20 spôsobov ako sa navždy zbaviť zlých návykov

Posted by:

Dovolíte zlým návykov, aby ovládali váš život?

Ja som sa začal učiť, ako meniť moje návyky pred asi rokom a pol. Všetko sa to začalo, keď sme spustili tento blog.

Odvtedy som si dokázal vybudovať niekoľko návykov ako napríklad zdravšie stravovanie (bez akýchkoľvek otrasných diét), začal som každý deň cvičiť, začal som písať aspoň jeden článok denne, začal som sa zobúdzať skôr a vyskúšal som niekoľko experimentov, aby som zlepšil kvalitu svojho života.

A tu sú niektoré veci, ktoré pre mňa pri tvorení dobrých návykov a odúčaní sa tých zlých fungovali najlepšie:

1. Zaviažte sa na jeden mesiac. 30 dní je všetko čo potrebujete, aby sa váš návyk stal trvalý. Robte ho o týždeň alebo iba o pár dní menej a to, o čo sa snažíte nemusí byť až tak silno zapísané do vášho mozgu.

Ak zlyháte a nevydržíte budovať váš návyk celých 30 dní, svet sa nekončí.

Nebite sa a ani sa netrestajte. Začnite odznova a dokážete to!

2. Nahraďte to, čo stratíte. Vaše návyky napĺňajú vaše potreby. Keď zrazu z ničoho nič spôsobíte zmenu, môže to vašim životom nečakane otriasť.

Skôr ako začnete meniť jeden alebo viac vašich návykov, spíšte si všetky výhody, ktoré dostávate z vášho zlého návyku a uistite sa, že sú dostatočne nahradené novým lepším návykom.

3. Začnite v malom. Zmena návykov nie je iba o chcení, ale aj o trpezlivosti a stratégií. Neočakávajte, že dokážete cez noc kompletne zmeniť vašu stravu alebo že cvičenie sa pre vás po pár dňoch začne samozrejmosťou alebo že behom hodiny zmeníte svoje myšlienkové návyky.

Bude to trvať dlhšie a najlepšou stratégiou je, keď začnete budovať jeden návyk za druhým. Nie všetky naraz!

4. Poznajte výhody. Spomeniem to ešte raz, pretože je to dôležité. Majte jasný prehľad o tom, aké výhody vám prináša zmena.

Ak sa vám racionálne zdá zmena dobrá, ale jednoducho sa na to necítite, tak sa nový návyk iba ťažko uchytí. Emócie majú väčšiu silu, než si mnohí z nás uvedomujú.

5. Napíšte si to. Winston Churchill raz povedal, „Plány sú nepoužiteľné, plánovanie je neoceniteľné.“

Napísanie si všetkých záväzkov, ktoré vzniknú pri formovaní nových návykov, vám dá prehľad v tom, čo vlastne chcete a ako to plánujete spraviť.

6. Svišťanie. Je to technika z NLP. Predstavte si, že práve robíte jeden z vašich zlých návykov. Ďalej si predstavte ako prestávate robiť ten zlý návyk a začínate namiesto toho robiť niečo lepšie.

A nakoniec, celú túto predstavu ukončite s jasným obrazom vás vo veľmi pozitívnom stave, keďže ste začali robiť niečo lepšie.

Napríklad pre fajčiarov: Zavrite oči a predstavte si, ako dvíhate cigaretu a dávate si ju ku ústam. Potom si predstavte, ako ju položíte na stôl…so zavretými očami lusknite prstami a predstavte si ako bežíte a neuveriteľne voľne sa vám dýcha.

Robte to niekoľkokrát, počas niekoľkých dní a potom si na to skúste pred vašim ďalším fajčením spomenúť.

7. Povedzte o tom kamarátovi. Získajte nejakú podporu. Povedzte kamarátovi o vašom pláne, aby pre vás bolo ľahšie zaviazať sa ku zmene vašich návykov.

8. Spravte si z toho experiment. Staňte sa na chvíľu vedcom. Skúste nový návyk, aby ste mali predstavu o tom, aké to bude, aký to bude pocit.

Nemusíte sa báť, ani to preháňať…jednoducho to na pár dní vyskúšajte. To vás bude držať sústredených a umožní vám to, aby ste výsledky a zlepšenie vnímali objektívnejšie.

9. Ak neuspejete na prvý raz….Väčšina zmien sa nestane hneď na prvý raz. Ja som potreboval tri pokusy predtým, než som si konečne zvykol na každodenné cvičenie.

Teraz to zbožňujem. Nebuďte na seba príliš tvrdí, ak prvý raz zlyháte. Pozrite sa, kde sa stala chyba a uistite sa, že sa pri druhom pokuse nestane.

10. Dostaňte sa preč z nebezpečnej zóny. Dostaňte sa preč zo situácií, ktoré dokážu spustiť vaše zlé návyky. Vyhoďte všetko nezdravé jedlo preč z vášho domu.

Nechoďte do nákupných centier, kde je vaše nutkanie míňať oveľa väčšie. Nie vždy je to možné, ale spravte čo najviac, aby ste sa vyhli pokušeniam obnoviť váš zlý návyk.

11. Použite ALE. Jeden z veľmi dobrých terapeutov, ktorý sa zaoberá zmenou návykov, mi povedal o veľmi účinnej technike, ktorá dokáže zmeniť vaše myšlienkové zvyky.

Keď vám začnú na um prichádzať negatívne myšlienky, použite slovo „ale“, aby ste to celé zastavili. „Ja nie som v tomto dosť dobrý, ale, ak na tom popracujem, možno sa dokážem zlepšiť.“

12. Poznajte bolesť. Zažite pocit toho, čo sa vám stane, keď túto zmenu neurobíte. Použite svoju predstavivosť, aby ste posilnili predstavu o tom, že keď nezmeníte vaše zlé návyky, všetko bude iba horšie.

13. Pridajte modely a idoly. Začnite tráviť viac času s ľuďmi, ktorí žijú presne tak, ako chcete žiť vy. Pridajte sa do rôznych skupín a nájdite si mentorov, ktorí už majú vybudované niektoré z návykov, ktoré chcete vybudovať vy.

Prvá vec je, že si tým už prešli a budú vám vedieť poradiť a ich povzbudenie a podpora sú často tou kľúčovou vecou, ktorá vám pomôže vydržať v budovaní vašich nových návykov.

14. Zostaňte sústredení. Keď sa snažíte vybudovať nový návyk, skúste držať všetky jeho aspekty pod kontrolou, aby boli vytvorené asociácie ešte silnejšie.

Počas prvého mesiaca, povedzme, nestačí cvičiť iba pár dní v týždni. Choďte von a cvičte každý jeden deň! Robte veci v rovnaký čas a rovnakým spôsobom každý deň, aby ste sa uistili, že výsledky vo vás ostanú zabudované.

15. Choďte na to jednoducho! Návyky by mali byť jedno alebo dve pravidlá, nie 20. Ak váš plán vyzerá ako príručka užívateľa pre nový počítač, tak je to asi príliš dlhé.

Držte svoje zmeny jednoduché, aby bolo ľahšie zvyknúť si na ne.

16. Pripomeňte si to. Dajte si okolo seba pripomienky vášho návyku. Po mesiacoch skúšania a snaženia sa zmeniť veľa z mojich návykov som sa naučil, že jeden z najhorších spôsobov, prečo som niekoľkokrát zlyhal je, že som na to jednoducho zabudol.

A ak zabudnete jeden deň, ľahko zabudnete aj druhý a už sa to vezie.

Dajte si okolo seba malé papieriky, nastavte si pripomienky a keď príde čas na nový návyk, spravte ho.

17. Motivujte sa. Udržujte svoj level motivácie na vysokej úrovni.

18. Rozdeľte svoje ciele. Využite návyky na to, aby ste dosiahli svoje ciele. Rozdeľte si svoj cieľ na pár nových obohacujúcich návykov ako napríklad: začnite každý mesiac investovať, žite skromne a začnite podnikať.

19. Nedúfajte v dokonalosť. Sústreďte sa na návyky, ktoré sú dôležité a minimalizujte tie, ktoré dôležité nie sú. Ja som zmenil veľa hlavných návykov, ale taktiež som sa naučil, že je lepšie nechať malé problémy existovať, ako keby ma mali stále vyrušovať pri dosahovaní tých väčších vecí.

20. Spravte to teraz. Čakáte na vhodnú príležitosť? Najlepším spôsobom ako zmeniť tie tvrdohlavé návyky vo vašom živote, je začať konať. Spravte zmenu hneď teraz a za mesiac môžete mať kompletne iný život.

 

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

Pridajte komentár