3 dôležité vecí, ktoré ma naučilo koučovanie

Posted by:

Nedávno sa ma môj klient spýtal, čo som sa naučil pri práci s mojimi klientmi.

A aj keď som mu nevedel odpovedať hneď, bola to skvelá otázka, ktorá ma prinútila zamyslieť sa.

Nakoniec som sa o tom rozhodol napísať tento článok, pretože si myslím, že z toho , čo som sa naučil ja, by ste mohli mať úžitok aj vy.

Ak mám povedať úprimne, tak nie je jednoduché odpovedať na túto otázku.

Mám za sebou už viac ako 1000 sedení s rôznymi klientmi – od bežných ľudí až po športovcov, celebrity, úspešných podnikateľov – pri ktorých sme riešili rôzne životné situácie a rôzne výzvy, takže skúseností a lekcií tam bolo viac, ale ak by som musel vybrať iba 3 najväčšie veci, ktoré som sa vďaka koučovaniu doteraz naučil, tak by to boli nasledovné:

Počúvať – Toto je vec číslo jedna. Nie je počúvanie ako počúvanie.

A vďaka koučovaniu som sa musel naučiť počúvať na úplne inej úrovni, ako počúva väčšina ľudí. Musel som sa naučiť počúvať medzi riadkami.

Čo sa mi klient snaží povedať príbehom, ktorý mi o sebe hovorí alebo čo sa mi snaží povedať nejakým detailom, ktorý spomenul. Pretože toto všetko mi neskôr môže pomôcť priniesť mu oveľa lepšie výsledky.

Veľmi bežne počúvam pre presvedčenia, aké môj klient má (čo si myslí, že sa dá alebo nedá, ako verí alebo neverí v seba a svoje možnosti)…

…potom počúvam ako klient vníma svet, ako vníma seba, počúvam, akú emočnú batožinu si so sebou klienti nesú, počúvam , aké hodnoty majú a toto všetko mi umožní spraviť si o klientovi oveľa lepší obraz. A veľakrát sa stane, že zistíme, že vďaka tomu, že ho počúvam na úplne inej úrovni, tak ho poznám oveľa lepšie ako on pozná samého seba, pretože ľudia veľmi málokrát počúvajú samých seba na hlbšej úrovni…

…ale hlavne mi to pomôže oveľa lepšie môjmu klientovi pomôcť.

Pretože takýmto počúvaním získam všetky potrebné informácie, ktoré potrebujem, aby sme mohli jeho výzvy vyriešiť.

Akonáhle viete, akým spôsobom ľudí počúvať, tak začnete počuť veci, ktoré vám predtým boli skryté – napriek tomu, že boli celý čas vlastne pred vami.

Takže prvá veľká vec, ktorú som sa naučil, bola počúvať.

Pochopiť – Druhá veľká vec, ktorú som sa naučil, bola pochopiť.

Počúvaním získam všetky informácie, ktoré potrebujem, ale ešte lepšie je pochopiť, ako sa môj klient pozerá na svet.

Pochopiť , prečo robí veci, ktoré robí. A prečo nerobí to, čo hovorí, že by chcel robiť. Čo sa za tým skrýva.

Pochopiť , ako vníma veci vo svojom živote.

Pochopiť , ako vníma seba.

Pochopiť , ako jeho hodnoty a možno nejaké vplyvy zvonka ovplyvňujú jeho činy a jeho emócie.

Čo sa týka pochopenia…

…existuje tu veľmi hlboká úroveň pochopenia človeka, ktorý je pred vami.

Pretože až keď skutočne chápete, ako ten človek rozmýšľa, čím si prechádza, „v akom svete vlastne žije“ (každý žijeme vo svojom vlastnom jedinečnom svete) a viete sa s tým stotožniť, až potom mu viete reálne pomôcť.

Väčšina ľudí namiesto pochopenia skôr posudzuje a súdi. Niekto niečo spraví alebo niekto im niečo povie a oni si namiesto hlbšieho pochopenia začnú vytvárať o človeku názory a dajú mu nejakú „nálepku“. Že on je „taký“ alebo „onaký“.

Takže vďaka koučovaniu som sa naučil, ako ľudí pochopiť. Ich myseľ, ich srdce, ich dušu. Vďaka tomu sa stal zo mňa veľmi úspešný kouč.

Pomáhať – posledná vec, ktorá tu samozrejme nemôže chýbať. A to je pomáhať.

Naučil som sa tie najlepšie metódy, nástroje a stratégie na svete na pomáhanie druhým – takmer v každej životnej situácii a nezáležiac na tom, aký veľký sa zdá byť ich problém.

Cestoval som do Austrálie a Ameriky, aby som sa ich naučil a zmenili život nielen mne, ale stovkám mojich klientov.

Naučil som sa tiež, že existuje iba niekoľko problémov/ výziev, ktoré rôzni ľudia majú – a akonáhle si dokážeme jasne definovať problém/ výzvu, tak je jednoduché prísť na riešenie.

Množstvo ľudí si myslí, že ich problém je jedinečný alebo že je to niečo iné, čo ešte nikto v živote neriešil, ale v skutočnosti existuje iba pár kategórií problémov/ výziev, ktoré sa stále opakujú.

A posledná vec, ktorú som sa zatiaľ naučil je, že niektorí ľudia nechcú pomoc.

Niektorí ľudia radšej zostávajú v pozícii obete, pretože sa boja.

Boja sa prebrať 100% kontrolu nad svojím životom, pretože s tým prichádza zodpovednosť. A na to niektorí ľudia nie sú jednoducho ešte pripravení.

A tak možno aj žiadajú o pomoc, ale v skutočnosti nechcú zmenu, pretože ešte nie sú pripravení prebrať 100% kontrolu za svoj život a za svoje výsledky.

Takže toto sú 3 veľké veci, ktoré ma naučilo koučovanie a samozrejme stále sa vďaka tomu učím nové a nové veci a ja dúfam, že ste si v tomto článku našli aspoň niečo malé pre seba, nad čím sa môžete zamyslieť alebo čo si môžete zobrať do svojho života.

 

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Pridajte komentár