4 jednoduché kroky, s ktorými si ľahko vybudujete zvyk cvičiť

Posted by:

Musím sa priznať, že so zvykom cvičiť mám svoje svetlejšie, ale aj tmavšie chvíľky. Tiež viem, že pre ľudí to nie je ten najľahší zvyk, ktorý sa dá vybudovať a že väčšina ľudí zažíva opakované začínanie a zlyhanie a potom znovu začínanie a znovu zlyhanie.

A to je absolútne v poriadku, pretože to, že zlyháme niekoľkokrát nie je dôležité. Dôležité je, že začneme znovu.

O budovaní zvyku cvičiť sme na našom blogu už písali niekoľkokrát, ale v tejto eknihe by som chcel otvoriť túto tému ešte raz pre tých, ktorí s tým majú stále problém.

Hlavný problém s týmto zvykom

Takže prečo majú ľudia problém spraviť si z cvičenia bežný zvyk?

No pravdepodobne je na vine niekoľko faktorov, ale tu sú, podľa mňa, tie najdôležitejšie.

Príliš ťažké

Ľudia začínajú s ambíciami a entuziazmom a pustia sa do budovania zvyku s veľkými cieľmi. „Budem chodiť do posilňovne každý deň aspoň na jednu hodinu!“ alebo „Každý deň budem behávať 30 minút!“

Problémom je, že cieľ je veľmi ťažko udržateľný počas dlhšej doby. Jasne že ho môžete robiť pár dní, ale čoskoro sa vám minie energia a stane sa to pre vás záťažou.

Príliš veľa cieľov

Často si toho na seba naložíme príliš veľa. Chceme behať, dvíhať činky, jesť zdravo, prestať jesť sladkosti a prestať piť sladené nápoje.

Toto je veľmi veľa cieľov a človek sa nedokáže sústrediť na budovanie zvyku cvičiť, ak sa bude snažiť dosiahnuť všetky tieto ciele naraz.

Alebo môžeme začať s jedným cieľom, ale potom pridáme ďalší (napríklad prestať odkladať dôležité veci) a strácame prehľad o tom, aké vlastne naše ciele sú. Strácame sústredenosť.

Nedostatok motivácie

Nie je to nedostatok disciplíny, je to nedostatok motivácie. Najmocnejšie motivačné triky pri budovaní zvykov sú zapisovanie si vášho zvyku (sledovanie zlepšenia) a tlak verejnosti. Ale existuje aj veľa ďalších, ktoré vám môžu pomôcť.

4 jednoduché kroky, s ktorými si vybudujete zvyk cvičiť

Takže ako môžete tieto problémy vyriešiť? Jednoducho. Tu sú štyri jednoduché kroky, ktoré treba spraviť, aby ste vybudovali váš zvyk cvičiť ( a aby ste aj vydržali).

Mal by som asi dodať, že tieto štyri kroky sa dajú využiť na akýkoľvek zvyk, ktorý chcete začať robiť.

Stanovte si jeden, konkrétny a merateľný cieľ

Existuje niekoľko dôležitých vecí, ktoré by ste mali vedieť pri stanovovaní cieľov.

  • Napísanie: Napíšte si ho. Vyveste ho. Ak si ho nenapíšete, tak nie je pre vás dôležitý.
  • Ľahký: Neurčujte, opakujem, NEURČUJTE si ťažký cieľ. Určte si jeden, ktorý je veľmi, ale veľmi ľahký. 5 minút denne cvičiť. To dokážete. Potom sa po 30 dňoch prepracujte na 10 minút denne. Po dvoch mesiacoch choďte na 15 minút denne. Už asi chápete, čo myslím. Spravte si to ľahké na začiatku, aby ste si mohli najprv vybudovať silný zvyk a potom ho postupne zväčšovať.
  • Konkrétny: Konkrétnym, mám na mysli akú aktivitu budete robiť, kedy cez deň ju budete robiť a kde. Nepovedzte si „mojim cieľom je cvičiť“ alebo „budem sa každý deň prechádzať.“ Určte si aj čas a miesto. Urobte si z toho cieľa veľmi konkrétnu vec. „Každý deň počas nasledujúcich 30 dní, sa pôjdem vždy po práci na 20 minút poprechádzať do parku a budem pri tom počúvať moju obľúbenú hudbu.“ – Toto je konkrétny cieľ.
  • Spúšťač: Odporúčam, aby ste mali „spúšťač“ hneď predtým, ako robíte váš zvyk. Napríklad, vždy po sprche je vašim zvykom umývať si zuby. Sprcha je teda spúšťač pre umývanie si zubov. Takže, čo budete robiť krátko pred tréningom? Bude to hneď potom, ako sa zobudíte? Ale po vašej rannej káve? Keď sa vrátite domov? Alebo predtým, než sa pôjdete naobedovať? Spúšťač, ktorý robíte každý jeden deň, je veľmi dôležitý.
  • Merateľný: Merateľný znamená, že by ste mali byť jasne schopní rozoznať, či ste svoj cieľ dnes splnili alebo nie. Zoberme si ako príklad náš cieľ – . „Každý deň počas nasledujúcich 30 dní, sa pôjdem vždy po práci na 20 minút poprechádzať do parku a budem pri tom počúvať moju obľúbenú hudbu.“ Pri tomto cieli jasne viem, či som ho dnes splnil alebo nie. Buď do parku na 20 minút po práci pôjdem alebo nie. Stanovte si cieľ, kde jasne vidíte, či ste uspeli.
  • Jeden cieľ: Zostaňte pri jednom cieli aspoň jeden mesiac. Dva mesiace je ešte lepšie, ak to vydržíte. Nezačínajte ďalší cieľ počas tých prvých 30 dní. Budete cítiť nutkanie začať, ale vydržte to.

Zapíšte si ho

Toto je pri vybudovaní zvykov kľúčové. Ak si dokážete zaznamenávať vaše cvičenie, začnete vidieť svoje zlepšenie a to vás bude motivovať k tomu, aby ste pokračovali.

A spravte si zvyk zapísať si vaše cvičenie ihneď po tom, čo ste docvičili. Neodkladajte to a nenahovárajte si, že to spravíte predtým, než pôjdete spať. Hneď ako skončíte s cvičením, zapíšte si to.

Žiadne výnimky.

A nerobte si to komplikované – pretože to vás bude od zapisovania iba odrádzať.

Stačí iba dátum, čas a to, čo ste spravili.

Hláste to ostatným

Toto je ďalšia extrémne dôležitá vec pri budovaní zvykov. Môžete to robiť tu na našom blogu alebo to povedať vášmu partnerovi, rodine, kamarátom alebo vášmu trénerovi.

Komukoľvek to začnete hovoriť, zariaďte si to tak, aby ste to mohli hlásiť každý deň. Môžete to robiť pokojne aj cez email, telefón, chat alebo iba tak, že kolegovi poviete, čo ste dnes ráno robili. Ale uistite sa, že poznajú, aký je váš cieľ a že očakávajú, že im to budete hlásiť.

Pridajte ďalšiu motiváciu, ak je treba

Prvé tri kroky môžu stačiť na to, aby ste sa pri budovaní zvyku rozhýbali. Ale ak nie, nevzdajte sa. Ak vynecháte dva tréningy po sebe, potrebujete sa vážne zamyslieť nad tým, prečo sa to stalo a pridať nejakú novú motiváciu.

Skvelým zdrojom tipov ako sa lepšie motivovať je naša ekniha, ktorú si môžete stiahnuť úplne zadarmo.

Pridávajte nové a nové veci, ktoré vás motivujú, až kým sa vám nepodarí vybudovať si silný zvyk.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

Pridajte komentár