10 príznakov jedovatého priateľstva

Posted by:

Jedovatí priatelia komplikujú váš život. Títo ľudia vám nielenže spôsobujú nepríjemnosti, oni na vás parazitujú. Zatiaľ čo sa zaoberáte ich negativizmom, uteká vám drahocenný čas a vy sa zatiaľ iba čudujete, prečo sa cítite tak skleslo.  Ak ste pripravení a chcete si zjednodušiť svoj život, nemôžete už viac prehliadať tieto otravné priateľstvá.

Čo robia jedovatí priatelia? 

 1. Vyciciavajú vás – Potom, čo s nimi strávite určitý čas, sa namiesto toho, aby ste mali dobrú náladu, cítite psychicky a emocionálne vyčerpaní.
 2. Nepodporujú vás – Máte obavy rozprávať sa s nimi o nových, dôležitých aspektoch vášho života, pretože vás už v minulosti nepodporili alebo priamo kritizovali a znevažovali vaše nápady a názory.
 3. Stále majú v úmysle niečo zlé – Pravidelne sa podieľajú na aktivitách, ktoré sú morálne nesprávne.
 4. Ich hodnoty a záujmy sú opačné ako tie vaše – Rozdielne rebríčky hodnôt sa dajú zmiešať asi ako olej a voda. Nemusí to nevyhnutne znamenať, že títo ľudia sú zlí, jednoducho pre vás nie sú tí praví.
 5. Sú nespoľahliví – Vždy porušia to, čo sľúbia.
 6. Zaujímajú sa o vás, len keď niečo potrebujú – Inak o nich ani nebudete počuť.
 7. Nevychádzajú vám v ústrety – Ak ste vy vždy tá osoba, ktorá volá vašim priateľom, aby ste sa stretli a niekam vyrazili, ale oni vám túto službu nikdy neopätujú a nepokúšajú sa vás kontaktovať, je to problém.
 8. Žiarlia na vás – Žiarlivosť – to je: „Ja chcem to, čo más ty a chcem ti to zobrať.“
 9. Nemajú žiadne ambície – Buďte opatrní, nedostatok ambícií môže byť nákazlivý. Ako sa hovorí: „Nemôžete vzlietnuť ako orol, keď ste priviazaní k morkám.“
 10. Pravidelne vás privádzajú do chvíľkovej nepríčetnosti – Prichytíte sa, ako počas dňa snívate o tom, aké by to bolo fajn, hodiť im niečo do tváre.

 

Môj jedovatý príbeh

Tu je dôvod, prečo viem, aké zlé a zbytočné toto priateľstvo môže byť.  Zažil som to z oboch strán. Áno, aj ja mám podiel na historkách o priateľoch, ktorí sú priateľmi iba vtedy, keď s nimi súhlasíte a venujete im pozornosť. Mám príbehy o bývalých kamarátoch, ktorí boli skvelí a zábavní, ale podporovali ma iba pokiaľ som im prispôsoboval svoj čas, inak som musel tráviť čas osamote a s inými priateľmi.

Ale pravdou je, že som často bol aj mizerným priateľom a uvedomujem si to. V minulosti som zanedbal niektoré priateľstvá tým, že som sa spoliehal na druhých ľudí, že so mnou zostanú v kontakte, namiesto toho, aby som sa im sám venoval. Niektoré z týchto priateľstiev kvôli môjmu jedovatému správaniu časom vyschli. Pointa: Jedovatosť je dvojsmerná ulica – aj vy by ste mali byť dobrým priateľom. (Zapamätajte si túto myšlienku, ešte sa k nej vrátime. )

Ako ukončiť jedovaté priateľstvo

Moje skúsenosti mi hovoria, že existujú dva spôsoby ako ukončiť jedovaté priateľstvo: rýchly a bolestivý alebo pomalý a komplikovaný. Ani jeden nie je zábavný, ani jeden nie je príjemný a ani jeden nie je jednoduchý.

Ak si stále chcete udržať túto osobu vo svojom živote, aspoň z malej časti:

 1. Prestaňte reagovať na falošné sťažnosti a vyžadovanie pozornosti. – Keď nepustíte všetko z rúk, aby ste sa zaoberali jej nárekmi typu: „Som taká zničená! Môj šéf sa na mňa pozrel pohľadom, ktorý, myslím si, že znamená, že ma potajomky nenávidí a kolega z marketingového oddelenia mal na sebe tú istú košeľu ako ja“, nájde si na to niekoho iného.  Alebo sa s tým nejako vysporiada.  Každopádne, je v poriadku odstúpiť a vyškrtnúť sa zo zoznamu prvej pomoci pre stav núdze.
 2. Preberte pozitívnu kontrolu negatívnej konverzácie. – Je v poriadku zmeniť tému, hovoriť o vás alebo viesť rozhovor preč od sebaľútosti a do seba zahľadených žalmov. Buďte ochotní nesúhlasiť a prijať následky.
 3. Ukážte, že sa nedáte urážať alebo ponižovať. – Úprimne, nikdy som nemal veľa šťastia pri pokusoch zavolať von otravných ľudí, ktorí ma urazili. Najlepšia odpoveď, akú som dostal, je: „ Prepáč, vzal si to, čo som povedal, príliš osobne.“ Omnoho efektívnejšie bolo ukončiť rozhovor s falošným úsmevom alebo len obyčajnou stručnosťou. Správa je jasná. Neexistuje žiadna odmena za jemné podrývanie a na konci sa už nebudú hrať žiadne hry a pretvárka
 4. Buďte surovo úprimní. – Niektorí ľudia naozaj nerozoznávajú svoje vlastné jedovaté sklony alebo svoje bezohľadné správanie. V skutočnosti môžete povedať človeku: „Mám pocit, že ma ignoruješ až dovtedy, kým odo mňa niečo nepotrebuješ.“ A taktiež môžete byť úprimní, ak ich príliš negatívny postoj je to, čo vás nabáda odísť od nich preč. „Snažím sa sústrediť na pozitívne veci. O čom dobrom by sme sa mohli porozprávať?“ Môže to fungovať a nemusí, ale úprimnosť zaistí, že hocijaké priateľstvo, ktoré bude aj takto pokračovať, je postavené na vzájomne výhodných základoch.

Ak jednoducho chcete ukončiť svoj vzťah so spomínanou osobou:

 1. Úplne prestaňte reagovať na jej telefonáty. – Ak sa s nimi musíte vídať štandardne, ako kolegovia, pokračujte vo veciach na čisto profesionálnej úrovni. Nájdite si dôvod ospravedlniť svoj odchod, keď je treba. Je to síce prejav pasívnej agresivity, ale je to dôležitý komponent riešenia problému. Nemôžete úplne prerušiť vzťahy, ak spolu musíte z nejakého dôvodu pravidelne komunikovať.
 2. Pevne im povedzte, že máte dosť. -  Ak ste sa rozhodli, že je čas odstrániť z vášho života skutočne jedovatý vplyv, môžete im to jednoducho úprimne povedať (bez toho, aby ste k nim boli zbytočne krutí.) „Jednoducho sa s tebou nemôžem ďalej priateliť“ nepočúva sa to dobre, ale má to výhodu, že je to férový ťah.
 3. Nájdite si nových hodnotných priateľov. – Vážne! Venujte svoj čas priateľom, s ktorými sa stretávate radi. Tiene jedovatého priateľstva sa značne zmenšia, keď máte lepšie veci na práci, ako zaoberať sa ich negativizmom.

A na koniec, buďte dobrým priateľom

Pokiaľ nie ste prepravení budovať a podporovať kvalitné priateľstvá, nikto vám nepomôže zbaviť sa otravných priateľov.  Príležitostne môžete zistiť, že jedovatosť priateľstva sa stratila, keď ste sa začali sami správať ako dobrí priatelia. Úprimne sa vám to nesnažím kázať, ale je to niečo, na čom sa vo svojom živote sám snažím pracovať.

Zavolajte prví, ponúknite nefalšovanú pochvalu, naplánujte si spoločnú zábavu alebo nejakú činnosť, pošlite nejakú zábavnú kartu alebo vec, len tak bez dôvodu.  – existujú milióny spôsobov, ako sa starať o vaše priateľstvá. Keď ste obklopení dobrými priateľmi a dobrými úmyslami, je úžasné, ako jednoducho sa jedovatosť a malichernosť vyparia.

Parket je váš.

Aké sú vaše skúsenosti s jedovatými priateľstvami? Ako ich lepšie rozoznať? Čo ešte môžeme v tomto prípade urobiť? Prosím, podeľte sa o svoje myšlienky v komentároch a samozrejme, buďte milí.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Pridajte komentár