17 fitnes právd, ktoré vás dostanú do lepšej formy (aj keď to nechcete)

Posted by:

„Nič nie je lepšie ako vietor za chrbtom, slnko pred tebou a tvoji priatelia po tvojom boku“ – Aaron Douglas Trimble

Aj keď bolo dostávanie sa do formy ťažké a vyzeralo to u mňa asi takto : štart – stop – štart – stop – a znova štart, z dlhodobého hľadiska som v lepšej forme, ako kedykoľvek predtým.

Dostal som sa na ideálnu váhu, pravidelne behávam, pravidelne chodím do posilňovne a postupne si budujem skvelú formu.

Nehovorím to preto, že by som sa potreboval chváliť. Ak ste sledovali tento blog a mali ste možnosť prečítať si, ako som sa tam dostal, potom dobre viete, že to nebol iba mesiac cvičenia. A vôbec to nebolo iba o cvičení. Pevne verím, že pokiaľ sa chcete stať zdravšími a výkonnejšími, strava je ten najdôležitejší prvok. A tak som zmenil svoju stravu z nie veľmi zdravej stravy na veľmi zdravú stravu.

Obmedzil som sladkosti a všetok cukor, ktorý som roky konzumoval cez koláče, cukríky, čokoládu, sladené nápoje a na moje prekvapenie, vôbec mi nechýbajú. Cvičiť som chodil s mojimi kamarátmi, ktorí boli pre mňa veľkou motiváciou a veľmi mi pomohli. Stále je na čom pracovať, ale nemôžem sa už sťažovať. Som zdravý.

Dobré a zlé časy môjho fitnes úsilia ma naučili niekoľko veľmi dôležitých lekcií, z ktorých jedna z najdôležitejších bola : nikdy to nevzdaj. Ak sa ti to nepodarí, zastav sa na chvíľu, to však ale neznamená, že by si mal prestať úplne. Pokračuj. Postupne sa tam určite dostaneš.

A počas mojej fitnes cesty, ktorá sa nekončí a pravdu povediac asi sa ani nikdy neskončí, som sa naučil veľmi veľa pravidiel, ktoré fungujú, ale aj pravidiel, ktoré nefungujú.

Teraz nasleduje zoznam tých dôležitejších lekcií a faktov, ktoré som sa naučil, veľakrát bolestivo a ktoré by som s vami rád zdieľal. Zoberte si z nich to, čo sa vám bude hodiť – každý si v nich nájde niečo iné, ale verím, že každý jeden z týchto bodov sa oplatí zdieľať.

„Každá ľudská bytosť je autorom svojho vlastného zdravia alebo choroby.“ – Budha

1. Malé kroky

To, že sa stanete lepším postupne, čím viac cvičíte, je, myslím si, celkom očividné. Môžete začať chodením, ale keď sa dostanete do formy, môžete pridať ľahké behanie. Ani sa nenazdáte a už beháte tri kilometre.

Toto sa však dá aplikovať na všetko, zahŕňajúc stravu a to si už až tak veľa ľudí neuvedomuje. Nemali by ste sa snažiť zmeniť vašu stravu za jeden deň – robte to postupne. Malé kroky, jedna vec po druhej a dokážete to.

Začnite tak, že budete jesť viac ovocia. Potom môžete obmedziť sladené nápoje. Potom môžete začať jesť viac zeleniny na obed. Potom zameňte biele pečivo za zdravšie, celozrnné. Potom obmedzte sladkosti, ktoré zjete v práci. A takto pokračujte.

Tajomstvo toho celého je, že po čase si na každú jednu z týchto vecí zvyknete a tak sa zmena nebude zdať taká drastická. O rok neskôr už budete jesť úplne inak, zdravšie a nebudete si ani vedieť predstaviť, že by ste sa vrátili k vašej starej diéte.

Malé kroky – sú kľúčom ku diéte a cvičeniu.

2. Nájdite si krátkodobé odmeny

Väčšina ľudí skončí ich diétu alebo cvičebný program, pretože očakávajú okamžité výsledky. A sú veľmi podráždení, keď ich nedostanú. Ale uvedomte si, že krátkodobé výsledky nedostanete.

Jeden tréner mi povedal niečo ako, „Po mesiaci začneš cítiť nejaké výsledky. Po dvoch mesiacoch začneš vidieť nejaké výsledky. Po troch mesiacoch začnú vidieť výsledky ostatní.“ A je to pravda!

Trvá to niekoľko mesiacov, kým začnete vidieť výsledky, ktoré očakávate…a preto sa medzitým musíte povzbudiť inými vecami, ktoré vás nakopnú. Tieto krátkodobé odmeny môžu byť jednoduché veci ako skvelý pocit po tréningu – ktorý vám pomôže zostať motivovaný.

Alebo sa môžete odmeniť sladkosťou (zdravou samozrejme) alebo si kúpte knihu alebo niečo podobné.

3. Merajte svoj progres

Váha je pravdepodobne najobľúbenejší spôsob, ako vidieť váš progres, ale iné spôsoby môžu byť meranie obvodu pása alebo robenie fotiek mesiac po mesiaci.

Tiež si môžete merať vašu výkonnosť – napríklad, odstopujte si 12 minút každý týždeň a merajte, koľko okruhov dokážete zabehnúť a či každý týždeň dokážete zabehnúť viac.

Akokoľvek to spravíte, mali by ste mať jasne určený spôsob, akým budete merať, či sa vaša forma zlepšuje, pretože inak si vôbec nemusíte všimnúť ten rozdiel a tie výsledky – ale čísla a fotky tie výsledky určite ukážu.

4. Užívajte si samého seba

Veľmi, veľmi dôležité. Ak vidíte cvičenie ako extrémne ťažké alebo bolestivé, nebudete schopní príliš dlho vydržať. Vzdáte to. Ak vidíte vašu diétu ako niečo, čo ani nechcete robiť alebo ako utrpenie, čoskoro sa vrátite ku nezdravému jedlu.

Musíte si nájsť cvičenie, ktoré vás baví a nájsť si zdravé jedlá, ktoré vám chutia. Možno nebudú chutiť tak dobre ako čokoládový koláč alebo aspoň niečo podobné.

Skúšajte nové recepty až kým nenájdete niečo, čo absolútne zbožňujete.

Hlavné je, aby ste si to užívali. To je to, čo vás bude poháňať a to je to, čo poháňa mňa – milujem svoj nový život.

5. Nikdy sa nevzdaj

Možno to najdôležitejšie na tomto zozname. Ak sa vzdáš, tak si nikdy nesplníš svoje ciele. Dosť očividné, viem, ale problém je, že ľudia to nedodržiavajú.

Zdržanie sa kvôli tomu, že sa vrátite späť k nezdravému jedlu alebo prestať na chvíľu cvičiť – to sa stane. Život sa vám niekedy pripletie pod nohy. Nikto nie je dokonalý.

Ale zabudnite na to a pohnite sa ďalej. Poučte sa zo svojich chýb, prispôsobte svoj plán, aby ste predišli rovnakým veciam a aby sa nestali znova a začnite odznova.

Ak sa zastavíte, tak je OK – ale znova začnite. Vždy začnite znova. Ak to spravíte, neexistuje dôvod, prečo by ste sa nemali nakoniec dostať k vašim cieľom.

6. Nájdite si parťáka

Určite ste o tom už čítali v iných článkoch, ale je to hlavná vec, ktorej vďačím za môj nedávny úspech v cvičení. Začal som behávať s mojím bratom a aj keď sme obaja na inom stupni, užívame si naše spoločné cvičenie.

Tiež chodím do posilňovne so svojimi kamarátmi, ktorí mi zase ukazujú ako cvičiť a ako sa posúvať na vyššie levely. Nájdite si parťáka. Je to to najlepšie, čo môžete spraviť.

7. Po večeri si hneď umyte zuby

Toto je tak jednoduchá vec a skutočne pomáha. Zaručí, že budete mať čerstvý pocit vo vašich ústach a odradí vás od ďalšieho jedenia. Pre mňa sú mini pochúťky po večeri to, čo zruinovalo moje zmeny stravy už niekoľkokrát.

8. Meňte svoje cvičenia

To zaručí, že sa budete vždy tešiť na niečo nové. Pre bežcov, napríklad, nebehajte 3 kilometre každý deň a rovnakým tempom. Meňte vzdialenosti, trasu, rýchlosť.

A robte tiež iné veci ako behanie – choďte na túry, choďte sa bicyklovať, hrajte basketbal, choďte do posilňovne, plávajte, pádlujte.

Mixovanie športov zaručí, že budete v ešte lepšej forme, pretože svoje telo preveríte novými spôsobmi a spravíte si z toho zábavu.

9. Sústredenosť

Vždy existujú veci, ktoré chceme dosiahnuť, ciele, na ktoré sa chceme sústrediť…ale tým že rozptýlime našu pozornosť, strácame sústredenosť a energiu.

Sústreďte sa na jednu vec, ak skutočne chcete vybudovať silný návyk.

Napríklad, celý jeden mesiac sa sústreďte na pridávanie zdravých jedál do vašej stravy ( a na vyháňanie tých nezdravých). Po mesiaci si na to zvyknete.

Ďalší mesiac pridajte chodenie alebo behanie alebo niečo podobné a sústreďte sa iba na to. Jeden cieľ v jeden časový úsek, jeden mesiac a stanete sa zdravým.

10. Relax je dôležitý

Ľudia, ktorí začnú cvičiť, na toto často zabúdajú. Bez oddychu, cvičenie zruinuje naše svalstvo a potom nemáme možnosť zotaviť sa a rásť. Cvičenie na naše telá privolá stres a odpočinok telám umožňuje zlepšiť sa a adaptovať sa.

Bez odpočinku sa nedokážete zlepšiť. Po dni, keď ste mali ťažký tréning, by mal vždy nasledovať deň oddychu.

Ak tvrdo makáte už dlhšiu dobu ( tak asi nepotrebujete tento článok), môžete striedať ťažké- ľahké dni alebo striedať rôzne druhy cvičení, aby rôzne časti tela mohli vždy odpočívať.

Ale aj tak odporúčam aspoň jeden deň oddychu, aby ste sa úplne nevyšťavili.

11. Mierte na rok alebo dva, nie na pár týždňov

Neexistujú okamžité fitnes opravy a nezaujíma ma, čo povedala iná webstránka alebo čo vám sľúbili v časopise. Neverte im.

Dostať sa do formy a stať sa zdravým vyžaduje veľa času a mal by to byť postupný proces. Ak ste iba na začiatku, stanovte si za cieľ byť do roka zdraví. Ak máte pred sebou ešte dlhšiu cestu, mierte až na dva roky.

Tí, ktorí sú ku tomu bližšie, skúste 6 mesiacov. Hlavná myšlienka je : postupné zlepšovanie.

12. Najprv sa sústreďte na stravu

Som veľký obhajca cvičenia a jeho úžasného efektu na zdravie, ale pokiaľ hľadáte spôsob, ako trvalo zhodiť váhu alebo sa zbaviť tuku, najväčším faktorom je strava.

Môžete obmedziť oveľa viac kalórií, tým, čo jete, než tým, koľko spálite kalórií pri cvičení. Samozrejme, oboje by mali byť vitálnymi zložkami vášho fitnes plánu, ale najprv začnite s jedlom a potom pridajte cvičenie.

Nemyslite si, že len kvôli tomu, že cvičíte, môžete zjesť všetko, čo chcete – takýmto spôsobom svoje ciele nedosiahnete.

13. Neporovnávajte sa s modelmi z magazínov

Vážne. Som si istý, že všetci to robíme a želáme si, aby sme boli chudší a krajší, presne ako tie modely na obaloch magazínov. Je to prirodzené.

No nie je to zdravé. Po prvé, genetika hrá významnú úlohu v tom, ako tí ľudia vyzerajú – väčšina z nás nemá také typy tela, ako majú oni.

Po druhé, títo modeli ani nevyzerajú tak ako vyzerajú – majú špeciálnu diétu pár týždňov pred fotením, aby vyzerali v deň fotenia perfektne.

Po tretie, väčšina z týchto magazínov robí značné upravovanie fotiek.

A po štvrté, dôležité je dostať zdravý výzor tela a nie vyzerať ako perfektný model. Sústreďte sa na zdravie, nie na výzor.

14. Nájdite si cvičenie, ktoré u vás funguje

Ja milujem behanie, ale nie každý sa narodil ako bežec. Veľa ľudí si užíva plávanie a vodný aerobik.

Ďalší majú radi zdvíhanie závaží, iní zase bicyklovanie alebo taebo alebo Pilates. Ďalší môžu zase preferovať basketbal alebo futbal alebo rugby. Nezáleží na tom, čo si vyberiete, hlavné je, aby ste sa hýbali a užívali si to, čo robíte.

Tiež je dobré, aby ste si našli riešenie, ktoré je pre vás najideálnejšie: cvičenie v posilňovni, chodenie na cesty (bicyklovanie), cvičenie doma (to robím ja), atď.

Vyberte si tie, ktoré viete, že budete naozaj robiť.

15. Učte sa byť duchom prítomní

Vraciam sa späť k jednému z kľúčových princípov „užívajte si samého seba“. Jeden z najlepších spôsobov, ako to robiť, je naučiť sa, ako byť prítomní keď cvičíte a jete.

Napríklad keď beháte, skúste mať na mysli, že ste práve tam, cíťte vaše telo a vaše dýchanie a prežívajte, čo sa deje okolo vás. Keď jete, skutočne si vychutnávajte jedlo, precíťte, z čoho sa skladá.

To, že ho do seba iba nahádžete, nie je veľmi zdravé. A celý zážitok z jedenia je preč.

16. Nedovoľte, aby si vaše telo navyklo až príliš

Niekedy dorazíme do bodu, kedy robíme to isté cvičenie, ale vôbec sa nezlepšujeme. Dôvodom je, že veci musíme meniť buď tak, že naše cvičenie zoberieme na vyšší stupeň alebo to začneme brať z iného uhla.

Ak to nespravíme, môže sa stať, že sa naše telo prispôsobí na takéto opakované cvičenie a prestaneme sa zlepšovať. Keď dorazíte do tohto bodu, rýchlo postúpte na vyšší level.

Môžete zvýšiť intenzitu alebo dĺžku cvičenia. Ale musíte niečo spraviť.

17. Zostaňte inšpirovaní

Ďalší dôležitý bod. Rád čítam blogy a stránky, ktoré mi ukážu, akí úspešní sú iní ľudia. Fitnes magazíny, zdá sa mi, začínajú byť nepoužiteľné, pretože stále obnovujú staršie články.

Ale aj tak si ich rád prečítam, pretože mi poskytnú inšpiráciu, nie iba informáciu. Nájdite niečo, čo vás bude inšpirovať a čo vás dokáže rozhýbať.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

Pridajte komentár