7 strachov, ktoré budete musieť prekonať na vašej ceste za úspechom

Posted by:

Úspech – akákoľvek je už vaša definícia a na akúkoľvek oblasť života už myslíme – je to, po čom túžime všetci.

Niekto chce dosiahnuť úspech v podnikaní, niekto v rodine, niekto v zdraví, niekto v peniazoch, niekto po duchovnej stránke, niekto po spoločenskej stránke…

Čokoľvek to je pre vás – napriek tomu, že úspech chcú všetci…iba veľmi málo ľudí ho naozaj dosiahne.

A dôvodom je, že medzi nami a úspechom často stojí niečo, čo musíme prekonať.

Dnes sa budeme baviť o najväčších strachoch, ktoré vám budú brániť dosiahnuť úspech, ktoré budú stáť medzi vami a úspechom a ako vám uvedomenie si týchto strachov pomôže prekonať ich.

Existuje 7 najväčších strachov, ktorým budete čeliť a tieto strachy sú naviazané na 7 hlavných oblastí života, v ktorých dosahujeme úspech.

Tu sú oblasti života:

  • Duchovná
  • Mentálna
  • Pracovná
  • Finančná
  • Spoločenská
  • Rodinná
  • Fyzická

A poďme sa teraz porozprávať o každom jednom strachu, ktorý vás v týchto oblastiach čaká.

Duchovná stránkastrach z porušenia morálnych a etických zásad duchovnej autority

Toto je veľmi bežný strach.

Veľakrát sme boli vychovávaní jedným spôsobom alebo nám už odmalička bolo vštepované, že veci sa robia takto a správať sa treba takto…

…a dnes sa už ani nezamýšľame nad tým, či náhodou neexistuje aj nejaký lepší spôsob, ako by sa dali veci robiť.

Alebo by sme aj chceli niečo robiť, ale celý čas sme boli učení, že sa od nás očakáva, že naplníme v spoločnosti nejakú úlohu a teraz je v nás vnútorný konflikt, pretože si nechceme pohnevať duchovné autority (rodičov, cirkev), ale zároveň vieme, že pre nás existuje niečo oveľa lepšie.

Na mojich seminároch často zdieľam príbeh americkej rodiny, ktorá sa zišla na deň vďakyvzdania spoločne v dome a mama pripravovala v kuchyni moriaka na pečenie.

Ale ešte predtým ako ho išla vložiť do rúry, odrezala mu nohy. Jej malej dcére to nedalo a pýta sa mamy: „Mami, prečo si tomu moriakovi odrezala nohy?“

A mama jej hovorí: „Neviem, prečo sa to robí, ale moja mama, tvoja stará mama, to tak robila a tak ma to naučila robiť.“

Jej malej dcére to nedalo a tak uteká do vedľajšej izby, kde sedí na gauči jej stará mama a pýta sa jej: „Babi, prečo moja mama moriakovi predtým ako ho vloží do rúry, odreže nohy?“

A jej stará mama hovorí: „Neviem, ale vždy sme to tak robievali a pamätám si, že ja som sa to naučila od mojej mamy. Tvojej prababičky.“

Malé dievča je čoraz zvedavejšie a ide do vedľajšej izby, kde na posteli oddychuje jej prababička. A spýta sa:„Prababička, prečo moja mama moriakovi predtým ako ho vloží do rúry, odreže nohy?“

A prababička hovorí: „No neviem, prečo to tvoja mama robí ešte dnes, ale keď som ja bola mladá, tak boli príliš malé rúry a celý moriak by sa tam nevošiel a tak sme museli nohy vždy odrezať.“

Je to naozaj tak. Niekedy robíme veci – ani nevieme, prečo ich tak robíme a bojíme sa ich spraviť inak, pretože veď tak sa to robilo vždy.

V dnešnej dobe, keď každú chvíľu zažívame nové a nové zmeny, môže toto výrazne limitovať dosahovanie vašich cieľov a dosahovanie vášho úspechu.

Mentálna stránka – strach z toho, že nebudete dosť dobrý.

Ďalší, veľmi rozšírený strach. Strach z toho, že nebudete dosť dobrý. Že nebudete mať dostatok informácií, dostatok vedomostí, dostatok certifikátov, dostatok titulov.

Tento strach vás môže (ak s ním nezatočíte) na dlhé roky paralyzovať a držať vás zamknutých na jednom mieste.

Ale ako každý jeden strach, aj tu existuje spôsob, ako ho prekonať. Pretože so správnou stratégiou, akčnými krokmi a vytrvalosťou sa môžete stať dobrým v čokoľvek si zaumienite.

Výskumy ukazujú, že ak budete určitú oblasť študovať 30 minút denne, tak za 7 rokov ste v tejto oblasti svetovou špičkou. Špičkou v obore.

Ak budete túto oblasť študovať 1 hodinu denne, tak za 3,5 roka ste v tejto oblasti svetovou špičkou.

Ak budete túto oblasť študovať 2 hodiny denne, tak približne za 2 roky ste v tejto oblasti svetovou špičkou.

A ak budete túto oblasť študovať 3 hodiny denne, tak za iba jediný rok ste v tejto oblasti svetovou špičkou. Viete o tom viac ako 99,99% ľudí na svete.

Ja sám som toto dokázal najprv s koučingom a potom s marketingom a poznám množstvo ľudí, ktorí to dokázali tiež.

Pomaly, ale isto, pravidelným štúdium, sa stali vo svojich oblastiach lepšími ako ktokoľvek iný.

Môžete sa stať dobrým vo všetkom…ak si to rozdelíte na menšie kroky, spravíte si akčný plán a podniknete systematické a vytrvalé akčné kroky.

Pracovná stránka – strach zo zlyhania

Strach z toho, že sa do niečoho pustíte a potom zlyháte.

To je dôvod, prečo množstvo ľudí nikdy nezačne pracovať na svojich cieľoch a snoch. Nikdy nepodniknú akčné kroky, ktoré by im mohli odštartovať podnikanie.

Jednoducho sa boja, že zlyhajú. A tento strach ich paralyzuje.

Rovnako ako predchádzajúci strach, aj tento sa dá strategicky prekonať.

Môžete minimalizovať vaše riziko, môžete si rozbehnúť váš biznis popri zamestnaní – postaviť základy , kým máte stabilný príjem a až potom začať naplno podnikať…znova…tento strach sa dá strategicky prekonať.

Ale väčšina ľudí dovolí, aby im strach zo zlyhania bránil podniknúť čo i len prvé akčné kroky, nikdy ani nezačnú a tak často celé roky zostávajú na tom istom mieste.

Finančná stránka – strach zo straty peňazí alebo ich nedostatku

Ďalší dôvod, prečo sa veľa ľudí nikdy nepustí do dosahovania svojich snov a cieľov. Pretože sa boja, že prídu o peniaze.

Alebo sa boja, že ich budú mať málo a nebudú vedieť uživiť rodinu a zaplatiť účty a tak radšej pohodlne chodia do práce, ktorú nemajú radi, ale táto práca im platí účty, tak sa s tým nakoniec zmieria.

A vzdajú sa svojich cieľov a snov.

Aj tento strach sa dá strategickým plánovaním prekonať. Peňazí je tam vonku viac než dosť. Nie je tam žiadny nedostatok a môžete ich mať toľko, koľko len chcete, ak ste ochotný plánovať a začať konať.

Spoločenská stránka – strach z kritiky alebo z odmietnutia

Väčšina ľudí sa viac zaujíma o názor ostatných ako o svoje ciele a tak sa radšej nikdy nepustia do toho, po čom naozaj túžia, pretože čo ak ich budú druhí ľudia kritizovať a odmietať ich správanie.

Čo ak vyskúšajú niečo nové a druhým ľuďom okolo nich sa to nebude páčiť.

Tieto predstavy dokážu paralyzovať týchto ľudí na celé roky a tak nikdy neskúsia to, čo by chceli naozaj skúsiť.

Boja sa, že ich kamaráti a rodina budú odrádzať a kritizovať. Že sa im budú posmievať. A tak sa radšej stiahnu.

Ako povedal Henry David Thoreau „Masy ľudí žijú život tichého zúfalstva.“

Aj by chceli niečo spraviť, ale strach z kritiky a z odmietnutia a z vybočenia zaužívanej trasy je tak obrovský, že sa radšej snažia zapadnúť a vzdajú sa svojich cieľov a snov.

Rodinná stránka – Strach zo straty milovaného alebo straty lásky milovaného.

Veľa ľudí nezačne pracovať na svojich cieľoch, pretože sa boja, že keď sa konečne odhodlajú niečo spraviť, ich partnerovi sa to nebude páčiť.

Možno partner chce, aby radšej zostali doma. Alebo sa viac venovali rodine.

A tak sa opäť nikdy nepustia do dosahovania svojich cieľov a snov, pretože pred svoje ciele a sny dajú zo strachu radšej druhých ľudí.

Prekonať tento strach nemusí byť jednoduché.

Ak dávate svojho partnera alebo blízku osobu nad vás…na stupienok slávy a bojíte sa, že od vás odíde, pretože máte svoje vlastné neistoty a nevyriešené veci v sebe, tento strach vás môže dostať do obrovských vnútorných konfliktov a viesť ku znižovaniu sebahodnoty.

Na prekonanie tohto strachu sa potrebujete najprv zbaviť všetkej emočnej batožiny, ktorú si so sebou nesiete…

…a potom sa naučiť umenie komunikácie s partnerom v jazyku jeho najvyšších hodnôt, čo vám umožní ukázať mu, ako mu vaše dosahovanie cieľov môže pomôcť.

Fyzická stránka – Strach zo straty vizáže, vitality a energie na dosiahnutie vašich cieľov.

Posledný strach má dočinenia s naším výzorom a vitalitou.

Bojíme sa, že nebudeme mať dostatok energie, aby sme dosiahli svoje ciele.

Ženy sa boja prvých vrások. Muži začnú zažívať tento strach, keď zistia, že už nevládzu tak, ako vládali kedysi.

Množstvo miliardových odvetví je založených čisto len na využívaní tohto strachu.

Celý kozmetický priemysel, odvetvie chudnutia a diét, farmaceutický priemysel a mnoho ďalších, takže toto je veľmi rozšírený strach a umením je rozpoznať ho a naučiť sa s ním pracovať.

Takže toto je 7 strachov – priamo naviazaných na 7 oblastí života – ktorým budete počas vašej cesty čeliť.

Väčšina ľudí má jeden alebo viacero z týchto strachov a pracoval som s veľa ľuďmi, ktorí v čase, keď ma vyhľadali, boli týmito strachmi kontrolovaní niekoľko rokov…v niektorých prípadoch desiatky rokov.

Nedovoľte, aby sa to stalo vám.

Dobrou správou je, že každý strach sa dá prekonať. Umením je naučiť sa tieto strachy najprv rozpoznať, nedať sa nimi kontrolovať, ale skôr získať nad nimi kontrolu a následne podniknúť akčné kroky, ktoré vám ich pomôžu prekonať.

Odmena, ktorá na vás čaká, je obrovská. Je ňou úspech v každej jednej oblasti života.

Pustite sa do toho.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Pridajte komentár