10 múdrych alternatív, ktoré raketovo zvýšia vaše šťastie

Posted by:

Množstvo šťastia, ktoré máte, priamo závisí od množstva slobody, ktorú máte v srdci.” ~ Thich Nhat Hanh

Kto by nechcel byť šťastný? Len sa pozrite na svoj život, na každý moment, každú voľbu, ktorú ste urobili. Nie je vaším úmyslom práve byť šťastní?

Šťastím nemyslím len ten obrovský prihlúply úsmev, ktorý vám vyčarí na tvári. To, čo mám na mysli, je ten hlboký pocit spokojnosti, schopnosť byť pokojný nech sa deje čo sa deje, a to vnútorné vedomie, že všetko je proste v poriadku.

No v skutočnosti nám to pravé šťastie akosi uniká a dôvod je nasledovný. Napriek tomu, že po ňom túžime viac ako po čomkoľvek inom, robíme rozhodnutia, ktoré nás však vyvedú zo správnych koľají. Vyberáme si stresujúce správanie, emocionálny chaos a prekrútené domnienky, cez ktoré sa pozeráme na svet. A týmto sami staviame prekážky do cesty nášmu potenciálu byť šťastný.

Skutočnosť je taká, že šťastie máme na dosah. V skutočnosti je ešte bližšie ako blízko – je vašou súčasťou. No ako toto šťastie objaviť? Preskúmajte svoje myšlienky a city. Zistite čo vás robí nešťastnými, a potom sa postavte nohami pevne na zem na pôdu šťastia. Urobte týchto 10 múdrych rozhodnutí, a odhaľte to šťastie z vašich najhlbších predstáv.

1. Prevezmite zodpovednosť. Prestaňte obviňovať iných, stavať sa do pozície obete, alebo čakať na to kým vás príde niekto zachrániť. Ak chcete byť šťastní, musíte chytiť býka priamo za roky. Buďte pripravení zistiť ako sami sebe stojíte v ceste za šťastím.

2.Buďte stelesnením nadšenia. Buďte ochotní, otvorení, odvážni a pokorní. Prijmite ak niečo proste nefunguje a buďte pripravení na skutočnú zmenu vo vašom vnútri. Nevzdávajte svoje hľadanie.

3.Zbavte sa svojich starých ťažôb. Nič nedokáže zabiť šťastie rýchlejšie ako staré rany, zatrpknutosť a závisť. Ak mrháte svojím drahocenným časom na riešenie melancholických príbehov minulosti, uvedomte si, že ubližujete sami sebe omnoho viac ako komukoľvek inému. Zbaľte všetku tú bolesť do nekonečného obalu lásky, a potom sa posuňte ďalej s čistotou a odpustením.

4.Začnite sa viac zaujímať o váš vnútorný život. Dôvodom nešťastia je, že dovolíme vzniknúť mnohým podmieneným návykom, ktoré nám však v ničom nepomáhajú. Pokúste sa takéto návyky identifikovať a upriamte sa na preskúmanie toho, ako fungujú. S uvedomením si svojich návykov a ich preskúmaním sa môžete plne sústrediť na správne a životne dôležité rozhodnutia.

5.Preskúmajte svoje presvedčenia a názory. Nevedomky si staviame náš život na skreslených a prekrútených presvedčeniach a očakávaniach. Preskúmajte do hĺbky každú vašu myšlienku a zistíte, či je skutočne pravdivá. Nepochybne zistíte, že žijete za oponou zmätku a obmedzenosti. Neváhajte sa vymaniť z týchto dôverne známych a tak pestovaných presvedčení a názorov a zrazu uvidíte všetko novými očami.

6. Vážte si prítomnosť. Šťastie sa nachádza tu, vo večnej prítomnosti – nie v minulosti alebo budúcnosti. Uvoľnite sa. Nechajte všetku námahu opadnúť a prijmite všetko tak, ako to je. Tešte sa zo zázrakov, ktoré môžete vnímať vo vašom každodennom živote.

7. Skúmajte svoje emócie. Život sa stáva ťažkým a namáhavým, keď necháme, aby ho riadili naše zložité emócie. Liekom na túto emocionálnu bolesť je práve záujem a pozornosť. Prestaňte živiť vaše emócie príbehmi a radšej privítajte priamu skúsenosť pocitov a vnemov vášho tela. Nechajte ich tak bez toho, aby ste sa ich snažili zbaviť. Časom aj tak stratia na vás vplyv a vy zostanete pokojní a vyrovnaní. Mraky sa rozostúpia a odhalia šťastie, ktoré ste tak dlho hľadali.

8.Žite tak ako to cítite vo svojom srdci. Zahoďte každú myšlienku, emóciu alebo zvyk, ktoré vám neslúžia ako majú. Čo vám ostalo? Láska. Nechajte lásku preniknúť do každej vašej konverzácie, aktivity a do spôsobu, ako sa sami o seba staráte. Zakaždým sa opýtajte „Čo by spravila láska?“ a potom urobte presne to isté. Vychutnajte si lahodnosť plného a otvoreného srdca.

9.Vyberte si slobodu namiesto strachu. Strach je ďalším zabijakom šťastia. Uvedomte si, kedy strach vedie vaše rozhodnutia a rozhodnite sa inak. Privítajte strach s láskou a potom nájdite odvahu a jednajte tak, ako naozaj chcete.

10.Nechajte šťastie preniknúť do vášho života. Každý jeden moment predstavuje príležitosť byť šťastný. Ak o tom pochybujete, skúste sa pozrieť na vlastné skúsenosti. Keď si každý moment rozoberiete do jeho úplnej podstaty, zistíte, že vždy je možnosť voľby. Rýpte alebo buďte ticho, kritizujte sa alebo sa ľúbte, odolávajte stresu alebo sa zhlboka nadýchnite, zachovávajte si návyky alebo ich objasňujte, až kým už nebudete môcť pokračovať ďalej.

Keď sme vyrovnaní s tým, čo prežívame, nemôžeme inak ako byť šťastní. Nič nám nebráni. Môžeme vidieť cez tú hmlu chybných presvedčení a dramatických príbehov, ktoré nám bránia vedome si vybrať šťastie – teraz, a teraz, teraz. Je to právu tu, cítite to?

Šťastie už viac nie je záhadou. Urobte týchto 10 múdrych rozhodnutí a odhalí sa vám neskutočné šťastie.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Discussion

  1. Jaroslav Pros  júl 4, 2017

    Rad by son si jupil knihu projektzivot ak sa da

    (reply)

Pridajte komentár