10 životných lekcií, ktoré by sa ľudia mali naučiť pred tridsiatkou

Posted by:

Je tak veľa lekcií, ktoré by sa človek mal naučiť, kým je dosť mladý na to, aby ich ocenil a uviedol do praxe.

S múdrosťou, a vôbec životnými skúsenosťami vo všeobecnosti, je to tak, že sa to všetko učíme retrospektívne, dlho po tom, ako to potrebujeme.

Dobrá správa je, že iní ľudia môžu mať úžitok z našich skúseností a z lekcií, ktoré sme sa naučili.

Niektoré z lekcií, ktoré by sa ľudia mali naučiť čo najskôr:

1. Peniaze NIKDY nevyriešia všetky vaše problémy

Peniaze sú nástroj, komodita, za ktorú si môžeme kúpiť to, čo potrebujeme a chceme, ale nie je to všeliek na naše problémy.

Je veľa ľudí, ktorí žijú z mála, a predsa majú úžasne plný a šťastný život. Ale je aj mnoho ľudí, ktorí majú veľa, a napriek tomu je ich život jedno veľké nešťastie.

Peniaze nám môžu kúpiť pekný dom, dobré auto, úžasné topánky, dokonca aj trochu bezpečia a hmotné zabezpečenie, ale nemôžu dať dokopy rozpadnutý vzťah, alebo zbaviť osamelosti, a “šťastie”, ktoré prinášajú, je prchavé, nie je to ten druh šťastia, na ktorom v skutočnosti záleží.

2. Nenáhlite sa

Častokrát keď sme mladí, iba začíname cestu dospelosti, máme pocit, že musíme urobiť všetko naraz.

Musíme všetko rozhodnúť, naplánovať naše životy, všetko zažiť, dostať sa na vrchol, nájsť skutočnú lásku, nájsť zmysel života, a to všetko hneď a zaraz.

Spomaľte – nevrhajte sa do všetkého. Nechajte svoj život rozvinúť. Počkajte chvíľu, uvidíte, kam vás zavedie, a nechajte si čas na zváženie možností.

Vychutnajte si každý kúsok jedla, nechajte si čas, aby ste sa pozreli okolo seba, neskáčte ľuďom do reči. Dovoľte si stráviť trochu času premýšľaním.

Začať konať je veľké rozhodnutie.

Pracovať na svojich cieľoch a tvoriť plány do budúcnosti je chvályhodné a často aj veľmi užitočné, ale vrhať sa do všetkého plnou rýchlosťou, to je jednosmerný lístok k zlyhaniu a spôsob, ako prepásť svoj život.

3. Nevyhoviete každému

“Nepoznám tajomstvo úspechu, ale tajomstvo zlyhania je snažiť sa vyhovieť každému.” Bill Cosby

Nepotrebujete, aby s vami každý súhlasil, alebo vás mal dokonca rád.

Je v ľudskej povahe, chcieť niekam patriť, byť obľúbený, rešpektovaný a ocenený, ale nie na úkor vašej poctivosti a šťastia.

Ostatní ľudia vám nedajú ocenenie, ktoré hľadáte. To musí vychádzať zvnútra.

Hovorte smelo, držte sa svojho presvedčenia, presadzujte sa, keď je to potrebné, vyžadujte rešpekt a zostaňte verní svojim hodnotám.

4. Vaše zdravie je váš najhodnotnejší majetok

Zdravie je poklad nevyčísliteľnej hodnoty, snažte sa ho vždy oceniť, pestovať a chrániť. Dobré zdravie je často premárnené v mladosti, ešte predtým, ako človek dokáže oceniť jeho hodnotu.

Zvykneme považovať naše zdravie za samozrejmosť, pretože tu proste bolo a je.

Nemusíme sa o strachovať, nevenujeme mu pozornosť … až kým nemusíme.

Srdcové choroby, rednutie kostí, mŕtvica, rôzne druhy rakoviny – zoznam chorôb, ktorým je možné predchádzať je dlhý, takže sa starajte o svoje zdravie teraz alebo to budete ľutovať neskôr.

5. Nie vždy dostaneme to, čo chceme

“Život je to, čo sa deje, kým si my robíme iné plány.” John Lennon

Nezáleží na tom, ako precízne plánujeme a ako tvrdo pracujeme, niekedy veci proste nevyjdú tak, ako chceme … a to je v poriadku.

Všetci máme určité očakávania, nastavené predstavy o tom, ako bude vyzerať náš “ideálny” život, ale príliš často to nie je realita života, ktorý nakoniec dosiahneme.

Niekedy naše sny proste zlyhajú a inokedy jednoducho na pol ceste zmeníme názor. Niekedy musíme spadnúť, aby sme našli správny smer a inokedy musíme len skúsiť niekoľko vecí predtým, ako nájdeme to pravé.

6. Nie je všetko len o vás

Nie ste centrom vesmíru. Je veľmi ťažké pozerať sa na svet z inej ako vlastnej perspektívy, keďže sa stále sústredíme na to, čo sa deje v našich vlastných životoch.

Čo dnes musím spraviť? Čo to bude znamenať pre mňa, pre moju kariéru, pre môj život? Čo vlastne chcem?

Je normálne, že si intenzívne uvedomujeme všetko, čo práve prebieha v našom živote, ale práve toľko pozornosti by sme mali venovať aj všetkému okolo seba a všímať si, ako veci ovplyvňujú iných ľudí.

Pomáha to udržať si nadhľad.

7. Nie je hanba niečo nevedieť

Nikto nevie všetko. Nikto nemá všetky odpovede. Nie je hanba povedať “Neviem”.

Predstierať, že sme dokonalí, z nás dokonalých nespraví. Akurát sa budeme neuroticky snažiť naďalej udržať pretvárku dokonalosti.

Myslíme si, že priznať naše limity alebo neistotu nás nejakým spôsobom poznačí alebo zahanbí, ale vlastne je nemožné vedieť všetko.

Všetci robíme chyby a občas niečo popletieme. Učíme sa za pochodu, taký je život. Okrem toho, nikto nemá rád vševedkov. Trochu zraniteľnosti nás robí ľudskými a omnoho prístupnejšími.

8. Láska je viac než cit, je to voľba

Ten počiatočný výbuch radosti, láska a vášeň, ktoré zrýchľujú váš tep, to netrvá dlho.

To ale neznamená, že dlhotrvajúca láska nie je možná. Láska nie je len cit, je to voľba, ktorú robíme každý deň. Musíme si zvoliť, nechať pominúť mrzutosti, odpustiť, byť vľúdni, rešpektovať, podporiť, byť verní.

Na vzťahoch treba pracovať.

Niekedy je to ľahké a niekedy je to neuveriteľne ťažké, ale je to na nás, aby sme si zvolili, ako chceme premýšľať, hovoriť a zachovať sa vo vzťahu.

9. Nadhľad je nádherná vec

Väčšinou, keď sme ustarostení alebo nás niečo trápi, je to preto, že sme stratili nadhľad.

Všetko, čo sa deje v našich životoch sa zdá byť také veľké, také dôležité, také “hop alebo trop”, ale keď sa na to pozrieme z väčšej diaľky, každá z týchto “dôležitých” vecí neznamená väčšinou takmer nič.

Hádka, ktorú máme, práca, ktorú sme nedostali, skutočné alebo imaginárne prešľapy, nečakaná potreba zmeniť smer, niečo, čo sme chceli, ale nedostali sme to.

Na väčšine z toho nebude záležať o 20, 30, 40 rokov. Je ťažké pozerať sa na to z dlhodobého hľadiska, keď poznáte len to krátkodobé, ale pokiaľ sa nejedná o otázku života a smrti, nechajte to radšej tak a pohnite sa ďalej.

10. Nepovažujte nič za samozrejmosť

Často si nevážime to, čo máme, až kým to nestratíme, napríklad zdravie, rodinu a priateľov, prácu, peniaze, ktoré máme alebo si myslíme, že budeme mať zajtra.

Keď sme mladí, zdá sa nám, že rodičia tu budú vždy. Ale nebudú.

Myslíme si, že máte dosť času, aby sme sa znovu ozvali starým priateľom a trávili čas s novými. Ale nemáme.

Máme peniaze, ktoré môžeme utrácať, alebo si myslíme, že ich budeme mať budúci mesiac, ale možno nebudeme.

O ničom v našom živote nemôžeme s určitosťou predpokladať, že to tu bude aj zajtra, vrátane našich milovaných.

Toto je ťažká životná lekcia, ale môže byť aj najdôležitejšia: Život sa môže zmeniť v jedinom okamihu. Uistite sa, že oceníte to, čo máte, pokým to ešte stále máte.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Pridajte komentár