12 vecí, ktoré by ste mali byť schopný o sebe povedať

Posted by:

Žijete iba raz, ale ak žijete poriadne, tak raz úplne stačí.Mae West

Viete, že ste na tej správnej ceste, keď môžete čestne a s hrdosťou povedať každý z týchto podnadpisov. (Ak to povedať nemôžete, tento zoznam vám dáva pozitívnu spätnú väzbu, že na tom musíte popracovať.)

1.       Počúvam svoju intuíciu a srdce.

Nenechajte sa biť vašimi problémami. Nechajte sa viesť vašimi snami. Žite život, ktorý chcete žiť. Buďte osobou, ktorú si budete chcieť pamätať ešte dlho od dneška. Rozhodnite sa a konajte podľa toho. Robte chyby, zlyhajte a skúste to znova. Aj keď zlyháte tisíckrát, aspoň sa nebudete čudovať a rozmýšľať nad tým, čo by sa stalo, ak by ste to neskúsili. Aspoň budete vo svojom srdci vedieť, že ste dali vašim snom možnosť stať sa realitou.

Každý z nás má vo svojom srdci oheň, ktorý pre niečo horí. Je našou povinnosťou udržovať tento oheň pri živote. Toto je váš život a je dosť krátky. Nenechajte druhých, aby vám kradli váš plameň. Skúste, čo chcete skúsiť. Choďte tam, kam chcete ísť. Riaďte sa svojou intuíciou. Snívajte s otvorenými očami, až budete jasne vedieť, ako to má celé vyzerať. Potom spravte každý deň aspoň jednu vec, aby ste to priblížili realite.

A ako sa tak snažíte dosiahnuť vaše ciele, rátajte s tým, že sa na vašej ceste vyskytnú mnohé výrazné sklamania. Nenechajte sa však odradiť. Cesta vašich snov nemusí byť práve tá najľahšia. Rozmýšľajte o týchto sklamaniach ako o výzvach – ako o skúškach vašej trpezlivosti a dravosti. Na konci cesty ľutujeme častejšie veci, ktoré sme nespravili, než tie veci, ktoré sme spravili.

2.       Som na seba hrdý.

Vy sami ste vaši najväčší kritici a vaši najlepší kamaráti. Nezáleží na tom, čo si myslia ostatní, pretože na konci dňa, keď sa pozriete do zrkadla, jediný odraz, ktorý uvidíte, bude ten váš a nie niekoho iného. Prijmite všetko, čo sa vás týka – VŠETKO! Vy ste vy a to je aj začiatok aj koniec – žiadne ospravedlňovania, žiadne ľutovania.

Ľudia, ktorí sú na seba hrdí, zvyčajne majú skvelý život, cítia sa spokojní a sú skvelým príkladom pre ostatných. Vyžaduje to predstaviť si osobu, akou by ste sa chceli stať a vyvinúť to najväčšie úsilie, aby ste sa touto osobou stali.

Byť hrdý neznamená chváliť sa tým, akí ste úžasní. Je to o tom, potichu si uvedomovať, že máte veľkú hodnotu. Neznamená to, že si budete myslieť, že ste dokonalí – pretože to nie je nikto – ale že stojí za to mať vás rád a rešpektovať vás.  Všetko, čo musíte spraviť, je byť sám sebou a žiť príbeh, ktorý nežije nikto iný – príbeh vášho vlastného jedinečného života. Buďte hrdí, buďte sebavedomí, pretože nikdy neviete, kto sa na vás pozerá a želá si, aby bol na vašom mieste.

3.       Robím rozdiel.

Správajte sa tak, ako keby to, čo robíte, robilo veľký rozdiel. Pretože je to tak.

Je pravda, že všetci žijeme na to, aby sme slúžili? Že pomáhaním ostatným napĺňame svoj vlastný osud? Odpoveď je jednoznačné “Áno”. Keď pozitívne ovplyvníte život niekoho druhého, ovplyvníte tým pozitívne aj váš vlastný život. Urobte niečo, čo je väčšie než ste vy – niečo, čo pomôže niekomu druhému byť šťastnejším a menej trpieť.

Ste iba jeden, ale ste jeden. Nemôžete spraviť všetko, ale môžete spraviť aspoň niečo. Usmejte sa a vychutnávajte si fakt, že ste spravili rozdiel – rozdiel, ktorý si budete pamätať navždy.

4.       Som šťastný a vďačný.

Šťastie je vo vás, v spôsobe, akým rozmýšľate. Ako sa pozeráte na seba a na svet sú rozumné voľby a návyky. Okuliare, cez ktoré sa pozeráte na svet určujú, aký máte zo seba pocit a vlastne určujú všetko okolo vás.

Vďačnosť vás vždy urobí šťastnými. Aj keď je pre vás ťažké byť vďačným, sadnite si na stoličku, zavrite oči a zhlboka sa nadýchnite. Buďte vďačný za kyslík, ktorý dýchate. Každý nádych je zosynchronizovaný s niekoho posledným nádychom.

5.       Stáva sa zo mňa tá najlepšia verzia.

Judy Garland raz povedala. ”Vždy radšej buďte prvou verziou seba samého ako by ste mali byť kópiu niekoho druhého.” Žite podľa týchto slov. Neexistuje, aby ste žili život niekoho iného. Jediný život, ktorý môžete žiť je váš vlastný. Ak nie ste sami sebou, tak vlastne ani nežijete – vy iba existujete.

Pamätajte si, že keď sa snažíte byť niekým iným, pochovávate osobu, ktorou skutočne ste. Podporte toho človeka vo vnútri, ktorý má nápady, silu a krásu ako nikto iný. Buďte takým, ako sa poznáte – vašou najlepšou verziou  – podľa vašich pravidiel. Neustále sa zlepšujte, starajte sa o svoje telo a zdravie a obkoleste sa optimizmom. Staňte sa vašou najlepšou verziou.

6.       Využívam svoj čas čo najlepšie.

Čas je tá najdrahšia vec v našom živote. Takže si spravte čas na to, na čom skutočne záleží ešte dnes. Buďte prítomní, hľadajte vaše životné poslanie, pozerajte sa na svet a cestujte alebo len pozorujte svet okolo vás. Trávte čas s úžasnými ľuďmi, robte úžasné veci, jedzte úžasné jedlá a vychutnávajte si všetky malé potešenia.

Pamätajte si, že hodnota vášho času je nevyčísliteľná, ale váš čas nie je zadarmo. Nemôžete ho vlastniť, ale môžete ho využiť. Môžete ho minúť, ale nemôžete ho šetriť na neskôr. Keď ste ho už raz stratili, tak ho nikdy nezískate späť. V skutočnosti máte iba veľmi málu času na to, aby ste skutočne žili. Nech sú vaše sny mocnejšie ako váš strach a nech vaše činy znejú hlasnejšie ako vaše slová. Využite svoj čas čo najlepšie.

7.     Som ku sebe úprimný.

Buďte úprimní o tom, čo je správne a samozrejme aj o tom, čo treba zmeniť. Buďte úprimní, keď myslíte na to, čo chcete robiť a kým sa chcete stať. Buďte úprimní v každej časti vášho života. Pretože vy ste jediná osoba, na ktorú sa môžete spoľahnúť.

Spytujte sa vašej duše, hľadajte pravdu, aby ste sa dozvedeli, kto skutočne ste. Keď to spravíte, budete lepšie rozumieť tomu, kde ste práve teraz a ako ste sa tam dostali a budete lepšie vyzbrojení na zistenie, kam chcete ísť a ako sa tam môžete dostať.

8.     Som dobrý na tých, na ktorých mi záleží.

V ľudských vzťahoch sa vzdialenosť nemeria v kilometroch, ale v záujme, aký máme o vzťah. Dve osoby môžu byť hneď vedľa seba, no aj tak môžu byť úplne vzdialené. Takže neignorujte niekoho na kom vám záleží, pretože nedostatok záujmu zraňuje viac ako nahnevané slová. Držte sa blízko tých, na ktorých vám záleží. Nie preto, že je to pohodlné, ale pretože sa oplatí vyvinúť to extra úsilie.

Kedy ste naposledy povedali vašej rodine alebo najbližším priateľom, že ich máte radi? Už len to, že s niekým strávite chvíľku času dokazuje, že sú pre vás títo ľudia dôležití, že ste si ich vybrali. Napriek všetkým veciam, ktoré musíte spraviť, ste si pre nich našli čas. Porozprávajte sa s nimi. Počúvajte ich. Snažte sa ich pochopiť.

Veľakrát sú to naše činy a nie naše slová, ktoré hovoria, čo naše srdce cíti k niekomu inému.

9.       Viem, ako vyzerá nepodmienená láska.

Či už vaša láska smeruje ku dieťaťu, partnerovi alebo členovi rodiny, poznajte ten pocit, keď rozdávate lásku, ale neočakávate nič na oplátku. Život plný nepodmienenej lásky je jedno veľké dobrodružstvo, nadchýna nás to v našom vnútri a rozsvecuje našu cestu. Takáto láska je dynamická a veľmi mocná energia, ktorá nám pomôže prekonať aj tie najťažšie časy.

Láska je nádherná a nepredvídateľná. Začína v nás, pretože ak nemilujeme sami seba, nemôžeme vedieť aká je to skutočná láska. Tým, že milujeme seba, dovoľujeme si vytvárať ten pocit v našom vnútri  a potom ho môžeme zdieľať s každým okolo nás. Keď milujete bez toho, aby ste za vašu lásku niečo očakávali, nie je to preto, že osoba, ktorú milujete je dokonalá, je to preto, že ste sa naučili pozerať sa na túto nedokonalú osobu ako na dokonalú.

10.      Odpustil som tým, ktorí mi raz ublížili.

V istom bode nášho života sme boli všetci niekým zranení – zle sa k nám správali, dôvera sa zlomila, srdcia boli zranené. A zatiaľ čo je táto bolesť normálna, niekedy sa môže pretiahnuť až na príliš dlhú dobu. Oživujeme túto bolesť stále dookola, dovoľujeme, aby ľudia, ktorí ju spôsobili, žili v našich hlavách zadarmo a ťažko sa nám ich posiela preč.

Nevraživosť je márnenie dokonalého šťastia, spôsobuje, že nám uchádza nádhera života v bežných momentoch. Odpustiť znamená vypustiť toho väzňa vo vašej hlave na slobodu a uvedomiť si, že jediným väzňom ste boli vlastne vy.

11.       Beriem za môj život plnú zodpovednosť.

Priznajte sa za svoje chyby a za vaše voľby a buďte ochotný, spraviť niečo preto, aby ste ich zlepšili. Buď zoberiete zodpovednosť za váš život na seba alebo to spraví niekto druhý. A keď to spravia druhí, stanete sa otrokom ich myšlienok a snov namiesto vášho vlastného snívania.

Vy ste jediná osoba, ktorá môže prevziať kontrolu nad tým, čo v živote dosiahnete.  A nie, určite to nebude ľahké. Každý máme pred sebou pripravených veľa prekážok. Ale musíte sa k tomu zodpovedne postaviť a prekonať tieto prekážky. Ak to nespravíte, tak ste si vybrali iba existenciu a nie skutočný život.

12.       Neľutujem

Posledný bod je vlastne súhrnom všetkých jedenástich.

Počúvajte vaše srdce. Buďte ku sebe úprimní. Robte to, čo vás robí šťastnými. Buďte s ľuďmi, ktorí vás dokážu rozosmiať. Smejte sa minimálne tak často ako dýchate. Milujte tak dlho ako žijete. Povedzte to, čo musíte povedať. Pomôžte ostatným, keď sa to dá. Oceňte všetky veci, ktoré už v živote máte. Usmievajte sa. Oslavujte malé víťazstvá. Učte sa zo svojich chýb. Uvedomte si, že vo všetkom je skryté nejaké ponaučenie. Odpúšťajte. A nechajte ísť veci, ktoré nemôžete kontrolovať.

Žite šťastný a kvalitný život!

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Pridajte komentár