31 spôsobov ako sa stať majstrom v produktivite

Posted by:

Heuristika sú pravidlá, ktoré slúžia na to, aby vám pomohli vyriešiť problém. Ak je problém príliš veľký alebo zložitý a optimálne riešenie nie je jasné, aplikovanie heuristiky vám pomôže začať postupovať ku riešeniu, aj keď si nedokážete jasne predstaviť celú cestu od začiatočného bodu až po koniec.

Predstavte si napríklad, že vaším cieľom je vyliezť na vrchol hory, ale nevedie tam žiadna známa cesta. Príklad heuristiky by teda bol:

Choď rovno k vrcholu , až kým neprídeš k prekážke, ktorú nedokážeš prejsť. Keď natrafíš na takúto prekážku, snaž sa ju obísť smerom doprava a choď rovno až dovtedy, kým nebudeš znova schopný voľne smerovať k vrcholu.

Toto možno nie je veľmi inteligentný príklad, ale vo veľa prípadoch tento prístup funguje a nakoniec skutočne dosiahnete vrchol.

Heuristika nezaručuje, že nájdete optimálne riešenie a negarantuje ani to, že vôbec nejaké riešenie nájdete. Ale pri istý druh problémov heuristika úplne stačí.

Jej sila spočíva v tom, že vás oslobodí z kŕču nerozhodnosti a donúti vás konať. A keď začnete konať, začnete tiež objavovať možné riešenia, ktoré prehĺbia vaše porozumenie problému.

A keď získavate porozumenie problému, môžete upravovať smer vašej cesty a postupne zlepšovať vaše šance, že nájdete to najlepšie riešenie.

Heuristika má veľa praktických využití a jedným z týchto využití je aj aplikácia v oblasti produktivity.

Produktivita heuristiky sú pravidlá správania, ktoré nám pomôžu dokončiť a spraviť veci efektívnejšie.

Tu je niekoľko najpraktickejších rád, ktoré môžete využiť ihneď:

1. Zničte to! Najefektívnejší spôsob, ako sa dostať cez úlohu je vymazať ju. Ak tú úlohu nepotrebujete spraviť, dajte to z vášho zoznamu úloh preč.

2. Denné ciele. Bez cieleného sústredenia je veľmi ľahké podľahnúť rozptýleniam. Určte si na každý deň nejaký cieľ. Rozhodnite sa, čo budete robiť a potom to spravte.

3. Najhoršie ako prvé. Ak sa chcete naučiť poraziť prokrastináciu, robte tie najhoršie úlohy ako prvú vec hneď ráno, namiesto toho, aby ste ich odložili na neskôr.

Toto malé víťazstvo hneď ráno udá víťazný tón pre zvyšok vášho produktívneho dňa.

4. Vrcholové časy. Identifikujte, v ktorú časť dňa ste najproduktívnejší a naplánujte si najdôležitejšie úlohy na tento čas. Po zvyšok dňa pracujte iba na menších a menej dôležitých úlohách.

5. Sólo zóna. Určte si časový úsek, kedy sa absolútne musíte sústrediť a nikto vás nemôže vyrušovať. Naplánujte si ľahšie úlohy na iný čas a najťažšie úlohy a projekty na tieto ultra sústredené úseky času.

6. Mini- ciele. Keď začnete pracovať na úlohe, identifikujte cieľ, ktorý musíte dosiahnuť predtým, než prestanete pracovať. Napríklad, keď pracujete na knihe, môžete sa rozhodnúť nevstať od stola, kým nenapíšete 1000 slov. Splňte si tento cieľ nech to stojí, čo to stojí.

7. Timeboxing. Dajte si zafixovaný časový úsek, ako napríklad 30 minút a začnite pracovať. Nestarajte sa o to, koľko toho spravíte. Jednoducho 30 minút naplno pracujte.

8. Zgrupovanie. Dajte podobné úlohy, ako telefonáty, povinnosti okolo domu atď. do jedného celku a spravte ich všetky naraz.

9. Ranné vtáča. Vstaňte skoro ráno, napr. o 5:00 a choďte rovno pracovať na vašej najdôležitejšej úlohe. Veľakrát sa stane, že pred 8:00 toho dokončíte viac ako väčšina ľudí za celý deň.

10. Zóna ticha. Zoberte si notebook bez pripojenia na internet a choďte na miesto, kde môžete pracovať voľne a bez rozptýlení, ako napr. knižnica, park, kaviareň alebo vaša vlastná záhrada. Všetky spôsoby, ako sa niekam pripojiť, nechajte doma.

11. Tempo. Spozorujte, akým tempom robíte veci a potom sa snažte pohnúť rýchlejšie ako zvyčajne. Hovorte rýchlejšie. Kráčajte rýchlejšie. Píšte rýchlejšie. Čítajte rýchlejšie. Choďte domov skôr.

12. Relaxujte. Zredukujte stres kultivovaním zrelaxovaného, poriadkumilovného pracovného prostredia.

13. Agenda. Účastníkom stretnutia poskytnite jasný prehľad, o čom sa bude stretnutie konať. Tento krok zázračne zlepší koncentráciu stretnutia a jeho efektivitu.

14. Pareto. Paretovo pravidlo 80-20, ktoré hovorí, že 80% hodnoty úlohy pochádza z 20% úsilia. Sústreďte vašu energiu na kritických 20% a nepreháňajte to s tými nekritickými 80%.

15. Pripravte sa- páľte- zamierte. Zničte prokrastináciu tak, že začnete konať hneď potom, čo si stanovíte cieľ, aj keď to nemáte perfektne naplánované. Vaše plány môžete aj tak robiť za pochodu.

16. Minútový muž. Potom, čo máte informácie, ktoré potrebujete na urobenie rozhodnutia, nastavte si časovač a dajte si 60 sekúnd na spravenie tohto rozhodnutia.

Túto minútu môžete stráviť premýšľaním a polemizovaním, ale na konci už majte vo všetkom jasno. Potom, čo ste sa rozhodli, začnite konať, aby ste to celé rozhýbali.

17. Termín. Stanovte si termín, kedy musíte dokončiť úlohu a použite to ako pomôcku, ktorá vám pomôže zostať na správnej ceste.

18. Sľubujte. Povedzte ostatným o vašom záväzku, pretože vám pomôžu a povzbudia vás.

19. Presnosť. Nech to stojí, čo to stojí, príďte na čas. Dorazte skôr.

20. Hluché miesta. Použite čítanie na vyplnenie tých hluchých miest, keď čakáte v čakárni u lekára, stojíte v rade alebo čakáte, kým vám zovrie voda.

21. Predstavivosť. Predstavte si svoj cieľ ako už dosiahnutý. Vložte sa do stavu, kedy jasne cítite, ako dosahujete svoj cieľ. Spravte si z toho skutočnosť vo vašej mysli a uvidíte, že sa to čoskoro prenesie do reality.

22. Odmeny. Doprajte si občas odmenu za vaše úspechy. Pozrite si dobrý film, objednajte si profesionálnu masáž alebo strávte celý deň v zábavnom parku.

23. Kvadrant 2. Oddeľte skutočne dôležité úlohy od tých na prvý pohľad urgentných. Určite si čas na prácu na týchto úlohách (tých, ktoré sú dôležité, ale nie sú urgentné) ako fyzické cvičenie, písanie knihy alebo hľadanie partnera.

24. Na pokračovanie. Na konci vášho pracovného dňa si určite prvú úlohu, na ktorej budete ďalší deň pracovať a pripravte si materiály dopredu. Ďalší deň potom môžete hneď začať pracovať.

25. Pokrájajte to. Rozdeľte si veľké zložité projekty na menšie, jasne definované úlohy. Sústreďte sa na dokončenie jednej z týchto úloh.

26. Spravte to naraz. Potom, čo ste už začali pracovať na úlohe, robte ju dovtedy, kým ju nespravíte celú. Neskončite uprostred a nezačnite robiť niečo iné. Keď sa objavia rozptýlenia, napíšte si ich na papier a vyriešte ich neskôr.

27. Výberovka. Vyberte si náhodnú časť väčšieho projektu a celú ju dokončite. Zaplaťte jeden náhodne vybraný účet. Spravte jeden na slepo vybraný telefonát. Napíšte 42. stranu vašej knihy.

28. Neuveriteľne zlé. Porazte perfekcionizmus tak, že úlohy dokončite naschvál vo veľmi biednej kvalite a s vedomím, že výsledky nebudete musieť nikdy nikomu ukázať. Napíšte sám pre seba článok o chuti soli, naprogramujte hrozne fungujúcu webstránku alebo vytvorte biznis plán, v ktorom je istý bankrot do jedného roka. Po hrozne spravenej úlohe nebudete mať inú možnosť, ako spraviť niečo kvalitnejšie.

29. 30 dní. Identifikujte si nový zvyk, ktorý by ste chceli vybudovať a zaviažte sa, že ho vydržíte robiť 30 dní. Udržať dočasný záväzok je oveľa ľahšie než udržať záväzok, ktorý máte do smrti.

30. Dajte to spraviť niekomu inému. Nájdite niekoho alebo ho presvedčte, aby to spravil za vás.

31. Optimalizácia. Identifikujte procesy, ktoré využívate najčastejšie a napíšte si ich krok po kroku. Porozmýšľajte, ako ich môžete zlepšiť, aby ste ich robili efektívnejšie. Potom testujte, či sa dajú zlepšiť. Niekedy nedokážeme vidieť, čo je pred nami, pokiaľ sa na to nepozrieme cez mikroskop.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

Pridajte komentár