15 vecí, ktoré skutoční priatelia robia inak

Posted by:

Ako tak dozrievame, uvedomujeme si, že je oveľa menej dôležité mať veľa priateľov a oveľa dôležitejšie mať tých skutočných.

Pamätajte si, že život je trošku ako párty. Pozvete na ňu množstvo ľudí, niektorí odídu skôr, niektorí zostanú celú noc, niektorí sa s vami zasmejú, niektorí sa zasmejú na vás a niektorí prídu veľmi neskoro.

Ale na konci, po všetkej zábave, je niekoľko z nich, ktorí zostanú a pomôžu vám poupratovať ten neporiadok. A väčšinou to ani nie sú tí, ktorí ten neporiadok spravili. Títo ľudia sú vo vašom živote vaši skutoční priatelia. To sú tí, na ktorých záleží najviac.

Tu je 15 vecí, ktoré skutoční priatelia robia inak:

1. Problémom čelia spoločne.

Osoba, ktorá vás skutočne pozná a zbožňuje – skutočný priateľ – je niekto, kto vidí bolesť vo vašich očiach zatiaľ čo každý verí tomu, že na vašej tvári je stále úsmev.

Nehľadajte niekoho, kto vyrieši všetky vaše problémy, hľadajte niekoho, kto im bude s vami čeliť.

2. Dávajú toľko, koľko môžu, pretože im na vás skutočne záleží.

Jeden z najväčších konfliktov vo vzťahoch prichádza z faktu, že veľa z nás vstúpi do vzťahu, pretože chce niečo dostať.

Snažíme sa nájsť niekoho, kto nás spraví šťastnými. Ale realitou je, že jediný spôsob, ako môže vzťah pretrvať a dávať nám dlhodobú radosť, je ak vidíme vzťah ako miesto, do ktoré ideme niečo dať a nie iba ako miesto, kam si ideme niečo zobrať.

Áno, samozrejme, že je v poriadku niečo si zo vzťahu tiež zobrať. Ale obe strany by mali dávať. To je kľúčové.

3. Nájdu si na seba čas.

Toto je očividné, ale akýkoľvek vzťah bez toho, aby si v ňom ľudia na seba našli čas, bude mať problémy.

Miesto v živote niekoho by ste si nemali vybojovať nasilu. Nikdy nikoho nenúťte, aby si pre vás vo svojom živote našiel čas, pretože ak im na vás naozaj záleží, oni si ten čas pre vás nájdu sami.

4. Ponúkajú si navzájom slobodu.

Zdravý vzťah udržiava dvere a okná naširoko otvorené. Vzduch môže cirkulovať voľne a nikto sa necíti uväznený. V takomto prostredí vzťahy prekvitajú.

Nechajte vaše dvere a okná otvorené. Ak má táto osoba byť naozaj vo vašom živote, tak nezáleží na tom, či sú otvorené aj všetky dvere a okná sveta, táto osoba vás neopustí.

5. Komunikujú efektívne.

Bolo to už povedané veľakrát v minulosti, ale je to pravda: skvelá komunikácia je základom skvelého vzťahu.

Ak máte nejaký blok, musíte sa z toho vyrozprávať namiesto toho, aby ste tento blok nechali narásť.

Ak žiarlite, musíte komunikovať otvoreným a úprimným spôsobom a ujasniť si svoje neistoty.

Ak máte na vášho partnera očakávania, tak ich musíte komunikovať.

Ak vo vašom vzťahu existujú akékoľvek problémy, musíme ich komunikovať a vyriešiť ich. A komunikujte viac než len problémy – komunikujte dobré veci tiež.

6. Akceptujú sa taký, aký sú.

Pokúšať sa niekoho zmeniť nikdy nefunguje.

Ľudia vedia, keď ich niekto neberie takých akí sú a bolí to. Skutočný priateľ je niekto, kto vás skutočne pozná a miluje osobu, ktorou naozaj ste.

Nemeňte sa iba preto, aby vás mali radi. Buďte sami sebou a správni ľudia vás budú milovať takých, akí ste.

Ak máte pocit, že chcete niečo na vašom priateľovi zmeniť, spýtajte sa namiesto toho, čo môžete zmeniť na sebe.

7. Sú úprimní a očakávajú úprimnosť.

Ako raz povedal Leo Buscaglia: „Nikdy si  nikoho nepredstavujte ako dokonalého. Pretože oni nikdy nenaplnia vaše očakávania. Neanalyzujte váš vzťah až príliš. Prestaňte hrať hry. Zlepšujúci sa vzťah sa môže ďalej rozvíjať iba úprimnosťou.“

Nehrajte hry s hlavami a srdcami ľudí. Pamätajte si, že láska a priateľstvo neboli. Klamstvo, podvádzanie a zahrávanie sa s ľudskými emóciami a pocitmi áno. Vždy buďte otvorený, čestný a úprimný.

8. Robia kompromisy.

Skutoční priatelia sa stretávajú v strede. Keď existujú nezhody, nájde sa riešenie, ktoré funguje pre obed strany – kompromis – namiesto potreby, aby sa druhá osoba zmenila alebo kompletne to vzdala.

9. Podporujú sa navzájom v osobnom raste a v zmenách.

Naše potreby sa časom menia. Keď niekto povie „Zmenil si sa“, nie je vždy zlá vec. Niekedy to iba znamená, že ste vyrástli. Neospravedlňujte sa za to.

Namiesto toho buďte otvorený a úprimný, vysvetlite, ako sa cítite a robte to, čo viete vo vašom srdci, že je správne.

10. Navzájom si veria.

Jednoducho viera v iného človeka a dokázanie tejto viery pomocou vašich slov a činov môže spraviť obrovský rozdiel v živote tohto človeka.

Štúdiá ľudí, ktorí vyrastali v „nefunkčných rodinách“, ale z ktorých sa stali šťastní a úspešní ľudia ukazujú, že jedna vec, ktorú mali spoločnú bolo to, že mali niekoho, kto v nich veril. Spravte to isté pre ľudí, na ktorých vám záleží.

Podporte ich sny a vášne a koníčky. Povzbudzujte ich. Podporujte ich. A či už tie ciele reálne dosiahnu alebo nie, vaše viera má pre nich nesmiernu dôležitosť.

11. Udržujú si vo svojich vzťahoch realistické očakávania.

Nikto nie je stále iba šťastný. Priatelia si musia navzájom udržovať realistické očakávania.

Uvedomte si, keď sa snažíte prenášať na druhú osobu niečo, čo s ňou nemá nič spoločné, ako napríklad strach vytvorený v predchádzajúcich vzťahoch a potom to vedome nechajte ísť.

Rozpoznajte, keď si tajne želáte, aby táto osoba za vás spravila niečo, čo potrebujete v skutočnosti spraviť vy sami – ako napríklad cítiť sa so sebou lepšie alebo sa postarať o svoje potreby a potom vypustite očakávania a spravte to sami.

12. Cenia sa navzájom malými spôsobmi na pravidelnej báze

Ceňte si vaše dôležité vzťahy rôznymi spôsobmi vždy , keď na to máte šancu. Každý deň máte príležitosť spraviť váš vzťah lepší a hlbší a väčšinou na to stačia iba malé gestá, ktoré dokazujú vašu vďačnosť a lásku.

Pamätajte: dokázať vyčariť úsmev na tvári iba jednej osoby môže zmeniť svet. Možno nie celý, ale ich určite. Na vašom dobre a vďačnosti záleží.

Dajte si to úsilie naozaj počúvať – nie iba čakať, kým môžete rozprávať.

Pozerajte sa na inú osobu, ako keby to bolo po prvýkrát. Je veľmi ľahké začať brať niekoho ako samozrejmosť. Skutočne si uvedomte všetky tie nádherné veci, ktoré robia a dajte im vedieť, čo vidíte.

13. Počúvajú a počujú každé slovo.

Dať osobe hlas a ukázať jej, že na jej slovách záleží, môže mať na nich dlhotrvajúci efekt.

Menej rád je často tá najlepšia rada.

Ľudia nepotrebujú veľa rád, potrebujú niekoho, kto ich vypočuje a troška pozitívne povzbudenia. To, čo chcú skutočne vedieť, je často už dávno niekde hlboko v nich.

Oni iba potrebujú čas na premýšľanie, bytie a dýchanie a pokračovať v objavovaní neprebádanej cesty, ktorá im nakoniec pomôže nájsť ten správny smer.

14. Dodržiavajú svoje sľuby

Vaše slovo znamená všetko. Ak poviete, že niečo idete spraviť, tak to SPRAVTE!

Ak poviete, že niekde budete, tak tam buďte. Ak poviete, že niečo cítite, tak to myslite vážne. Ak nemôžete, neviete a nebudete, tak neklamte.

Skutoční priatelia dodržiavajú svoje sľuby a hovoria pravdu dopredu.

15. Zostávajú pri vás

Smutnou pravdou je, že existujú ľudia, ktorí tu pre vás budú iba dovtedy, kým máte niečo, čo potrebujú. Keď už viac neslúžite ich zámeru, tak odídu.

Dobrou správou je, že ak sa nad tým zamyslíte, tak nakoniec vytriedite týchto ľudí z vášho života a zostanú vám iba ľudia, na ktorých sa môžete spoľahnúť.

My iba zriedkakedy strácame priateľov – my iba postupne zisťujeme, kto sú tí skutoční.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Pridajte komentár