10 absolútnych právd, ktoré aj tak všetci zabúdame

Posted by:

Pravda nezmizne. Ani keď sa ju rozhodneme ignorovať.

Stalo sa vám, že ste niečo museli počuť stokrát a sto rôznymi spôsobmi a až potom ste naozaj pochopili podstatu a dôležitosť tej veci?

Desať právd, ktoré sú vypísané nižšie, patria presne do tejto kategórie – životné lekcie, ktoré sa väčšina z nás naučila pred mnohými rokmi a stále nám boli pripomínané, ale z nejaké dôvodu, sme ich aj tak plne nepochopili.

Toto, milí čitatelia, je môj pokus o pomoc nám všetkým a aj mne, konečne to „pochopiť“ a „zapamätať si“ raz a navždy…

1. Priemerný ľudský život je pomerne krátky.

Hlboko v našom vnútri vieme, že život je krátky a vieme tiež, že smrť sa stane nám všetkým, ale napriek tomu sme prekvapení, keď sa to stane niekomu, koho poznáme.

Je to ako keď idete po schodoch a mysľou ste niekde inde a zle odhadnete váš posledný krok. Očakávate, že tam bude o jeden schod viac a tak na chvíľu stratíte rovnováhu.

Potom sa však začnete lepšie sústrediť a vrátite sa do prítomnosti a spoznáte skutočnosť.

ŽITE váš život DNES! Neignorujte smrť, ale ani sa jej nebojte. Bojte sa radšej života, ktorý ste nikdy nežili, pretože ste sa báli konať. Smrť nie je najväčšia prehra v živote. Najväčšia prehra v živote je to, čo v nás zomrie, zatiaľ čo my sme stále na žive. Buďte drzí. Buďte odvážni. Bojte sa, ale aj tak konajte!

2. Budete žiť taký život, aký si pre seba vytvoríte.

Váš život je iba váš. Iní sa môžu snažiť presvedčiť vás, ale nemôžu rozhodnúť za vás.  Môžu kráčať s vami, ale nemôžu kráčať vo vašich topánkach.

Uistite sa, že cesta, ktorou sa rozhodnete ísť, je v súlade s vašou vlastnou intuíciou a túžbami a nebojte sa zmeniť cestu alebo si vydláždiť novú, ak to bude dávať zmysel.

Pamätajte si, že je vždy lepšie byť na spodku rebríka, po ktorom chcete vyliezť, než na vrchu rebríka, po ktorom ste vyliezť ani nechceli.

Buďte produktívni a trpezliví.

A uvedomte si, že trpezlivosť nie je o čakaní, ale o schopnosti udržať si pozitívny postoj, zatiaľ čo tvrdo pracujete na tom, v čo veríte.

Toto je váš život a je vytvorený iba z vašich životných rozhodnutí. Nechajte vaše činy hovoriť hlasnejšie než vaše slová. Nechajte váš život hovoriť hlasnejšie, než vaše pery. Nech je váš úspech to, čím sa na konci budete môcť pochváliť.

A ak by vás mal život naučiť iba jednu vec, tak nech je to to, že riskovať a ísť si za svojimi snami sa vždy oplatí. Aj keď nemáte ani tušenie, kde skončíte – buďte dostatočne statoční na to, aby ste vošli do neznáma a počúvajte svoje srdce.

3. Byť zaneprázdnený NEZNAMENÁ byť produktívny.

Zaneprázdnenosť nie je dobrá vlastnosť a nie je to ani niečo, čo treba rešpektovať. Aj keď každý z nás má obdobie šialených dní, veľmi málo z nás má oprávnenú potrebu byť STÁLE zaneprázdnení.

Jednoducho nevieme ako žiť v rámci našich potrieb, poriadne si stanoviť priority  a povedať nie, keď je to treba povedať.

Zaneprázdnenosť sa dnes iba zriedkakedy rovná produktivite. Stačí, keď sa pozriete okolo seba. Zaneprázdnení ľudia prečíslia tých produktívnych niekoľkonásobne. Zaneprázdnení ľudia pobehujú sem a tam a všade chodia neskoro. Smerujú do práce, na konferencie, stretnutia, spoločenské udalosti, atď.

Iba občas si nájdu čas na rodinu a iba občas sa poriadne vyspia.

No napriek tomu strieľajú z ich smartfónov emaily ako zo samopalu a ich každodenný program je naplánovaný do poslednej minúty.

Ich zaneprázdnenosť im dáva ten pocit dôležitosti. Aj keď je to všetko iba ilúzia.

Hoci nám zaneprázdnenosť môže priniesť oživenie a pocit dôležitosti, tento pocit nie je udržateľný dlhodobo. Nakoniec, či už zajtra alebo na smrteľnej posteli, prídeme na to, že sme mali tráviť menej času zaneprázdnenosťou a viac času skutočne žitím zmysluplného života.

(Viac o tejto falošnej zaneprázdnenosti rozprávame v našej e-knihe „Prebuďte tú silu, ktorá sa vo vás skrýva“)

4. Pred úspechom sa vždy objaví nejaký druh zlyhania

Väčšine chýb sa vyhnúť nedá. Naučte sa odpúšťať si. Nie je problém ich spraviť. Problémom je, že sa z nich iba zriedkakedy poučíme.

Ak sa bojíte zlyhania, tak nemôžete spraviť všetko, čo je potrebné na to, aby ste boli úspešní. Riešením tohto problému je spriateliť sa so zlyhaním.

Chcete vedieť rozdiel medzi majstrom a začiatočníkom?

Majster zlyhal viackrát, než to začiatočník vôbec vyskúšal. Za každým skvelým kusom umenia je tisíc neúspešných pokusov, ale nanešťastie, tieto neúspešne pokusy nikdy neuvidíme. My vidíme iba ten úspech.

Pointa: Iba kvôli tomu, že sa to nedarí teraz, neznamená, že sa to nikdy nepodarí. Niekedy sa musí všetko pokaziť, aby to mohlo byť správne.

(Pozrite si naše video „Rozdiel medzi zlyhaním a ZLYHANÍM“  pre viac info o tejto téme.)

5. Myslenie a robenie sú dve veľmi odlišné veci.

Úspech k vám nikdy nepríde, ak naň budete iba čakať a rozmýšľať o ňom.

Ste to, čo spravíte. Nie to, čo poviete, že spravíte. Vedomosti sú v podstate nepoužiteľné, ak nezačnete konať. Tie najlepšie veci neprichádzajú k tým, ktorí čakajú. Prichádzajú k tým, ktorí pracujú na zmysluplných cieľoch.  Spýtajte sa sami seba, čo je pre vás skutočne dôležité a potom naberte odvahu, aby ste váš život postavili okolo vašej odpovede.

A pamätajte si, že ak budete čakať kým ste 100% pripravení, tak budete čakať dokonca vášho života.

6. Nemusíte čakať na ospravedlnenie, aby ste odpustili.

Život sa stane oveľa ľahším, keď sa naučíte akceptovať všetky ospravedlnenia, ktoré ste nikdy nedostali.

Kľúčové je byť vďačný za každý zážitok – pozitívny alebo negatívny. Ide tu o spravenie kroku späť a povedanie , „Ďakujem za túto lekciu“. Ide o uvedomenie si, že držanie sa minulosti je skvelý spôsob, ako premárniť prítomnosť.

Odpúšťanie je sľub – sľub, ktorý chcete dodržať. Keď niekomu odpustíte, tak si sľubujete, že sa nebudete držať nezmeniteľnej minulosti a radšej si budete užívať prítomnosť.

7. Niektorí ľudia sa k vám jednoducho nehodia.

Vždy budete iba takí skvelí, akými ľuďmi sa obklopíte, takže buďte odvážni a nechajte ísť tých, ktorí vás držia dole.

Nemali by ste nasilu udržiavať vzťahy s ľuďmi, ktorí vám opakovane dávajú najavo, že nie ste úžasní.

Ak vždy keď ste z nejakou osobou a máte pri nej pocit nepohodlia alebo neistoty, akýkoľvek máte na to dôvod, tak pravdepodobne táto osoba nie je pre vás.

Ak pri tejto osobe nemôžete byť sami sebou alebo ak sa cítite, že ste „niečo menej“, nevyhľadávajte jej/jeho spoločnosť.

Ak sa v jej prítomnosti cítite emočne vyšťavení alebo keď vás už len pri pomyslení na ňu strasie, počúvajte svoju  intuíciu a svoje telo.

Existuje pre vás tak veľa „správnych ľudí“. Ľudí, ktorí vás nabijú energiou a inšpirujú vás, aby ste boli lepší a lepší. Nemá zmysel siliť to s ľuďmi, ktorí sa k vám nehodia.

(Viac o správnych ľuďoch a našom okolí sa dozviete v našom videu Najčudnejšie tajomstvá, o ktorých vie každý.)

8. Zbožňovať vás nie je prácou druhých ľudí – je to vaša práca.

Je dôležité byť milý k ostatným, ale oveľa dôležitejšie je byť milý k samému sebe. Aby ste na tomto svete niečo dosiahli, musíte sa zbožňovať. Musíte byť sami so sebou ten najlepší tím.

Takže sa uistite, že sa nezačnete na seba pozerať očami tých, ktorí vás neoceňujú a nevážia sa vás. Poznajte svoju cenu, aj keď ju oni nepoznajú.

Ešte dnes – dovoľte, aby vás niekto zbožňoval tak, ako ste – so všetkými chybami, ktoré možno máte, tak neatraktívni, ako sa niekedy cítite a tak nedokonalí, ako si myslíte, že ste. Áno, dovoľte, aby vás niekto zbožňovať napriek tomuto všetkému a dovoľte, aby ste ten niekto boli VY!

9. To, čo vlastníte, nie je to, kým ste.

Veci sú naozaj iba veci a nehovoria nič o tom, aký ste človek. Väčšina z nás dokáže prežiť s oveľa menej vecami, než si myslíte, že potrebujeme.

A v dnešnej spotrebiteľskej spoločnosti je to veľmi dôležitá pripomienka, pretože sa začíname čoraz viac sústreďovať na materiálne veci, než na zmysluplné spojenia a zážitky.

Vytvorte si vašu vlastnú spoločnosť.

Nepozerajte TV, nečítajte magazíny a nebuďte každý deň zavesení na televíznych novinách. Nájdite v sebe silu, aby ste svoj voľný čas vyplnili so zmysluplnými aktivitami a zážitkami.

Miesto a čas, ktorý teraz využívate sa volá ŽIVOT a ak sa bojíte o naše celebrity alebo politikov, tak im odovzdávate moc. Odovzdávate svoj život marketingu a médiám, ktoré boli vytvorené veľkými spoločnosťami, aby vás motivovali, aby ste obliekali istým štýlom, aby ste vyzerali tak ako ostatní a aby ste sa správali istým spôsobom.

Tento spôsob rozmýšľania je doslova tragický. Vymývanie mozgov. To, čo je skutočné, ste VY a vaši priatelia a vaša rodina, vaše láska, vaše silné stránky, vaše nádeje, vaše plány, vaše strachy, atď.

Príliš často musíme počúvať, že nie sme dôležití, že sme iba bezvýznamná časť niečoho obrovského. „Vyštudujte, zamestnajte sa, kúpte si auto, byt a kupujte si toho viac.“

A je to smutné, pretože jedného dňa sa zobudíte a uvedomíte si, že vás oklamali. Že je to všetko naopak.

10. Všetko sa mení – každú sekundu.

Privítajte zmenu a uvedomte si, že sa deje z nejakého dôvodu. Tento dôvod nebude najprv príliš očividný, ale na konci to bude stáť za to.

To, čo máte dnes, môže byť zajtra už minulosťou. Nikdy neviete. Veci sa menia a niekedy celkom rýchlo. Ľudia a udalosti prichádzajú a odchádzajú.

Život sa pre nikoho len tak nezastaví. Hýbe sa veľmi rýchlo a prechádza z pokoja do chaosu – lusknutím prsta – a deje sa to každému z nás. Je dosť možné, že sa to teraz deje niekomu, koho poznáte.

Niekedy stačí stotina sekundy a smer, akým sa náš život uberá, sa zrazu zmení. Na prvý pohľad nedôležité rozhodnutie zmení celý náš život ako meteorit, ktorý udrie na Zem.

Akokoľvek dobrá alebo zlá je vaša momentálna situácia, zmení sa to. To je jedna vec, ktorou si môžete byť istí. Takže keď je život krásny, tak si ho vychutnávajte. Nenaháňajte sa stále za niečím lepším. Šťastie nikdy neprichádza k tým, ktorí si nevedia vážiť to, čo majú.

Ste na rade…

Čo by ste do tohto zoznamu pridali vy? Aké dôležité životné lekcie často zabúdate?

Naučím Vás, ako sa môžete učiť menej

  Ďalšie skvelé články:

Pridajte komentár