5 základných schopností, na ktorých závisí váš život

Posted by:

“Možno som nešiel tam, kde som mal v úmysle ísť, ale myslím, že som skončil tam, kde som potreboval byť.”

Douglas Adams

Život nemá zmysel, vy ste zmysel a prinášate ho do života. Taktiež neexistuje žiaden univerzálny kozmický význam, je len jeden, ktorý dávate sám sebe – osobný zmysel, individuálny význam,  jedinečná zápletka k príbehu, ktorým je váš život.

Jeho príbeh je často ťažké sledovať, ale nikdy nie je nemožné ho pochopiť a stojí za každý kúsok snahy.

Každý moment, každá situácia, každý zvrat udalostí vám ponúka možnosť stať sa tým, kým ste schopný byť. Je to len otázkou prijímania možností, realizácie myšlienok, konania, aktívneho vyjadrovania svojho zmyslu, ktorým ste jedine VY.

Ste silnejší ako akákoľvek prekážka stojaca vo vašej ceste, pretože vy máte zmysel, ktorý je nespochybniteľný. Môžete byť prispôsobiví, vynaliezaví, pracovití a húževnatí. Môžete si predstaviť možnosti a potom pracovať na tom, aby ste ich uskutočnili.

Tu je päť základných schopností, ktoré vám pomôžu práve k tomu – všetky základy k tomu, ako byť silnou, samostatnou ľudskou bytosťou:

1. Zvedavosť

Je ľahké tešiť sa, keď je človek mladý, pretože nie sme ešte pevne usadený v našich spôsoboch žitia.

Naša ochota zvedavo posudzovať nové veci a rôzne perspektívy nám umožňuje zažiť vnútorné náhľady a oceniť krásu kamkoľvek ideme.

Tí z nás, ktorí zdolávajú  múry svojich komfortných zón počas toho, ako starnú, ktorí si udržia zvedavosť do ich neskorších rokov, sa naučia oveľa viac a uvidia oveľa viac krásy počas svojich životov.

Zvedavosť je koniec koncov výsledok celoživotného rastu. Umožňuje zachovať si myseľ začiatočníka aj keď naša múdrosť expanduje. Týmto spôsobom naša  trvalá zvedavosť v našich srdciach  a mysliach každým dňom mladne, nestárne.

Vždy zostaňte zvedaví a učenliví. Udržte si otvorenú myseľ a neprestávajte sa pýtať a učiť. Tešte sa z každých nových otvorených dverí a skúšajte nové veci. Robte to, lebo ste zvedaví a pretože viete, že cesta dneškom sa len začína.

 2. Kreativita

Pokiaľ ide o osobný rast, ak zvedavosť je motor, tvorivosť je volant. Kreativita je najmocnejší nástroj pokroku – spôsob myslenia, ktorý prepožičiava zdroje so schopnosťou vytvárať možnosti a rast.

Svet sa hýbe tak rýchlo v týchto dňoch, že tí ktorí hovoria, že je niečo nemožné, sú často prerušení tými, ktorí to dokážu. To je presne to,  prečo je dôležité pravidelne cvičiť svoju tvorivú myseľ.

Ultimátne, kreatívni študenti zdedia svet, kým skeptici a slabomyseľní nájdu samých seba  perfektne prispôsobených pre svet,  ktorý už neexistuje.

3. Odolnosť

Okrem vašich vlastných myšlienok, nie je nič, nad čím  by ste mali úplnú moc. Vedieť to a prijať to vám dáva schopnosť efektívne sa vyrovnať s neustálymi malými životnými nepríjemnosťami – zásadná životná zručnosť nazývaná odolnosť.

Odolnosť je prijatie skutočnosti, aj keď je to menej ako fantázia,  ktorú ste mali v mysli alebo realita,  ktorú ste zažívali kedysi vy. Môžete s tým bojovať;  nerobiť nič a iba sa sťažovať na to čo vám chýba; alebo môžete prijať to, čo máte a pokúsiť sa to spojiť a vytvoriť niečo dobré.

Ako budete postupovať, život vás bude nevyhnutne vyzývať v pravidelných  intervaloch. Bez ohľadu na to, koľko toho musíte urobiť, držte si hlavu hore a predierajte sa.

To je jediný spôsob, ako si udržať cestu  ku svojim snom jasnú. Nebude to o nič ľahšie, ale budete si vedieť lepšie poradiť, pretože postupom času sa stanete silnejším a viac odolnejším.

4. Trpezlivosť

S najsladším hláskom  macko Pú kedysi povedal: „Rieky to vedia:  netreba  sa ponáhľať. Jedného dňa sa tam dostaneme.“ Toto je sila trpezlivosti.

Trpezlivosť neodpočíva. Skôr, ovláda váš čas s použitím  správnych zásad tým správnym spôsobom  na dosiahnutie dlhodobého želaného výsledku. Ženie sa neustále dopredu, dokým sa nedostanete tam, kam chcete.

Zvládnutie obdobia medzi štartom a cieľom si vyžaduje veľa vôle.  Ale bez ohľadu na to, ako nudné sú tieto chvíle, budete si musieť zvyknúť na pocit,  že to, o čo sa pokúšate raz príde, aj keď to ešte nevidíte v tejto chvíli.

Ultimátne, dve  najťažšie skúšky na ceste osobného  rastu  sú trpezlivosť čakať na to, čo chcete a odvaha nebyť sklamaní, keď to neprichádza tak skoro, ako ste čakali.

Trpezlivosť môže byť horká, ale semienka ktoré ste teraz zasiali vám prinesú sladké ovocie.  Tieto plody budú stáť za to čakanie. Nemá žiadnu výhodu náhliť sa životom a niky neochutnať jeho sladkú chuť.

5. Sebavedomie

Sebavedomie je najdôležitejšou zo všetkých životných schopností, pretože  bez nej ich nemôžete vykonávať dôsledne.  Úprimne povedané, je to cnosť, ktorá spája všetko ostatné.

Jednoducho povedané,  sebavedomie je neochvejná ochota prevziať zodpovednosť za svoj život od tejto chvíle, bez ohľadu  na to, koho ruka ho doviedla až sem.

Je to o prebratí kontroly nad vlastným  životom, nájdením svojho pravého ja myslením za seba samého, a robením pevných rozhodnutí tak, aby ste žili ako vy chcete. Byť hrdinom  vlastného života, nie jeho obeťou.

Život vás neustále pozýva  byť tým,  kým máte možnosť byť. Rozhodnutie byť sebavedomým je vlastne prijatie ponuky života.

Vynechala som niečo? Aké životné  schopnosti by ste radi pridali do zoznamu? Vyjadrite sa v komentároch.

 

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Discussion

 1. Sarah  február 20, 2015

  Veľmi pekné a zároveň zaujímavé články.

  (reply)
 2. Einstein  jún 12, 2016

  Tú trpezlivosť vždy riešim tak, že myslím na niečo iné, čo mi už vyšlo, alebo si zatiaľ užívam iné veci :)
  Presne nad týmito bodmi rozmýšlavam v sprche už od roku 2009 :)
  Toto je skutočné vnímanie života! Asi len takto sa dá naozaj žiť naplno.

  (reply)

Pridajte komentár