25 spôsobov ako ešte dnes pomôcť blízkej osobe

Posted by:

„Ak chceš, aby boli druhí šťastní, praktizuj súcit. Ak chceš byť šťastný ty, praktizuj súcit.“ – Dalajláma

Trendom dnešnej spoločnosti je pre ľudí byť od seba oddelení, byť oddelení od veľkej masy ľudí a tým, že sa riadime podľa tohto trendu, stávame sa každým krokom neľudskejšími.

Autá nás zobrali preč z ulíc, kde sme sa zvykli zastaviť, pozdraviť sa a prehodiť pár slov. Mini kancelárie nám zobrali z práce pocit ľudskosti, rovnako ako to do istej miery spravili továrne a najnovšie aj počítače. Televízia nás prinútila zakoreniť sa do našich obývačiek, namiesto toho, aby ste sa zgrupovali s inými ľuďmi. Dokonca aj kiná, kde veľa ľudí chodí spolu, nás odrezali od skutočnej konverzácie, pretože len nemo pozeráme na veľkú obrazovku.

A aj keď nie som jednoznačne proti týmto vynálezom (možno až na TV), to, proti čomu sa musíme brániť, je prízvukovanie, že by sme sa mali sústrediť na seba, na našu individualitu, na úkor iných ľudských bytostí. Tendencia ku sebeckosti, než ku rozdávaniu, na pomoc nám samým, než radšej pomôcť našim bratom a sestrám.

Nehovorím, že všetci sme takí, ale môže sa to stať, ak si nebudeme dávať pozor.

Vyzývam vás, aby sme spoločne zaútočili voči sebeckosti a chamtivosti našich moderných svetov a aby sme ešte dnes pomohli blízkej osobe. Nie ďalší mesiac, nie nabudúce, ale dnes.

Pomáhanie blízkej osobe, aj keď to môže byť nepohodlné, má niekoľko ohromných výhod:

 1. Budete mať zo seba dobrý pocit.
 2. Spojí vás to s tou osobou aspoň na malý moment, ak nie na celý život.
 3. Zlepší to ich život, aspoň trochu.
 4. Spraví to zo sveta lepšie miesto, jeden krok za druhým.
 5. A keď je vaša dobrota šírená ďalej, môže sa množiť a množiť.

Nájdite si preto iba niekoľko minút, ešte dnes a spravte niečo, čo akejkoľvek osobe pomôže. Môže to byť niečo malé alebo len začiatok niečoho veľkého. Povedzte im, že je to zadarmo. Vyčarte na ich tvári úsmev.

Neviete, kde začať? Tu je veľmi nekompletný zoznam, aby ste aspoň začali premýšľať – som si istý, že prídete s veľa ďalšími nápadmi, než som dokázal ja.

 1. Usmievajte sa a buďte priateľskí. Niekedy takáto jednoduchá vec dokáže vyčariť úsmev a hrejivý pocit v srdci niekoho iného a môže to spraviť ich deň aspoň trochu krajším. Oni potom môžu to isté spraviť pre druhých.
 2. Zavolajte do nejakej organizácie a buďte dobrovoľníkom. Nemusíte ísť variť slepačiu polievku ešte dnes. Iba si nájdite číslo, zavolajte tam a naplánujte si, že na budúci mesiac pôjdete robiť dobrovoľníctvo. Môže to byť čokoľvek. Dobrovoľníctvo je jedna z najúžasnejších vecí, ktoré môžete spraviť.
 3. Darujte niečo, čo nepoužívate. Alebo rovno celú krabicu vecí. Dajte ich na charitu – iní ľudia tieto veci budú vedieť využiť.
 4. Darujte peniaze. Existuje veľa spôsobov, ako môžete darovať peniaze online alebo vašej lokálnej organizácií. Namiesto toho, že by ste si kúpili nový pristroj alebo outfit, miňte tieto peniaze pozitívnejšie.
 5. Presmerujte dary. Namiesto toho, aby vám ľudia dávali narodeninové alebo vianočné darčeky, požiadajte ich, aby niečo darovali charite.
 6. Zastavte sa a pomôžte. Nabudúce, keď budete vidieť niekoho, ako stojí s defektom pri ceste alebo niekoho iného, kto potrebuje pomoc, zastavte a spýtajte sa, ako by ste mohli pomôcť. Veľakrát, všetko čo potrebujú, je len jeden telefonát alebo použiť váš mobil.
 7. Učte. Nájdite si čas a naučte niekoho niečo nové. Možno vašu starú mamu, ako sa používa email alebo vaše deti ako jazdiť na bicykli, naučte vášho kolegu užitočnú schopnosť, atď.
 8. Upokojte niekoho, kto je smutný. Často stačí objatie, pekné slovo, vypočutie. Týmito spôsobmi môžete úžasne pomôcť niekomu, kto stratil milovaného alebo prežil podobné utrpenie alebo tragédiu.
 9. Pomôžte im konať. Ak niekto, kto smúti, vyzerá byť stratený a nevie, čo robiť, pomôžte im urobiť niečo. Môže to byť pomoc s pohrebom, môžete to byť termín u lekára, môže to byť dôležitý telefón. Nerobte to celé vy – nechajte, nech niečo spravia aj oni, pretože to pomáha v uzdravovacom procese.
 10. Kúpte jedlo pre bezdomovca. Peniaze sú často zlý nápad, pretože to môžu zneužiť na drogy alebo alkohol, ale ak kúpite sendvič, teplú polievku alebo niečo podobné, je to veľmi dobré gesto. Buďte milí a priateľskí.
 11. Požičajte vaše uši. Veľmi často niekto, kto je smutný, frustrovaný, nahnevaný alebo v strese potrebuje niekoho, kto by ho vypočul. Ventilovanie sa a vyrozprávanie sa z problémov je veľká pomoc.
 12. Pomôžte niekomu na hrane. Ak niekto rozmýšľa nad samovraždou, naliehajte na nich, aby vyhľadali odbornú pomoc. Ak to nespravia, zavolajte doktora, ktorý bude vedieť poradiť.
 13. Pomôžte niekomu, aby sa rozhýbal. Osoba vo vašom živote, ktorá chce byť zdravšia, môže potrebovať pomocnú ruku – navrhnite, že si spolu môžete ísť zabehať alebo sa prejsť, alebo spolu začnite chodiť do fitnes centra. Potom, čo sa rozhýbu, sa ich život môže úplne zmeniť.
 14. Robte povinnosť. Niečo malé alebo veľké, ako upratovanie alebo umytie auta alebo umytie riadov alebo pokosenie trávnika.
 15. Dajte masáž. Iba ak je to vhodné. Ale masáž môže skutočne niekomu priniesť skvelý pocit.
 16. Pošlite pekný email. Iba malá pripomienka, v ktorej spomeniete, ako veľmi si niekoho vážite alebo akí pyšní ste na nich alebo im iba poďakujte za niečo, čo spravili.
 17. Verejne oceňte. Poďakovanie niekomu na blogu, pred kolegami v práci, pred rodinou pri obede alebo iným verejným spôsobom, je skvelý spôsob ako im zlepšiť deň a sebavedomie.
 18. Darujte jedlo. Vyčistite vaše komory, pozbierajte pár konzerv alebo kúpte niekoľko tašiek s potravinami a darujte ich do útulku pre bezdomovcov.
 19. Iba tam buďte. Keď niekto, koho poznáte, prežíva zlé časy, je dobrá, aby ste iba boli pri nich. Sadnite si s nimi. Rozprávajte sa. Pomôžte ak môžete.
 20. Buďte trpezliví. Niekedy ľudia môžu mať problém pochopiť istým veciam alebo sa naučiť ako robiť veci správne. Naučte sa byť trpezliví.
 21. Škoľte dieťa. Toto môže byť v dnešnej dobe náročné, ale často ľudia potrebujú, aby niekto dohliadal a učil ich dieťa.
 22. Vytvorte balík starostlivosti. Polievka, niečo na čítanie, čaj, čokoláda…všetko, o čom si myslíte, že osoba môže potrebovať alebo využije. Dobré pre niekoho, kto je chorý alebo inak nemohúci a potrebuje malú pomoc.
 23. Požičajte svoj hlas. Často tí bezmocní, bez domova,  zatracovaní v tomto svete potrebujú niekoho, kto sa ozve v ich mene. Nemusíte sa o všetko postarať sami, ale pridajte sa ku nejakej skupine, spravte malé stretnutie, napíšte listy, podpíšte petíciu alebo iným spôsobom pomôžte tým, ktorých nie je počuť.
 24. Navrhnite postráženie dieťaťa. Niekedy rodičia potrebujú prestávku. Ak váš známy alebo kamarát nemá možnosť oddýchnuť si, zavolajte mu a navrhnite, že mu postrážite deti. Určite si čas. Môže to spraviť obrovský rozdiel pre váš vzťah.
 25. Milujte. Nájdite si jednoduché spôsoby, ako vyjadriť lásku ku druhým, či je to váš partner, dieťa alebo iný člen rodiny, priateľ, kolega alebo totálny čudák…vyjadrite lásku. Objatie, milé slovo, spoločne strávený čas, prejav dobra, priateľskosť…na to všetkom záleží o veľa viac, než si myslíte.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Discussion

 1. Kamil  júl 22, 2013

  Ja by som pridal 26. bod:
  Každému kto vám poďakuje, odpovedzte:
  “Ja, ďakujem Vám, že som Vám mohol pomôcť.”

  (reply)

Pridajte komentár