5 spôsobov, ako sa prestať cítiť neistým vo svojich vzťahoch

Posted by:

Keď som bola mladšia, často som sa cítila neprimeraná a „nie dosť dobrá“, aby som bola priateľkou, milenkou alebo obchodným partnerom s určitými ľuďmi. Niekedy som nemohla jednoducho porozumieť, čo druhí na mne vidia. Bola som veľmi neistá.

Ukončila som mnoho sľubných vzťahov, kvôli mojej neistote. V mojej mysli to bolo jednoduchšie ukončiť z mojej strany, predtým, než by to urobili oni.

Odchod, radšej než riskovanie zlomeného srdca z odmietnutia, bolo cestou, ako som pred sebou ospravedlnila moje správanie. Ale po chvíli, keď som emocionálne dospela, uvedomila som si, že som chcela a potrebovala komfort a podporu dlhotrvajúcich vzťahov.

Takže čo som urobila, a čo môžete urobiť Vy, ak neistota ničí Vaše vzťahy?

Potrebujete porozumieť, že dobrý vzťah je o zdieľaní nápadov a príjemných momentov s ďalšou osobou, aby ste si v zdravej miere vzájomne pomohli rásť sociálne a ako individuálne osobnosti.

Ak sa k Vám naozaj niekto správa zle alebo Vám klame, alebo Vás podvádza, cítiť sa neisto je prirodzenou a opodstatnenou odpoveďou. Avšak, ak ste v skutočnosti vo všeobecne dobrom vzťahu s niekým, potom je čas…

1.  Prestať sa pokúšať čítať myseľ.

Najviac problémov vo vzťahoch a spoločné sociálne neistoty začínajú zlou komunikáciu, ktorá vedie k pokusom o čítanie mysle. Čítanie mysle nastáva, keď dvaja ľudia predpokladajú, že vedia, čo si ten druhý myslí.

Tento proces čudovania sa a pokúšania sa o uhádnutie toho, čo si niekto myslí, je rýchlou cestou k pocitom neistoty a napätia.

Ak niekto povie jednu vec, nepredpokladajte, že myslí niečo iné. Ak nepovie vôbec nič, nepredpokladajte, že jeho ticho má nejaký skrytý, negatívny význam. Rovnako, nepokúšajte sa o to, aby ľudia vo Vašom živote čítali Vašu myseľ.

Povedzte, čo si myslíte a mieňte to, čo hovoríte. Radšej dajte ľuďom informácie, ktoré potrebujú, než očakávajte, že budú vedieť nepoznané.

Je taktiež dôležité mať na pamäti, že sa nepredpokladá, že viete každú malú myšlienku prebehujúcu v mysliach ostatných, dokonca ani Vašich najbližších. Keď sa prestanete pokúšať čítať ich mysle, skutočne začnete rešpektovať ich právo na súkromie.

Každý si zaslúži právo myslieť si súkromné myšlienky. Neustále pýtanie sa „Čo si myslíš?“ môže vyprovokovať osobu, že ustúpi vo vzťahu, aby si našla priestor.

2.  Prestať hľadať perfektné vzťahy.

Celý život strávite zúfalým hľadaním pravého milenca a pravých priateľov, ak budete požadovať, aby boli perfektní. Dokonca horšie, zbláznite sa, ak tak budete robiť, lebo sa budete cítiť viac a viac neistý, každým vzťahom, ktorý zlyhá, ktorý nezodpovedá Vašej fantázii o dokonalosti.

Všetci sa snažíme hľadať tie špeciálne vzťahy, v ktorých sa budeme cítiť skvelo, ale ak ste si dostatočne prešli vzťahmi, začnete si uvedomovať, že neexistujú pre Vás „dokonalí ľudia“, iba rozličné odtiene nedokonalých. To preto, že každý sme svojim spôsobom nedokonalý.

Ste nedokonalá/ý v mnohých veciach, a hľadáte vzťahy s ľuďmi, ktorí sú nedokonalí doplňujúcim spôsobom.

Zaberá to veľa životných skúseností, aby ste úplne dospeli, našli sa a uvedomili si svoje vlastné nedokonalosti; a nestane sa tak dovtedy, dokým konečne nevybehnete v ústrety svojim najhlbším nedokonalostiam,

Vašim neriešiteľným chybám – tým, ktoré skutočne definujú kým ste -  že Vy ste schopná/ý si zdatne vyberať harmonické vzťahy. Len potom môžete konečne vedieť, koho hľadáte. Hľadáte nedokonalé osoby, ktoré Vás vyvážia – perfektne nedokonalých ľudí pre Vás.

3.   Prestať súdiť súčasné vzťahy založené na minulých.

Zamyslite sa nad tým, keď ste niekoho nespravodlivo odsúdili, len preto, že Vám pripomenul niekoho z Vašej minulosti, kto sa k Vám správal zle.

Smutné je, že niektorí ľudia odsudzujú takto počas celého trvania ich dlhých vzťahov. Jednoducho, pretože raz sa ocitli vo vzťahu s niekým, kto bol násilnícky, nečestný, alebo kto ich opustil, oni odpovedajú obranne každému, kto sa k nim priblíži, hoci aj keď tieto nové vzťahy neboli ničím viac, len milými a podporujúcimi.

Ak si nesiete staré tehly zo stroskotaných vzťahov Vašej minulosti do prítomných vzťahov, postavíte rovnako chybné štruktúry, ktoré sa Vám už predtým rozpadli.

Takže ak sa upodozrievate, že robíte nespravodlivé porovnania medzi prítomnými vzťahmi a negatívnymi z minulosti, zamyslite sa a opatrne zvážte škodlivé vlastnosti toho starého negatívneho vzťahu a potom popremýšľajte o všetkých spôsoboch ako sa Vaše súčasné vzťahy odlišujú.

Toto krátke cvičenie Vám pomôže zbaviť sa starých tehál a pripomenie Vám, že bôle minulosti nie sú nasvedčujúcimi možnosťami súčasnosti.

4.  Prestať vytvárať problémy, ktoré neexistujú.

Vytváranie problémov vo Vašej mysli a potom uverenie im, je jasná cesta k sabotáži samého seba. Príliš často sa pohrávame s neistými predpokladmi, klameme sa negatívnym myslením a napokon žijeme v stave halucinácií prípadov najhorších scenárov. Prehliadame všetko v súlade s jasnou, vyslovenou, jednoduchou, čestnou pravdou.

Keď vytvárate problémy vo svojich vzťahoch, vaše vzťahy naozaj trpia. Neistota je páchateľom.

Ak sa spochybňujete a neuvedomujete si vlastnú hodnotu, premrháte každú možnosť, ktorá nechá ostatných, aby sa o vás zaujímali a zostanete zaseknutá/ý s neistými postojmi, ktoré Vás ťahajú dole.

Neistý spolujazdec neverí nikomu pri šoférovaní. Sú mimo kontroly. Predstavujú si, že vodič nedáva pozor.

Alebo môžu dokonca fantazírovať, že jemné šliapnutie vodiča na brzdy je znamením osudu prostredníctvom hroziacej kolízie. Šalejú, keď si predstavia, že vízie, ktoré si v mysli vytvorili predstavujú realitu.

To, čo si potrebujete uvedomiť, je, že idiosynkrázie (zvýšená citlivosť na javy; neprekonateľný odpor) sú normálne v hociktorom vzťahu. Raz sme hore a raz dolu. Zažívame zmeny nálad, momenty ovplyvnenia a náklonnosti a momenty odporu. Byť hore a dolu je normálne.

Chcieť byť absolútne blízkym a dokonalým po každý čas je, akoby ste chceli byť spolujazdcom v aute, ktoré nemá žiadneho šoféra.

Nabudúce, keď sa budete cítiť neistou/ým a prichytíte sa stresovať sa nad problémami, ktoré neexistujú, prestaňte a hlboko sa nadýchnite. Potom si povedzte: „Tento problém, ktorý ma znepokojuje existuje len v mojej mysli.“ Byť schopným rozoznať medzi tým, čo si predstavujete a tým, čo sa v skutočnosti deje vo Vašom živote, je dôležitým krokom k sebadôvere.

5.  Prestať sa sústrediť na negatíva.

Neexistuje vec, akou je perfektný vzťah. Dokonca, ak sa zdá byť perfektným teraz, nebude to tak vždy. Nedokonalosť je predsa len reálna a krásna.

Kvalita šťastia medzi dvomi ľuďmi narastá priamo úmerne so vzájomným akceptovaním a nepriamo úmerne s ich netoleranciou a očakávaniami. Je to o tom, ako sa ľudia akceptujú a vysporiadavajú sa s nedokonalosťami ich vzťahu, ktoré ho robia ideálnym.

Samozrejme, to neznamená, že musíte prijať každého do svojho života, kto si želá priať Vás, dokonca, ak nie sú očividne vhodní pre Vás.

Ale to znamená, že ak existujú občasné ťažkosti vo vašich vzťahoch, nemusíte skákať k odvážnemu záveru, že celý vzťah je zlý a stáva sa tak zúfalým, že vzťah končí, alebo tak neistým, že druhá osoba spochybňuje Vaše zámery.

Žiadny zmysluplný vzťah nebude vždy fungovať bez problémov po celú dobu. Byť príliš čiernym alebo bielym v rozlišovaní kvality a zdravia vzťahu hlási problémy.

Stále tu budú prítomné ťažkosti, ale stále sa môžete sústrediť na dobré. Neistí ľudia stále hľadajú znaky toho, čo nefunguje v ich vzťahoch. Čo potrebujete urobiť je sústrediť sa na znaky toho, čo funguje.

Mať porozumenie pre to, akí mimoriadni sú ľudia vo Vašom živote, Vás privádza na dobré miesta – produktívne, naplňujúce, pokojné miesta.

Takže si všimnite ich silné kvality, fandite ich víťazstvu, a podporte ich ciele a ambície. Vyzvite ich, aby boli najlepšími, akí môžu byť. Každý deň priznajte, akí sú úžasní.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Pridajte komentár