10 jednoduchých spôsobov ako žiť menej stresujúci život

Posted by:

„Ak sa ma spýtate, čo je najdôležitejšie pravidlo dlhovekosti, povedal by som, že je to vyhýbanie sa stresu, obavám a napätiu. A ak by ste sa ma to nespýtali, aj tak by som vám to povedal.“ George F.Burns

Stres je jeden z hlavných problémov pre veľa ľudí – hektické stresujúce práce, chaotické domáce životy, účty, ktorých sa bojíme a zlé návyky, ako nezdravé stravovanie sa, pitie a fajčenie môžu viesť k obrovským množstvám stresu.

Ak je váš život plný stresu, ako som to mal niekedy ja, existuje pár jednoduchých vecí, ktoré môžete spraviť, aby ste dostali váš život na lepšie kontrolovateľnejší level.

Najprv si treba uvedomiť, že váš život nikdy nebude absolútne bez stresu – nemyslím si, že to vôbec chceme, aj kedy to možné bolo, pretože stres je niečo, čo nás posúva ďalej a pomáha nám rásť.

Samozrejme ho musí byť rozumne veľa. Ale keď je ho až príliš veľa, môže nám spôsobiť nešťastie a pokazené zdravie.

Nebolo tak dávno, keď som pracoval dlhé hodiny v práci, ktorá bola veľmi stresujúca, mal som toho veľmi veľa do školy, mal som málo času na rodinu, kamarátov, navyše som jedol nezdravé jedlá a necvičil som.

Bol som nešťastný a celý čas veľmi vystresovaný.

No jedného dňa som sa pozrel na svoj život a povedal som si, že musím spraviť pár zásadných zmien. V práci som skončil, zjednodušil som svoj život, začať som pravidelne cvičiť a jesť zdravšie.

Naučil som sa niekoľko návykov, ktoré som robil každý deň a ktoré skutočne zmenili spôsob, akým žijem (pozitívne).

Ako som to všetko spravil?

Išiel som na to systematicky. Jedna vec za druhou.

Nespravil jednu veľkú zmenu a určite to nebolo počas jedného dňa. Návyky som budoval mesiac po mesiaci a postupne počas jedného alebo dvoch rokov som vo svojom živote zmenil všetko, čo som zmeniť chcel.

Nezaručujem vám, že všetky tieto veci budú fungovať aj u vás. U mňa fungovali, ale viem, že každá osoba je iná. Vyberte si iba tie, ktoré budú najlepšie pre vás a vyskúšajte ich. Jeden po druhom.

1. Jedna vec za druhou.

Toto je najjednoduchší a najlepší spôsob, ako začať redukovať váš stres a je to vec, ktorú môžete začať už dnes. Hneď teraz.

Sústreďte sa tak koncentrovane ako viete na robenie jednej veci.

Odpracte si zo stola všetky rozptýlenia. Vyberte si nejakú prácu. Potrebujete napísať dokument? Robte iba to.

Odstráňte rozptýlenia ako telefón, upozornenia na email a pracujte iba na vašom dokumente.

Ak si idete kontrolovať email, robte iba to. Táto vec si vyžaduje tréning a určite sa objaví nutkanie robiť ďalšie veci.

Ale vy len stále trénujte a onedlho budete oveľa lepší.

2. Zjednodušte váš program.

Hektický program je hlavnou príčinou stresu.

Zjednodušte program tak, že zredukujete počet záväzkov, ktoré vo svojom živote máte, na iba tie skutočne dôležité. Pri ostatných sa naučte povedať „nie“ – a pomaly sa tiež dostaňte zo záväzkov, ktoré pre vás nie sú výhodné.

Denne si naplánujte iba niekoľko dôležitých vecí a medzi nimi si nechajte dostatok času. Dostaňte sa preč zo stretnutí, ktoré nie sú absolútne dôležité. Doprajte si čas pre zábavu a pofľakovanie sa.

3. Pohnite sa.

Robte niečo každý jeden deň, aby ste zostali aktívni – prechádzajte sa, choďte na túru, hrajte športy, choďte si zabehať, robte jogu.

Nemusí to byť nič namáhavé, aby ste dosiahli želaný efekt. Iba sa hýbte. A zabávajte sa pri tom.

4. Vybudujte si jeden zdravý návyk za mesiac.

Okrem aktívnejšieho života, zlepšovanie vášho zdravia celkovo pomôže zredukovať váš stres.

Ale robte iba jeden návyk za mesiac.

Jedzte ovocie a zeleninu. Umývajte si zuby trikrát denne. Prestaňte fajčiť. Uvarte niečo zdravé na večeru. Namiesto sladených nápojov pite vodu. Jeden návyk za mesiac.

5. Robte niečo upokojujúce.

Čo musíte robiť, aby ste sa dokázali naozaj upokojiť? Pre veľa ľudí to môže byť iba „pohnite sa“ krok, o ktorom sme si povedali vyššie.

Ale môže to byť tiež poobedňajší šlofík alebo kúpeľ alebo čítanie alebo sex (čo môžeme tiež považovať za „pohnite sa“ aktivitu, ak to robíte dlhšie ako 5 minút).

Iných ľudí upokojí práca okolo domu alebo upratovanie. Niektorí ľudia meditujú alebo idú na prechádzku do prírody. Nájdite si svoju upokojujúcu aktivitu a robte ju každý deň.

6. Zjednodušte svoje financie.

Financie z vás môžu vysávať energiu a často sú hlavnou príčinou stresu.

Ak je to váš prípad, nájdite spôsob, ako si veci zjednodušiť. Zautomatizujte vaše úspory, platby a zaplatenie dlhov.

Míňajte pri nakupovaní menej. Nájdite spôsoby, ako sa zabávať a nemíňať pri tom peniaze.

7. Zabávajte sa!

Robte niečo zábavné každý deň, aj keby to mali trvať iba pár minút. Ja rád športujem. Alebo si večer s kamarátmi ideme niekam sadnúť.

Čokoľvek si vyberiete, uistite sa, že sa budete baviť.

8. Buďte kreatívni.

Hoďte sa do kreatívnej aktivity. Je to ďalší skvelý spôsob, ako zo seba vypustiť stres a ako mu predchádzať.

Ja mám rád písanie, ale iní ľudia radi maľujú alebo hrajú na hudobný nástroj alebo kreslia alebo upratujú alebo budujú nové veci.

9. Upratujte.

Toto je moja obľúbená vec. Vždy si nechám 20-30 minút na to, aby som mohol prejsť izbou a zbaviť sa vecí, ktoré nepoužívam alebo už nepotrebujem.

Pozriem sa na všetko, čo robí moju izbu hroznejšou a zbavím sa toho alebo pre to nájdem vhodnejšie miesto. Keď som hotový, mám okolo seba pekné, pokojné prostredie, ktoré je priam stvorené na prácu, hru a žitie.

Skúste to aj vy – môže to byť jedna z vašich zábavných aktivít.

10. Buďte vždy načas.

Musím sa vám priznať, že táto vec je pre mňa jedna z najťažších, o ktorých v tomto článku píšem. Ale prísť neskoro je veľmi stresujúce.

Skúste odísť skôr tak, že sa skôr pripravíte alebo si medzi jednotlivými stretnutiami necháte viac času.

Veci skoro vždy zaberú viac času, ako predpokladáme, takže je dobré naplánovať si extra čas: Extra čas na pripravenie sa, na presun, na vybavenie povinností predtým, než niekde musíte ísť, na zúčastnenie sa na stretnutí predtým, než pôjdete na ďalšie.

Ak sa niekde dostavíte príliš skoro, noste si so sebou vždy niečo na čítanie (Facebook sa nepočíta).

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

Pridajte komentár