávna neuveriteľne nizka. Bol som veľkým fanúšikom životného štýlu , v ktorom máte pred sebou pevný rozvrh a držíte sa ho. Až neskôr som si uvedomil, že držaním sa pevného životného rozvrhu som stratil tak veľa príležitostí .

Spontánnosť nie je zložitá schopnosť , ktorú sa môžete ľahko naučiť. Čo je naozaj zložité je to kombinovanie flexibility s disciplínou.

Úspešná flexibilita vychádza z veľmi silného vnútorného zmyslu pre disciplínu. To je schopnosť konať podľa príležitostí a vedieť , čo vás to bude stáť. Bez tejto sebadisciplíny možete ľahko strácať čas prenasledovaním príležitostí , na ktoré nestačíte.

Ironicky, kľúč k precvičovaniu tejto disciplíny spočíva v zodpovednom prístupe k produktivite. Od tohto bodu pomaly využívajte viac a viac spontánnych príležitostí , zatiaľ čo sa budete držať vecí , ktoré potrebujete urobiť. Napokon by ste mali byť schopný rozpoznať , čo vás bude ktorá príležitosť stáť bez toho , aby ste sa vystavovali riziku.

Krok 4: Prekonajte strach

Hlavným nepriateľom zaujímavého života je strach. Nuda je len  ďalším symptómom strachu , pretože obmedzujete sami seba v rámci obmedzeného výberu vašich „bezpečných“ aktivít. Keď pozbierate odvahu a zničíte svoj strach, váš život sa zrazu stane omnoho zábavnejším, plným výziev a predovšetkým sebauspokojenia.

Krok 5: Robte veci , ktoré nemáte radi.

Toto môže vyzerať ako dosť bizardný krok, ale je životne dôležitý pre vytvorenie zaujímavého života. Každú chvíľku potrebujete vystúpiť zo zóny aktivít , ktoré preferujete a venovať sa niektorej z aktivít, ktoré nemáte radi. Môžete sa cítiť nespokojne, alebo by ste práve mohli objaviť niečo , z čoho sa odteraz budete tešiť. Mnoho vecí , z ktorých mám dnes radosť, som kedysi nenávidel.

Nemáte rytmus? Choďte na hodiny tanca. Nie ste atlét? Pridajte sa k miestnemu klubu športovcov. Čokoľvek robíte v kuchyni , vždy to zhorí? Vyskúšajte zopár lekcií varenia (a obstarajte si hasiaci prístroj.)

Krok 6: Pridajte trochu korenia.

Čo je korením života? Samozrejme rozmanitosť!  Ak je tu niečo , čo môžete urobiť , aby ste svoj život urobili zaujímavejším , tak je to väčšia rozmanitosť. Ľudia sú prispôsobivé bytosti a ochotne sa prispôsobujú rôznym schémam správania – dobrého alebo zlého. Potrebujete premiešať váš život tým, že uniknete z týchto schém a budete robiť niečo úplne iné.

Množstvo zvykov ktoré si osvojujete vedome a z vlastnej vôle je v skutočnosti menej ako 1 % zo všetkých zvykov , ktoré používate každý deň. Väčšina týchto zvykov je neutrálnych alebo zlých a tým, že začnete robiť veci inak , môžete dosiahnuť pozitívne otrasy v týchto schémach.

Takže zajtra ráno choďte do práce inou cestou, vyskúšajte na raňajky niečo nové, alebo počúvajte rádiostanicu  ktorú ste ešte nikdy v živote nepočuli. A to všetko iba zatiaľ , kým sa dostanete do práce. Existuje nekonečné množstvo spôsobov , ako pridať do svojho života malý kúsok rozmanitosti a zatiaľ čo tento prístup zrejme vyzerá benálne, je podstatný preto , aby ste urobili každý svoj deň užitočným a nezabudnuteľným.

Môj priateľ ma zatiahol do zaujímavej výzvy ako pridať do svojho života viac rozmanitosti.  Keď pôjdete najbližšie do potravín, nájdite uličku s exotickými potravinami a vyberte si niečo , čo ste ešte nikdy nejedli.  Minulý týždeň som mal banánové čipsy a kokosový džús. Dnes mám v chladničke šťavu z citrónovej trávy.

Krok 7: Nasmerujte svoje myšlienky  mimo vás.

Chcete vedieť , aký je najlepší spôsob ako sa stále cítiť úboho a príšerne? Neustále premýšľajte o všetkých vašich problémoch.  Možno je čas prestať sa trápiť nad tým odpadom a miesto toho sa zamerať na pomáhanie iným ľuďom riešiť ich problémy. Nielenže to ostatní ocenia a zlepšia sa vaše vzťahy s okolím, ale taktiež to urobí váš život omnoho zaujímavejším.

Mnoho ľudí nesprávne predpokladá, že pomáhať ostatným je niečo , čo robíte z čistej nesebeckosti. To nie je pravda, pomáhate druhým, pretože tým pomáhate sebe samému. Prečo si myslíte, že sa fyzicky cítite tak skvele potom, čo ste sa k niekomu zachovali pekne? Pretože pomáhať druhým pomáha tak isto aj vám samotným. Je to výsledok: Výhra:Výhra

Riešenie problémov druhých ľudí zvyčajne nenesie so sebou váhu zodpovednosti a starosti , ktorá na vás dopadá , keď riešite vlastné problémy.  Takže je to skvelý spôsob , ako urobiť svoj život zaujímavejším bez toho , aby ste si na seba nakladali viac a viac cieľov.

Aj keď je to niekedy iba také jednoduché , ako pokúsiť sa niekoho rozosmiať alebo zlepšiť mu náladu. Keď nasmerujete účel každej interakcie mimo vás smerom von, získate tak skúsenosti a zaujímavejší život.

Krok 8: Opustite slepé uličky.

Sledovať ciele je skvelý spôsob ako naplniť svoj život vášňou  a záujmom, ale často prichádza čas , keď vaše ciele už viac nie sú také inšpiratívne, alebo už pre vás jednoducho neznamenajú to , čo kedysi. Zrieknite sa každého cieľa , ktorý už pre vás neznamená to , čo znamenal vtedy , keď ste si ho dali. V dokončení niečoho čo už stratilo svoj význam , nie je žiadna česť ani uznanie. Osoba , ktorá povedala „Vždy dokonči to , čo si začal“ , musela mať veľmi nudný život.

Urobil som chybu , keď som sa vzdal cieľov , pretože boli príliš náročné. To bola naozaj chyba, ale obvykle som si vybral nové ciele. Nanešťastie najvačšou chybou je pokračovať v sledovaní cieľa , ktorý stratil svoju hodnotu.

Ja som tak urobil a premrhal som mnoho mesiacov a rokov honbou za cieľmi , ktorých naplnenie ma nijako neuspokojilo. Opustite slepé uličky a urobte každú svoju chvíľu zaujímavou.

Krok 9: Nikdy si nezvyknite.

Keď vám väčšina ľudí hovorí, aby ste si nezvykali, myslia tým, aby ste  sa nevzdávali, pokiaľ nedosiahnete presne to, čo chcete. Napriek tejto dôležitej lekcii ja používam výraz „zvyknúť si“ iným spôsobom. Keď ja hovorím nezvykajte si, myslím tým nezamykajte svoj život do súboru „správania sa“ a skúseností.  Váš život by mal byť vždy expandujúci, rozvíjajúci sa a svieži.

Viem, čo si teraz myslíte. Toto je skvelá rada od mladého muža , ktorý nemá žiadne záväzky. Vy máte partnera, deti a hypotéku. Samozrejme každý z nás má rozličné povinnosti , ktoré musí splniť, ale to čím tu argumentujete , je v skutočnosti len výhovorka.

Môžete rásť a rozvíjať sa rôznym spôsobom bez ohľadu na obmedzenia tak dlho , pokiaľ to budete vedome chcieť.

Byť v situácii s väčšou zodpovednosťou jednoducho znamená, že potrebujete byť kreatívnejší a udržať svoj život v pohybe. Nikoho nebude zaujímať, že ste premrhali svoj život , pretože ste museli.  Ak neexistuje žiadna cesta , tak si nejakú vytvorte. Nevyhovárajte sa sami na seba, že nežijete skvelý život.

Samozrejme týchto 9 krokov je len začiatok. Čo by ste odporúčali vy? Ako urobiť svoj život zaujímavejším podľa vás? Rád by som počul vaše názory.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Pridajte komentár