5 spôsobov ako spoznať tých správnych ľudí

Posted by:

Každý priateľ reprezentuje svet, ktorý je v nás, svet, ktorý sa zrejme nezrodí, kým doň nevstúpia  „oni“, priatelia a iba týmto stretnutím sa zrodí nový svet.” - Anaïs Nin

Pozitívne vzťahy tvoria základ šťastného a uspokojivého života.

Ak márnite svoj čas a energiu na nesprávne vzťahy alebo priveľké množstvo aktivít, ktoré vás nútia zanedbávať vzťahy, ktoré sú pre vás dôležité, môžete skončiť v zdĺhavých cykloch prchavých priateľstiev a plytkých romancí, ktoré sú tak napínavé, ako sú bezvýznamné. A taktiež je to hlavný dôvod, prečo sa vám zdá, že neustále chodíte v kruhu. Je to špirálovitý efekt.

Ako si vybudujete zdravé, trvalé vzťahy? Ako nájdete priateľov, ktorí vás pozdvihnú vyššie?  Ako stretnete niekoho významného, kto patrí k ľuďom, ktorí zmýšľajú rovnako ako vy?

Ako stretnete tých správnych ľudí?

1.  Naučte sa tešiť zo svojej vlastnej spoločnosti

Ironicky, predpokladom k vybudovaniu zdravých vzťahov je to, že sa cítite dobre, keď ste celkom sami. Ak ste človek s minimálnym množstvom priateľov vo vašej bezprostrednej blízkosti, dôvod je v tomto prípade zrejmý: tráviť čas osamote je jediná možnosť. Rovnako, ak máte priateľov, ktorí vás ťahajú nadol a majú negatívny dopad na váš život, odpútať sa od nich a začať nanovo si pravdepodobne vyžiada trocha viac času o samote.

Potešenie zo samoty sa začína uvedomením si slobody a voľnosti, ktorú vám prinesie.  Keď sa tešíte zo svojej vlastnej spoločnosti , nepotrebujete okolo seba ostatných len z dôvodu, aby ste mali niekoho okolo seba.  Môžete si vyberať s kým strávite svoj čas namiesto toho, aby ste dovolili vašim obavám zo samoty vtiahnuť vás do spoločenských situácií a vzťahov, ktoré pre vás nie sú dobré.

Je taktiež dôležité poznamenať, že zúfalá túžba po spoločnosti ostatných bude brzdiť vašu schopnosť  autentickej interakcie a komunikácie. Budete sa viac zaujímať o dosiahnutie obecného súhlasu ostatných,  namiesto toho, aby ste hovorili pravdu a boli otvorení vytvoreniu úprimných medziľudských vzťahov.

Snažte sa  stráviť každý deň nejaký čas o samote, prácou na nejakom samostatnom projekte, ktorý vás zaujíma – čítajte, píšte, maľujte. Cieľom je dostať sa do bodu, kde zostávate šťastní, aj keď ste menej s otatnými  a to tak dlho, kým si nevytvoríte zdravú rovnováhu medzi týmito dvoma bodmi.

2. Buďte v kontakte

Veľká časť stretávania sa so správnymi ľuďmi spočíva v znovuspoznaní sa s dobrými ľuďmi, ktorých už poznáte.  Je to o spúšťaní priateľského vzájomného pôsobenia namiesto čakania, kým ostatní urobia prvý krok. Stavím sa, že vás napadne niekoľko ľudí, s ktorými ste pri vzájomnej komunikácii zlyhali. Môžu to byť členovia vzdialenej rodiny, starí priatelia zo školy, predošlý spolupracovníci, s ktorými ste radi trávili čas, dokonca vaši súčastní priatelia, s ktorými len zriedkakedy hovoríte.

Pohrabte sa vo svojej minulosti a spíšte si zoznam ľudí, s ktorými by ste si priali byť v lepšom kontakte. A potom ich kontaktujte. E-mail alebo textová správa by mohla fungovať  na prelomenie ľadov najlepšie v prípade, že kontaktujete niekoho, s kým ste už dobrú chvíľu nehovorili.  Ak ste stratili kontaktné údaje nejakej osoby, vygooglite si ju, alebo pohľadajte na Facebooku, Twittery, Linkedin, Google +, atď.. Alebo možno máte spoločného priateľa alebo poznáte niekoho, kto vám môže pomôcť získať kontakt.

Toto cvičenie môže znieť príliš jednoducho, alebo dokonca hlúpo, ale prevzatie iniciatívy a oslovenie niekoho z dôvodu, aby ste zlepšili vzťahy, je skoro vždy ocenené.  Návratnosť investícií je za krátky čas, ktorý strávite poslaním niekoľkých e-mailov a sms-správ a snáď aj pár telefonátmy a spoločnými obedmi,  obrovská: ZDRAVŠIE VZŤAHY. Buďete sa pýtať sami seba: „Prečo som to neurobil/a už skôr?“

3. Buďte veľkorysý a pomáhajte ostatným.

Máte dve ruky, jednu, aby ste pomohli sami sebe a druhú, aby ste pomohli ostatným okolo vás.

Jedna vec je chytiť sa iniciatívy, čo sa týka ľudí, ktorých poznáte, ale čo s tými ľuďmi, ktorých nepoznáte?

Buďte priateľskí a predstavte sa niekomu, kto je vedľa vás.  Keď nadväzujete kontakt s niekým novým, vždy začnite so štedrosťou.  Sústreďte sa na to, ako môžete tej druhej osobe pomôcť.  Máte informáciu, ktorá jej môže byť užitočná?  Máte nejakú schopnosť, ktorá by jej mohla byť v súčasnej situácii užitočná?  Poznáte niekoho, koho by mali spoznať?

Jenou z najlepších investícií do seba samého, je úprimný záujem o druhých ľudí. Čím viac pomôžete ostatným, tým viac vám aj oni budú chcieť pomôcť. Dobrota a láskavosť plodí dobrotu a láskavosť.

4. Pridajte sa k aktívnej komunite rovnako zmýšľajúcich ľudí

Najlepším miestom, kde vysadiť nové semienka priateľstva, je napríklad na miestnom organizovanom stretnutí, ktoré sa venuje nejakej špecifickej téme, ktorá vás zaujíma.  Môže ísť o profesionálne združenie, komunitne zameranú skupinu, fitness triedu, skupinovú hodinu meditácie, alebo akékoľvek iné zhromaždenie, kde ľudia spoločne zdieľajú nejakú svoju vášeň, záľubu alebo koníček.

Najľahším spôsobom, ako nájsť komunitu, ku ktorej sa pridáte, je spísať si zoznam vašich základných záľub a kľúčových slov, ktoré ich reprezentujú.  Premýšľajte o všetkom, z čoho máte radosť a o každej problematike, ktorá má pre vás nejaký význam. Napríklad:

 • Osobný rozvoj
 • Duchovno
 • Písanie blogu
 • Vývoj softwaru
 • Grafický dizajn
 • Akustická gitara
 • Meditácia
 • Jóga
 • Varenie

Iba sa uvoľnite, otvorte svoju myseľ…  a vysypte svoje myšlienky na kus papiera.  Keď skončíte choďte na Meetup.com ,  napíšte tam svoje kľúčové slová a uvidíte, čo nájdete.  Eventuálne pridajte k vašim kľúčovým slovám meno mesta a použite toto spojenie ako vyhľadávací parameter pre Google (napríklad): „kurz varenia  Bratislava“ .  Toto vám pomôže nájsť miestne zhromaždenia, sociálne skupiny, bloggerov, spoločnosti a udalosti spojené s témami, ktoré vás zaujímajú.

Čo keď nemôžete nájsť žiadnu skupinu ľudí, ktorá vyhovuje vašim potrebám? Vytvorte nejakú.  Samozrejme nevýhodou toho, že ste zakladateľ a organizátor je, že si to vyžaduje o niečo viacej času a energie.  Svetlou stránkou.. je všetko ostatné.

Hľadanie tých správnych skupín ľudí, s ktorými zdieľate svoje vášne a záujmy, si môže vyžadovať určitý špeciálny výzkum, ale stojí to zato.  Spoločná vášeň pre niečo je najefektívnejšou zložkou pri budovaní trvale pozitívnych vzťahov.

5. Natiahnite sa smerom k vodcom a mentorom

Pred šiestimi mesiacmi sme sa môj kamarát a ja nachádzali v procese vymýšľania nápadov pre vydanie našej knihy a zároveň sme skúmali spôsoby, ako dostať tento blog na vyššiu úroveň. Začali sme čítať a pozerať materiály od Derek Halpern, Ramit Sethi a Lewis Howes , troch chlápíkov s nohami na zemi, ktorí sú majstrami v blogovaní  – ako podnikateľskej činnosti.  Inšpirovali sme sa každým z nich a použili ich nápady na zlepšenie nášho blogu.

Potom mi napadlo: „Prečo im nenapísať e-mail?“ Tak som to urobil.

A všetci mi odpovedali. Dodnes si vymieňame emaily a informácie.

Ponaučenie z toho celého znie: neobmedzujte sa. Pozrite sa na blogy, ktoré čítate, e-mailový zoznam, ktorý ste si predplatili alebo dokonca napríklad choďte do vašej knižnice a opýtajte sa sami seba: „Koho z týchto bloggerov, autorov a podnikateľov by som rád spoznal/a“  A potom ich nejako kontaktujte.

Blogeri, autori a internetový podnikatelia sú, ako sa zdá, omnoho ľahšie prístupní prostredníctvom mailu a sociálnych médií, než iné známe osobnosti.  Samozrejme, nikdy sa vám nemusí podariť stretnúť alebo dokonca dostať osobnú odpoveď od ľudí, ktorých takto kontaktujete, ale stále je zábava vyskúšať to a nikdy nemôžete vedieť, čo sa stane. Môžete si vytvoriť priamy kontakt na niekoho, kto Vás inšpiruje.

V súčasnosti si dávam záležať na tom, aby som poslal e-mail každý mesiac aspoň jednej osobe, o ktorej by som sa rád dozvedel viac a ktorú by som normálne považoval za nedosiahnuteľnú . Viac než polovica týchto ľudí mi odpovedala.

Hlavná myšlienka: Ak máte pocit, že by sa vám v sociálnej aréne zišla pomoc, prečo neurobiť z tohto dňa práve ten deň, keď sa rozhodnete prelomiť svoju škrupinu a načiahnuť sa bližšie k tým úžasným ľuďom okolo vás?

Parket je váš…

Čo by ste ešte pridali do zoznamu?  Podľa vášho názoru, čo je #1 zásada pri budovaní správnych vzťahov? Prosím, podeľte sa o vaše myšlienky tým, že nám nižšie zanecháte komentár.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Discussion

 1. Laila  október 29, 2013

  Chcela by som tu zanechať odkaz. Som človek veľmi komunikatívny, som rada v spoločností ľudí. Som vždy ja tá prvá, čo sa ozve bývalým spolužiakom, bývalým kolegom či nedávnym priateľom. Realita v dnešnej dobe je taká – niektorí sa ozvú späť, niektorí ani nie a skoro zväčša nikto nemá čas na stretnutie osobné. Občas to beriem i osobne. Kladiem si otázku – prečo som já ta iniciatívna. Tiež túžim, aby mňa niekto oslovil. Či o mne nechce nik vedieť, nechce byť v kontakte? Je to zvláštny pocit. Neviem čo si potom myslieť. Som čudná ja? Tak málo ľudí chce byť so mnou či už v kontakte mailovom či osobnom? Ako to vnímate vy?

  (reply)

Pridajte komentár