8 každodenných návykov, ktoré vás spravia silnejšími

Posted by:

“Máš neobmedzenú kontrolu nad svojou mysľou – nie nad vonkajšími udalosťami.

Uvedom si to a nájdeš v sebe silu.”

-Marcus Aurelius

Tieto malé zmeny vo vašej každodennej rutine spravia obrovský rozdiel vo vašom živote a pomôžu vám byť silnejšími a schopnejšími ľuďmi.

1.      Dostaňte sa nejakým spôsobom do nepohodlnej situácie.

Možno sa cítite v pohode, keď ste na svojom vlastnom bezpečnom pieskovisku, na ktoré ste zvyknutí, ale ak nebudete testovať vašu komfortnú zónu a nebudete sa pozerať, čo je mimo vášho pieskoviska, nikdy neobjavíte tú nádheru iných lepších vecí, o ktorých ste ani nevedeli, že existujú.

To, že sa stále držíte toho, čo je vám známe a toho, čo poznáte, môže byť jeden z dôvodov, prečo máte pocit, že vo vašom živote niečo chýba.

Pamätajte si, že to, že idete mimo svojho pieskovisko neznamená, že sa tam už nemôžete vrátiť, keď to budete chcieť. Je absolútne v poriadku vrátiť sa na miesto, odkiaľ ste začali, ale v poriadku nie je to, že sa z toho miesta nikdy nepohnete.

2.      Pracujte na veľkých cieľoch.

Najhoršia vec, ktorú môžete spraviť, je stanoviť si ciele, ktoré sú oveľa menšie, ako tie, ktoré ste skutočne schopní dosiahnuť. Uspokojenie sa s priemernosťou, aj keď viete, že máte na viac, je odsúdeniahodné. Veľa ľudí si to však uvedomí, až keď je príliš neskoro.

Myslia si, že zlyhanie je ten najhorší možní výsledok cieľa. Ale pravdou je, že keď je váš cieľ stanovený poriadne, zlyhanie vás vlastne posúva bližšie ku jeho dosiahnutiu, pretože sa učíte dôležité lekcie o tom, čo nefunguje.

Zlyhanie vás posúva dopredu, zatiaľ čo priemernosť vás drží na jednom mieste a zabraňuje vám dosiahnuť veľké veci.

Život je krátky. Ak sa prichytíte, že ste úspešní, ale stále sa cítite nenaplnení, je najvyšší čas prehodnotiť vaše ciele.

Je čas prestať zmenšovať vašu dušu tým, že sa nechávate uniesť každodennými bezvýznamnými  činnosťami, keď v skutočnosti môžete robiť niečo oveľa väčšie. Naháňajte sa radšej za niečím tak dôležitým, že aj keď zlyháte, budete šťastní, že ste to aspoň skúsili.

3.      Starajte sa o svoju hodnotu.

Najhoršia samota – taká, ktorej nemôžete utiecť – je, keď sa sami so sebou necítite dobre. Ak sa cítite osamelo, keď ste sami , je čas začať sa mať viac rád. Ako povedal múdry Budha: „Ty, rovnako ako každý v tomto vesmíre, si zaslúžiš lásku a uznanie.“

Ak nie ste zmierení sami so sebou, nebudete zmierení ani so spoločnosťou iných. Možno sa na chvíľu necháte rozptýliť, ale pravda nakoniec aj tak vyjde najavo. Takmer všetko, čo robíte a čo si myslíte je odraz toho, čomu veríte, že ste.

Jednoducho nemôžete prekonať limity, ktoré ste si sami postavili. Ak od seba očakávate málo, nikdy nedosiahnete veľa.

4.      Hovorte si správny príbeh.

Každý deň si rozprávate nejaký príbeh. Nezáleží na tom, kde ste alebo čo robíte, stále si ho vo vašej hlave hovoríte. Tento príbeh tvorí veľkú časť toho, kto ste – pretože z tohto príbehu budujete svoj život.

Môžete si vybrať, či využijete tento príbeh ako zbraň alebo necháte, aby tento príbeh použil vás.

To je dôvod, prečo si musíte hovoriť správny príbeh. Ak si totižto poviete správny, urobí vás to živšími, ľudskejšími, odvážnejšími, vášnivejšími a milujúcimi. Ak si však poviete ten nesprávny, stane sa presný opak. Samozrejme, že je len na vás, aby ste si našli svoj správny príbeh.

5.      Rozprávajte sa s ľuďmi, ktorí vidia veci inak.

Ako raz povedal Frank Zappa : „Myseľ je ako padák. Nefunguje, keď nie je otvorená.“

Je úplne v poriadku nesúhlasiť s nápadmi a názormi, ktoré povedali iní, ale to vám nedáva právo súdiť ich charakter iba preto, že sa vám nepáči, čo hovoria. Naučte sa oceniť nové a zaujímavé názory, keď sa s nimi stretnete, aj keby to malo znamenať, že budete musieť priznať, že ste sa mýlili.

Predtým, než bude príliš neskoro, venujte pozornosť ľuďom okolo vás a nájdite si niekoho, kto verí alebo chápe určité veci veľmi presvedčivo a veľmi odlišne od vášho vlastného pohľadu na tieto veci a majte s nim priateľskú a úprimnú konverzáciu. Pre oboch z vás to bude oči otvárajúci zážitok.

6.      Vyhýbajte sa tým, ktorí vám bránia zlepšovať sa.

Ako povedal Gándhí : „Šťastie je, keď to, čo si myslíte, čo hovoríte a čo robíte je v harmónií.“ Je to robenie rozhodnutí a činov, ktoré vám hovoria priamo do duše.

Nežite život v emočnej chudobe, keď vaše šťastie závisí od povolenia druhých. Dovoľte sami sebe nasledovať cestu, ktorá vás spraví šťastnými. Uvedomte si, že niektorí ľudia vo vašom živote odmietnu kráčať pri vás, keď sa vydáte na cestu. Proste to nebudú vedieť prežiť, čokoľvek im poviete a to je v poriadku.

Niekedy, keď sa rozhodnete, že si vytvoríte vaše vlastné šťastie, to môže byť v rozpore s plánmi iných ľudí. Niekedy, keď získate niečo skvelé, musíte niečo zase opustiť. A niekedy toto „niečo“ sú vzťahy, ktoré chcú od vás, aby ste robili iba to, čo chcú oni.

7.      Prekonávajte efektívne

Každá ľudská bytosť na Zemi je v určitom bode súčasťou nejakej tragédie. Nikto nie je imúnny.

Nikdy neviete, čo prichádza – či malá spŕška vody alebo mohutná vlna. Všetko, čo môžete urobiť ,je prekonávať efektívne, takže keď naozaj príde veľká vlna, pokojne cez ňu presurfujete, namiesto toho, aby vás zmietla do mora.

Podstatné je, aby ste zostali pozitívne naladení, pretože ak sa nedokážete zasmiať, keď sa veci nevyvíjajú podľa vašich plánov, tak ste buď mŕtvy alebo si prajete byť.

Dôležité je, že každá udalosť vo vašom živote je pre vás buď dobrá alebo vás postaví pred niečo, čomu musíte čeliť, aby ste si v budúcnosti vytvorili lepší život.

Život je zmena a vývoj je jasné víťazstvo. Život opravuje sám seba.

8.      Buďte tam, kde ste, keď tam ste.

Je to skôr o procese nasledovania vašej cesty, čo je skutočne dôležité a nie rýchlosť, akou sa zlepšujete.  Šťastie nájdete na vašej ceste a nie v cieli. Spomaľte, aby ste si mohli vychutnávať les, kvôli každému jednému stromu, ktorý tam rastie.

Máte oveľa väčšia šancu, že uvidíte, kde skutočne ste, keď prestanete tráviť každý moment snažením niekam sa dostať.

Máte v sebe silu spraviť si každý váš moment lepší jednoducho tým, že si uvedomíte, že kde ste teraz, je tak dobré ako to, kde chcete byť. Nie je to o tom, že budete spokojní s málom, aj keď máte na viac alebo že zostanete tam, kde ste, donekonečna.

Je to o tom, aby ste si našli čas oslavovať všetko okolo vás a aj to, ako ďaleko ste sa už dostali.

 

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Pridajte komentár