10 jednoduchých zásad, ktoré šikovní ľudia zabúdajú

Posted by:

Poznám veľmi veľa šikovných ľudí a sú medzi nimi ľudia, ktorí majú opakovane problémy dostať sa v živote ďalej, pretože často zabúdajú na niekoľko jednoduchých zásad alebo pravidiel, ktoré umožňujú osobný rozvoj a pokrok. Takže tu je pre nich a pre vás, ktorí ste im podobní, pár vecí, ktoré si treba vždy pripomenúť.

1. Bez činov vám je vzdelanie a inteligencia na nič.

Nezáleží na tom, či máte IQ nad 150 alebo máte doktorát z kvantovej fyziky, bez činov nedokážete nič zmeniť (ak sa chystáte zmeniť svet) a určite sa nijak výrazne nezlepšíte. Existuje obrovský rozdiel medzi tým, že viete, ako niečo urobiť a tým, že to aj urobíte. Bez činov sú inteligencia a vedomosti nepoužiteľné. Je to také jednoduché.

2. Šťastie a úspech sú dve rozdielne veci.

Poznám jednu veľmi bohatú podnikateľku, ktorá zarobí takmer 15 000 eur mesačne cez internet. Každý ju považuje za veľmi úspešného človeka. Ale hádajte, čo sa stalo? Pred pár dňami mi táto žena povedala, že má depresie. A prečo? „Mám syndróm vyhorenia a som sama. V poslednom čase som na seba vôbec nemala čas,“ povedala. No tak to vidíte. Jeden z najúspešnejších ľudí, ktorého poznám nie je šťastný.

Taktiež poznám jedného surfistu, ktorý takmer celý deň surfuje na pláži. Je to tá najpríjemnejšia a najoptimistickejšia osoba, akú som kedy stretol. Vždy sa usmieva od ucha k uchu. Ale spáva v dodávke, ktorú vlastní s ďalším surfistom a spoločne majú malý obchodík so suvenírmi. Nemôžem povedať, že by tento človek nebol šťastný, ale jeho život nie je práve príklad amerického sna.

„Čo ma spraví šťastným/šťastnou?“ a „Čo ma spraví úspešným/úspešnou?“ sú dve najdôležitejšie otázky, ktoré si sami sebe môžeme položiť. Ale sú to aj dve rozdielne otázky, nezabúdajte na to.

3. Každý má svojím spôsobom vlastnú firmu.

Nezáleží na tom, ako si zarábate na prežitie alebo pre koho si myslíte, že pracujete, pretože pracujete iba pre jednu osobu: pre seba! Dôležitá otázka je: „Čo predávate a komu to predávate?“. Aj keď máte prácu na plný úväzok v nejakej medzinárodnej spoločnosti, stále máte svoju vlastnú firmu. Vaším produktom je vaša existencia (hodina vášho času) za dohodnutú sumu (váš plat) zákazníkovi (vášmu šéfovi).

Takže, ako môžete úspešne šetriť svoj čas a zvyšovať svoje tržby? Odpoveď nebude rovnaká pre každého. Ale je to odpoveď, ktorú by ste mali aktívne hľadať.

4. Príliš veľa možností je v rozpore s robením rozhodnutí.

Žijeme v 21. storočí, kde sa informácie šíria rýchlosťou svetla, príležitosti a inovácie sa zdajú byť nekonečné a máme obrovské množstvo možností, keď sa bavíme o tom, ako žiť naše životy a akú kariéru si vybrať. Ale smutné je, že príliš veľa možností často vedie k nerozhodnosti, zmätku a pasivite.

Niekoľko marketingových a podnikateľských prieskumov ukázalo, že čím viac produktov jedna firma zákazníkovi ponúka, tým menej zákazníci kupujú. Myslím si, že je ľahšie si vybrať jeden produkt, keď máte iba tri možnosti, ako si vybrať jeden produkt, keď ich máte na výber tristo. Ak je rozhodovanie príliš ťažké, ľudia to vzdávajú.

Takže, ak predávate produkty, robte to jednoducho. A ak sa vo vašom živote snažíte urobiť nejaké rozhodnutie, nemárnite čas tým, že budete zvažovať všetky malé detaily, ktoré každá jedna možnosť ponúka. Vyberte si niečo, o čom si myslíte, že bude dobré a vyskúšajte to. Ak s tým nebudete spokojní, vyberte si niečo iné a posúvajte sa dopredu.

5. Všetci ľudia majú svoje úspechy, ale aj zlyhania.

Tento bod je trošku podobný bodu číslo 2 o šťastí a úspechu, ale natoľko dôležitý, že si zaslúži mať samostatné miesto.

Snaha byť dokonalý je márnenie času a energie. Dokonalosť je ilúzia.

Všetci ľudia, dokonca aj naše idoly, majú svoje dobré aj zlé dni. Bohatí podnikatelia, tvrdí politici, najlepšie predávajúci autori, dokonca aj naši rodičia majú svoje úspechy a aj svoje zlyhania.

Naše úspechy sa zvyčajne viažu k veciam, pri ktorých strávime najviac času. Sme v nich úspešní, pretože sme odhodlaní tieto veci sústredene robiť. To sú časti nášho života, ktoré radi ukazujeme druhým – úspešnú časť, na ktorú sme hrdí. Je to časť nášho charakteru, ktorou sa radi pýšime: „Úspešný Pán XY…“.

Ale za každým úspešným príbehom, ktorým sa prezentujeme na verejnosti, je osoba, ktorá má na svojom zozname veľa zlyhaní. Niekedy je táto osoba zlý manžel alebo manželka. Niekedy sa táto osoba vysmieva druhým. A niekedy táto osoba stále pozerá iba pred seba a nevšíma si, čo sa deje okolo nej.

6. Každá chyba, ktorú spravíte, je pokrok.

Chyby nás učia dôležité lekcie. Posúvate sa bližšie ku svojmu cieľu zakaždým, keď nejakú spravíte. Jediná skutočná chyba, ktorá vás môže zraniť, je rozhodnúť sa nerobiť nič, pretože ste jednoducho príliš vystrašení spraviť nejakú chybu.

Takže nestresujte. Nepochybujte o sebe. Život je zriedkakedy len o tom, že dostanete šancu. Je to o tom, že tú šancu využijete. Nikdy si nebudete na 100% istí, či to bude fungovať, ale môžete si byť 100% istí, že keď nespravíte nič, tak sa ani nič nestane. Väčšinou to treba proste vyskúšať!

A nezáleží na tom, čo sa z toho vykľuje, vždy to skončí tak, ako by to malo byť. Buď budete úspešní alebo sa niečo naučíte. Vždy z toho niečo získate. Pamätajte si, že keď nič nespravíte, nikdy nebudete vedieť, čo by sa stalo keby ste to skúsili a navždy ostanete na jednom mieste.

7. Ľudia dokážu byť skvelí aj vo veciach, ktoré nerobia radi.

Teraz vám neodporúčam, aby ste si vybrali kariéru, ktorú nemáte radi. Už som počul veľa ľudí, ktorí povedali niečo ako: „Keď chceš byť úspešný v tom, čo robíš, musíš to mať rád.”. To však nie je pravda!

Jeden môj veľmi dobrý priateľ je účtovník. Už veľakrát mi povedal, že ho táto práca nebaví – že ho to nudí k smrti. Ale často býva povyšovaný a pravidelne mu dvíhajú plat. Má 28 rokov a spomedzi takmer 1000 účtovníkov vo svojej divízií je iba jeden z dvoch, ktorých minulý rok povýšili. Prečo? Pretože aj keď nemá rád to, čo robí, je v tom veľmi dobrý.

Mohol by som sem napísať ešte veľa príkladov, rovnakých ako tento, ale ušetrím vás detailov. Iba si uvedomte, že ak obetujete dostatok času a energie na zdokonaľovanie svojich schopností, dokážete byť neuveriteľne dobrí v niečom, čo vôbec nemusíte mať radi.

8. Problémy, ktoré máme s druhými sú väčšinou viac o nás.

Veľmi zriedkakedy sú problémy, ktoré máme s ostatnými (naším partnerom, rodičmi, súrodencami atď.) viac o nich, ako o nás. Je to preto, že veľa týchto „problémov“ sme si podvedome vytvorili v našej hlave.Možno v minulosti spravili niečo, čo sa nás dotklo alebo to v nás vyvolalo strach a neistotu. Alebo možno nespravili niečo, čo sme od nich očakávali. Je jedno, ako to je, ale tieto problémy nie sú o tej druhej osobe, ale o vás.

A to je v poriadku. Jednoducho to znamená, že tieto malé ťažkosti bude ľahšie vyriešiť. Veď ak vznikne problém, my ovládame naše rozhodnutia. My sa musíme rozhodnúť, či sa chceme utápať v minulosti alebo namiesto toho otvoriť našu myseľ pozitívnym skutočnostiam, ktoré sa pred nami objavujú.

Všetko, čo potrebujeme je ochota sa pozrieť na veci z trocha iného uhla – nechať odisť „čo bolo“ a „čo malo byť“ a namiesto toho sústrediť našu energiu na to, „čo je teraz” a „čo je možné“.

9. Emotívne rozhodnutia nie sú často aj dobré rozhodnutia.

Rozhodnutia, ktoré sme spravili pod vplyvov našich emócií sú zvyčajne skôr prehnané reakcie, ako premyslené ťahy. Tieto reakcie sú vedľajším produktom minimálneho počtu vedomých myšlienok a sú založené na momentálnych pocitoch.

Najlepšia rada, ktorú vám môžem dať, je jednoduchá: nenechajte svoje emócie otupiť vašu inteligenciu. Spomaľte a premyslite si veci v pokoji, kým spravíte nejaké dôležité rozhodnutie.

10. Nikdy sa nebudete cítiť na 100% pripravení, keď sa objaví príležitosť.

Najčastejšia vec, ktorá spomaľuje šikovných ľudí, je neochota akceptovať príležitosť, pretože si myslia, že nie sú dostatočne pripravení. Inak povedané, myslia si, že potrebujú ďalšie vedomosti, schopnosti, skúsenosti atď. predtým, než môžu túto príležitosť využiť. Je to smutné, pretože je to práve tento druh zmýšľania, ktorý bráni osobnému rozvoju.

Pravda je, že nikto sa necíti 100% pripravený, keď sa objaví príležitosť. Pretože väčšina veľkých príležitostí nás núti rásť intelektuálne a emočne. Nútia vás vyjsť za vašu komfortnú zónu a prekonať sa, čo znamená, že sa pri tom nikdy nebudete cítiť pohodlne a bezpečne. A keď sa necítite pohodlne, tak sa necítite pripravení.

Pamätajte si, že tie významné príležitosti pre osobný rast a rozvoj prídu a budú tu počas celého vášho života. Ak chcete spraviť vo svojom živote pozitívnu zmenu, budete sa musieť týchto príležitostí chytiť, aj keď sa nebudete cítiť úplne pripravení.

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Pridajte komentár